Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjska zbrojeniówka na IDEX 2021

Orlan-10E. Fot. Rostec
Orlan-10E. Fot. Rostec

Jak poinformowała rosyjska korporacja Rostec, na tegorocznych międzynarodowych targach zbrojeniowych IDEX-2021 prezentowane są najnowsze produkty rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Targi IDEX-2021, które są największą wystawą zbrojeniową na Bliskim Wschodzie i jedną z największych na świecie, odbywającą się w dniach 21-25 lutego br. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Abu Zabi. Na wspomnianym wydarzeniu Rosjanie prezentują ujednoliconą wystawę narodową na hali nr 12 o powierzchni ponad 1200 mkw. Za organizację jej odpowiada część Rostec zajmującą się sprzedażą zagraniczną - spółka Rosoboronexport. Wśród spółek wystawiających się na wspomnianych targach można wymienić takie jak: holding broni precyzyjnych Rostec, UrwalWagonZawod (UWZ), Kałasznikow, Technodinamika, Szwabe, Awtomatika czy Ruselectronics.

W ramach ekspozycji Rostec są prezentowane liczne nowe rosyjskie systemy uzbrojenia. Wiele z nich wcześniej nie było demonstrowanych za granicą. Jednym z nich jest najnowszy rosyjski czołg podstawowy T-14 Armata, który po raz pierwszy jest publicznie prezentowany w postaci makiety poza Rosją potencjalnym odbiorcom zagranicznym. Na wystawie pokazywane są także dwie podstawowe wersje ciężkich kołowych wozów bojowych z rodziny Bumierang, a w tym m.in. kołowy transporter opancerzony K-16 i kołowy bojowy wóz piechoty K-17. Swoją premierę ma także pływający transporter opancerzony BT-ZF.

image
Reklama

Po raz pierwszy publicznie prezentowany jest nowy pojazd specjalistyczny od UWZ - wóz inżynieryjny UBIM. Jest to uniwersalna konstrukcja, która może wykonywać kilka różnych zadań inżynieryjno-saperskich jednocześnie, a dzięki opancerzeniu może prowadzić je w warunkach bojowych pod ogniem. Kolejną premierą jest samobieżny artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1M, która jest wersją eksportową opracowaną na podstawie doświadczeń z ostatnich konfliktów zbrojnych.

Koncern Kałasznikow prezentuje z kolei po raz pierwszy karabinek automatyczny AK-19 zasilany amunicją kal. 5,56 × 45 mm. AK-19 bazuje konstrukcyjnie i jest wersją rozwojową karabinka automatycznego AK-12, który został przyjęty na uzbrojenie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2018 roku. Zainteresowanie tym karabinkiem miało wyrazić już wiele potencjalnych odbiorców eksportowych na Bliskim Wschodzie, którzy wykorzystują już w swoich siłach zbrojnych jako standard amunicję NATO. Kolejną premierą jest "inteligentna" strzelba samopowtarzalna MP-155 Ultima. Kałasznikow prezentuje też po raz pierwszy za granicą poduszkowiec Huska-10, który jest największym na świecie cywilnym poduszkowcem z elastycznymi płetwami dennymi. Konstrukcja ta może poruszać się zarówno po wodzie jak i lodzie, śniegu czy nawet ziemi.

Reklama

Komentarze

    Reklama