Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rumuni zmodernizują czołgi TR-85

Rumuński czołg podstawowy TR-85M1 Bizonul.
Rumuński czołg podstawowy TR-85M1 Bizonul. Uwagę zwracają elementy SKO Ciclops-M na wieży, w tym skrzynka z dalmierzem laserowym na jarzmie armaty, oraz dodatkowy pancerz wieży w formie klinów.
Autor. 7th Army Joint Multinational Training Command

Choć Rumunia była członkiem Układu Warszawskiego, to próbowała wybić się na niezależność, opracowując własne modyfikacje radzieckich czołgów podstawowych, głównie T-54/55, ale też T-72. Najnowszym tego przykładem jest modernizacja wozów TR-85M1 Bizonul.

Na polu modyfikacji T-72 wielu sukcesów nie osiągnięto, ale modernizacje rodziny T-54/T-55 były zdecydowanie bardziej udane. Na bazie T-55 opracowano bowiem w Rumunii czołgi TR-580, TR-77-580, a w końcu TR-85. Ogółem wyprodukowano około 600 egzemplarzy TR-580, TR-77-580 i TR-85 wraz z wersjami specjalistycznymi.

Czytaj też

Obecnie planowana jest modernizacja łącznie 108 sztuk TR-85 w wersji TR-85M1 Bizonul (pol. Bizon). Wozy doprowadzone mają być do standardu TR-85M1R. Nie jest do końca jasne, czy zmodernizowane zostaną tylko pojazdy w wariancie TR-85M1, czy też TR-85, których batalion pozostaje w służbie. Jeśli tak się stanie, to w Forțele Terestre Române równolegle będą funkcjonować dwa warianty tej maszyny: TR-85R i TR-85M1R. Modernizacja ma być prowadzona w ramach dwóch transz, każda po 54 wozy.

Czytaj też

Program modernizacji zakłada wymianę elementów elektroniki pojazdu, systemu kierowania ogniem, systemu elektrycznego, nowej stabilizacji systemu wieżowego oraz uzbrojenia głównego, a także nowego systemu przeciwpożarowego. Ponadto, modernizacji poddane zostaną przyrządy obserwacyjno-celownicze m.in. poprzez zastosowanie nowoczesnej kamery termowizyjnej dla działonowego. Wymianie mają podlegać również systemy łączności, które umożliwią bezpieczną, szyfrowaną komunikację z nowymi pojazdami.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. szczebelek

  Stwierdzono, że nie ma pieniędzy na nowe czołgi czy może czas modernizacji starych jest krótszy niż okres oczekiwania na nowe?

  1. skition

   Stwierdzono,że TR 85 Bizonul niewiele się różni od M10 Booker. Silnik mają ten sam przy podobnej masie.Jeden i drugi jest napędzany silnikiem MTU 800 koni. Jedynie działo mają inne ale to skutek tego,że mają dużo amunicji 100mm.A jak dowodzi sloweński M55S i pancerz i działo L7 mogą mieć z Bookera

  2. Davien3

   skitton M10 i TR-85 maja zupełnie rózne silniki choć oba z Niemiec różnica w masie to 8-14 ton na rzecz TR-85 M10 NIE MAQ działa L7 ale amerykańskie M35 ty wiesz w ogóle co piszesz??

 2. Tani2

  Ja to za bardzo nie kumam po co oni to robią. Chyba tylko dla zmniejszenia bezrobocia bo wartości bojowej to cudo mieć nie będzie. Mnie się za to zakręciła łezka nostalgii bo na ruskim necie znalazłem fotki naszych teciakòw z Gliwic w barwach Iraku. Fotki są z ćwiczeń wspòłczesnych Lwy Babilonu niczym idee Lenina ,,wiecznie żywe,,🤣

 3. AdSumus

  Czyli nie będzie więcej rumuńskich czołgów na Ukrainie.

  1. Davien3

   Nigdy ich na Ukrainie nie było, pomerdało ci sie zapewne z M-55S czyli bardziej zaawansowana jeszcze modernizacja T-55 TR-85 sa budowane od podstaw i nie są moderka T-55

  2. Chyżwar

   @Davien3 Nawiasem mówiąc Słoweńcy całkiem ładnie zmodernizowali swoje wozy. Pomijając już detale w środku ich teciak wytrzymał bezpośrednie trafienie Krasnopolem w wieżę. To znaczy czołg został uszkodzony. Ale załoga przeżyła a wóz wycofał się z walki o własnych siłach..

  3. Tani2

   To nie był Krasnopol to była mina z mośka. Aha też naprowadzana na podczerwień. Gdyby dostał pociskiem efekt byłby inny bo inna prędkość...... .

 4. rwd

  Skoro kogoś nie stać na koreańskie cudeńka musi reanimować leciwe graty. Specjalnie stanu nie polepszą ale przynajmniej kasa zostanie w kraju.

  1. skition

   Dlaczego to robią? Bo mogą. Upgrade T72 do PT91 Twardy zwyczajnie nie jest możliwe . Po prostu nie ma silników Wola oraz wielu kooperantów też zaorano a Bumar to już tylko do memów się nadaje. Leopardy 2 A4 dalej nie wyremontowane do wersji Leopard 2 Pl.

  2. Davien3

   skitton przeróbka T-72M w PT-91 nie ma najmniejszego sensu a nie nie jest mozliwa więc daruj sobie te manipulacje

 5. Wuc Naczelny

  I to tyle w temacie Rosjan którzy z biedy wyciągają z zapasów T-55 i je modernizują. NATO to co innego.

  1. mick8791

   Różnice podstawowe są takie, że ruscy T-55 wyciągają z magazynów i przywracają do jako takiej sprawności ale nie modernizują! Druga rzecz jest taka, że Rumunia robi modernizację w oczekiwaniu na Abramsy!

  2. Chyżwar

   Jeżeli uważasz, że rumuński czołg to T-54/55 najpierw policz kółka. Ten MBT jedynie bazował na nich, ale jest inną konstrukcją. Czołg został wydłużony. Rumuni wsadzili mu skopiowany od Niemców silnik, z cudzą pomocą podłubali przy SKO i tak dalej. Poza tym oni nie wyciągają tych czołgów z zapasów. W Rumunii w chwili obecnej te czołgi są koniem roboczym ich armii. Niebawem to się zmieni, bo Rumuni zamówili nowoczesne MBT i pewnie zamówią ich więcej.

  3. skition

   Raczej już plują sobie w brodę po "sukcesach" Abramsów na Ukrainie. TR-85M1 Bizonul) 50 ton....i wystarczy. Abrams ujawnił wszystkie wady Josefa Stalina w wersji czołgu ciężkiego IS2 czy IS3.

 6. ANDY

  kiedy w końcu zaczniemy rozliczać konkretne persony reprezentujący obce interesy i zwalczające polski przemysł obr onny ..... mam na mysli ludzi likwidujących PZL WOLA i pozbawiającymi gliwicki BUMAR zamówień ... jak widać moderka TWARDYCH do wersji MALAJ + całkowicie wystarczyła by na wszystkie rosyjskie Teciaki .... ( a ze spraw bieżących to np. nie zamawiających PIRATA ... i blokujących rozwój MOSKITA

Reklama