Reklama

Siły zbrojne

Brytyjski Watchkeeper osiągnął pełną gotowość operacyjną

Fot. MoD
Fot. MoD

Brytyjski bezzałogowiec WK450 Watchkeeper osiągnął pełną gotowość operacyjną.

Według informacji uzyskanej przez Jane's, pełną gotowość operacyjną brytyjskich bezzałogowców WK450 Watchkeeper osiągnięto 30 listopada minionego roku, jednak brytyjskie ministerstwo obrony nie opublikowało wówczas tej informacji. W odpowiedzi na pytanie serwisu rzecznik prasowy ministerstwa stwierdził jednak, że "WK450 osiągnął pełną gotowość operacyjną pod koniec minionego roku, 47. Królewski Pułk Artylerii dysponuje obecnie dwoma bateriami gotowymi do użycia w dowolnym regionie świata".

Jednostka ta, jedyna w armii brytyjskiej posiadająca na wyposażeniu drony WK450 Watchkeeper, składa się ogółem z czterech baterii, pozostających na przemian w cyklu szkoleniowo-operacyjnym.

Brytyjskie Watchkeepery początkowo miały osiągnąć pełną gotowość operacyjną niemal rok wcześniej, ostatecznie jednak termin ten przesunięto wskutek serii wypadków z ich udziałem.

Jane's zwraca uwagę, że osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej ogłoszono bez otrzymania formalnego certyfikatu Release to Service, dopuszczającego ten pojazd latający do rutynowego szkolenia i udziału w operacjach bojowych. Źródła wojskowe twierdzą, że otrzymanie certyfikatu jest kwestią "krótkiego czasu" - pozwoli on na przeniesienie maszyn i ich obsługi z ośrodka szkoleniowego w West Wales Airport do bazy Boscombe Down Airfield, znacznie lepiej przystosowanej do zadań stawianych przed dronami.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Niuniu

    A może by tak trochę szczegółów technicznych lub powodów opóźnienia w wprowadzaniu do służby.

  2. Extern

    Swego czasu WBE miało brać od Brytyjczyków skorupy tych maszyn i wkładać własną elektronikę, coś nic nie słychać w tym temacie. A mielibyśmy prawie własny dron MALE.

  3. windy_city

    pięknie...

Reklama