Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjskie Tornado w nowej odsłonie

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet Tornado-G umieszczona na podwoziu pojazdu opancerzonego Spartak/Ural-VPK.
Fot. Rossijskaja Gazieta

Jak podaje Dylan Malyasow z Defence Blog, rosyjski przemysł opracował nową wersję wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet Tornado-G (modernizacja BM-21 Grad) wykorzystującą całkiem nowy, opancerzony nośnike w postaci pojazdu Spartac.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Nowa odmiana BM-21 Grad charakteryzuje się całkowicie nowym nośnikiem, którym jest wydłużony AMN-590951, określany od paru miesięcy jako Spartac. Jest to zmodernizowany wariant Urala-VPK, który to staje się coraz bardziej popularny wśród rosyjskiej armii, ale także przemysłu. Przykładem tego jest, chociażby wóz pokazany na targach Armia 2023, gdzie zamontowano na nim działo przeciwlotnicze S-60 kal. 57 mm . Teraz został on wykorzystany jako baza dla Tornado-G, które to nie zapewniało załodze takiego poziomu ochrony, jakie daje nowe podwozie. Oznacza to, że rosyjski przemysł e wyciąga wnioski z walk w Uklrainie, co do konieczności zwiększenia opancerzenia kabin w systemach artyleryjskich, ponieważ to, czym dotychczas dysponowano  jest niewystarczające. Masa nowej odmiany Tonrada-G to 18 500 kg.

Czytaj też

AMN-590951 to zmodernizowany wariant VPK-Ural, zaprezentowany po raz pierwszy na tegorocznych targach Armia-2022, gdzie ogłoszono zakup kilkunastu pojazdów na potrzeby rosyjskiej armii. Masa całkowita pojazdu to 14,5 tony, napędza go silnik o mocy 312 KM. Prędkość maksymalna wynosi ponad 100 km/h, zaś zasięg to 1000 km. Wóz w wariancie transportera opancerzonego może przewozić do do dziewięciu osób. Pojazd ten względem pierwowzoru został ulepszony pod kątem wytrzymałości na ostrzał amunicją strzelecką oraz eksplozje, według producentów może on wytrzymać wybuch do 6 kg TNT pod dnem kadłuba. Uzbrojenie pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy Kord kal. 12,7 mm umieszczony na dachu w obrotnicy.

Reklama

Czytaj też

AMN-590951 (zdjęcie poglądowe).
Fot. Mike1979 Russia/Wikipedia

Tornado-G to modernizacja wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet BM-21 Grad, powstała w 2014 roku. Nośnik bazowy w postaci samochodu ciężarowego Ural-375D został zmieniony na Urala-4320, co zwiększyło osiągi w zakresie mobilności. Zastosowano w tej wersji wysoką automatyzację systemów naprowadzania, odpalania i kierowania ogniem i precyzyjne układy pozycjonujące. Efektem ma być bardzo wysoka precyzja prowadzonego ognia, a przy użyciu nowych typów pocisków rakietowych, również zasięg miał zostać zwiększony do 37-40 km.

Czytaj też

Tornado-G
Fot. Vitaly V. Kuzmin/ Wikipedia

Komentarze (1)

 1. szczebelek

  Jak narysują sobie na mapie ten zasięg to działa 😏

  1. Davien3

   @szczebelek serbowie osiagneli 50 km pociskiem do Grada wiec i Rosjanie moga te 37-40km osiagnac.

  2. Chyżwar

   @Davien3 Też tak sądzę. Bądź co bądź Grady to temat u rusków oklepany.

  3. Wania

   Do davien. No masz rację. Tak samo skoro hindusi wylądowali na księżycu to i Rosjanie mogą. Nawet to zrobili dwa dni przed Indiami...