Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ruszają lotnicze targi Farnborough w Wielkiej Brytanii

Fot. MoD UK/Crown Copyright.
Fot. MoD UK/Crown Copyright.

Ruszają tegoroczne targi branży lotniczej w Farnborough, które potrwają do 17 lipca. Na organizowanej co dwa lata imprezie (na zmianę z Le Bourget pod Paryżem) prezentowany jest w tym roku m.in. F-35, w tym w wersji dla lotniskowców Queen Elizabeth, wielozadaniowy M-346MT Master oraz powstały w Mielcu uzbrojony Black Hawk. 

Odbywająca się w Wielkie Brytanii impreza to jedne z największych targów lotniczych na świecie. Jej organizatorzy szacują, że na pokazie pojawić się może nawet 100 tysięcy osób. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowanych ma zostać 99 różnych rodzajów maszyn. 

Pierwszych pięć dni targów to impreza wyłącznie dla przedstawicieli przemysłu i mediów. Dopiero w weekend maszyny będzie mogła zobaczyć szersza publiczność. W tym roku w Farnborough zobaczymy 22 narodowe pawilony, czyli cztery więcej niż podczas ostatniej edycji imprezy. 

Uczestnicy wydarzenia będą mogli w tym roku zobaczyć m.in. amerykańskie F-35 (w tym F-35B, skróconego startu i pionowego lądowania) Lockheed Martin oraz A350 XWB i A380 od Airbusa (koncern zaprezentuje podczas targów także najnowszą koncepcję kabiny Airspace by Airbus). Swoje 100-lecie podczas targów świętować będzie koncern Boeing. Temu wydarzeniu poświęcony jest specjalny pawilon, w którym zapoznać będzie można z historią firmy i jej osiągnięciami technologicznymi na przestrzeni tych lat. Koncern Leonardo Finmeccanica zaprezentował natomiast prototyp wielozadaniowego wariantu samolotu szkolnego M-346 Master, zdolnego zarówno do wykonywania zadań treningowych, jak i misji bojowych w tym z użyciem broni precyzyjnej.

Biorący udział w tragach samolot Lockheed Martin F-35B Lightning II przeleciał Atlantyk i dotarł do Wielkiej Brytanii pod koniec czerwca. Maszynie towarzyszyły dwa samoloty tego samego typu należące do US Marine Corps. Wszystkie trzy wezmą udział w Farnborough International Air Show. Samoloty mają oficjalnie wejść na wyposażenie RAF i Royal Navy w 2018 roku, a do 2023 roku gotowe do akcji mają być dwie eskadry, liczące łącznie 24 maszyny, zdolne do operowania z pokładu budowanego obecnie lotniskowca HMS Queen Elizabeth.

Pokazy w Farnborough to ważna impreza dla F-35, gdyż stanowi istotny element promocji tej konstrukcji wśród kolejnych potencjalnych nabywców, wśród których wymienia się również Polskę.

Wiadomo również, że w Farnborough pojawi się rekordowo duża delegacja z Chin, a brazylijski Embraer może po raz pierwszy publicznie zaprezentować swój najnowszy produkt. Będzie to najprawdopodobniej najnowsza wersja maszyny E190-E2 lub lub prototyp KC-390.

Polski akcent

Uzbrojona maszyna Black Hawk, powstała w Mielcu zaprezentuje się na targach po raz pierwszy. To pierwszy pokaz omawianego wariantu śmigłowca z Mielca na międzynarodowej imprezie. Black Hawk przetransportowany został do Wielkiej Brytanii już w czwartek i będzie stanowił część wystawy pawilonu właściciela zakładów PZL Mielec, koncernu Lockheed Martin. Prezentowany model może być wyposażony m.in. w pociski przeciwpancerne Hellfire, karabiny maszynowe czy rakiety 70 mm.

Czytaj więcej: Uzbrojony Black Hawk z Polski prezentowany w Wielkiej Brytanii

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. wzl

    Czy to prawda ze Pzl Mielec jest bliski upadlosci,lub ze zostanie sprzedany przez Lockheed Martin?

    1. Roman

      Wszystko zależy od liczby zebranych zamówień na Black Hawki, a model coraz starszy, a poza tym rozpuszczanie tego rodzaju wieści jest elementem kampanii promocyjnej (propagandowej, naciskowej)) za kupnem przez WP śmigłowców Czarny Jastrząb. Jeśli nie kupicie to zamkniemy zakład, albo go sprzedamy jeśli znajdzie się chętny. Czysty marketing.

Reklama