Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjski karabinek do produkcji w Indiach

Fot. Rosoboronexport
Fot. Rosoboronexport

Jak donoszą lokalne media, trwają przygotowania do rozpoczęcia produkcji licencyjnej w Indiach rosyjskiego karabinka automatycznego AK-203 rosyjskiego koncernu Kałasznikow. Podpisanie kontraktu na dostawy dla indyjskich sił zbrojnych spodziewane jest w najbliższym czasie.

Informacje te przekazała indyjski dziennik The Economic Times, w wywiadzie dla której szef sztabu indyjskich sił zbrojnych generał Manoj Narawane poinformował, że negocjacje w sprawie rozpoczęcia produkcji i dostaw tych karabinków dla indyjskiej armii są na zaawansowanym etapie. Łącznie w ręce indyjskich żołnierzy ma docelowo trafić aż 671 427 egzemplarzy AK-203, a sama umowa ma zawierać pełne przekazanie dokumentacji technicznej i licencji na produkcję, w tym również na jej potencjalny eksport w przyszłości.

Co ciekawe według wstępnych deklaracji cena jednostkowa tego rosyjskiego karabinka ma wynosić dla Indii pomimo kosztów uruchomienia produkcji licencyjnej w kraju ok. 958 dolarów, a tym samym mniej niż analogiczny koszt amerykańskich karabinków automatycznych zakupionych w trybie przyśpieszonym jakiś czas temu, których cena jednostkowa wyniosła 1218 dolarów.

image
Reklama

AK-203 w indyjskim wariancie został po raz pierwszy zaprezentowany w trakcie międzynarodowej wystawie broni DefExpo India 2020, która miała miejsce w lutym ub.r. w indyjskim mieście Lucknow. Indyjskie media donosiły w czerwcu ub.r., że ówcześnie prowadzone indyjsko-rosyjskie rozmowy na temat łącznej wartości tego kontraktu nie zakończyły się pomyślnie z powodu pandemii koronawirusa. Obecny ich postęp oznacza przełamanie dotychczasowego impasu w negocjacjach.

AK-203 to rosyjski karabinek automatyczny zaprojektowany i produkowany przez rosyjski koncern Kałasznikow. Jest to jedna z najnowszych konstrukcji tego producenta i należy do rodziny AK-200, które stanowią w dalekiej linii modyfikację legendarnego karabinka AK. Karabinek ten jest zasilany amunicją kal. 7,62x39mm, jego długość wynosi 880 mm z rozłożoną kolbą (a ze złożoną 705 mm), masa (z pustym 30-nabojowym magazynkiem) 4,1 kg, a deklarowana przez producenta szybkostrzelność wynosi 600 pocisków na minutę. Magazynek mieści 30 sztuk amunicji. W indyjskiej armii karabinek ten ma zastąpić obecnie używane AKM i INSAS. Równolegle jednak Indie mają pozyskać też karabinki SIG716 na nabój 7,62 × 51 mm NATO, a także i prowadzą rozmowy w sprawie zakupu CAR816 (określanych jako Sułtan) od firmy Caracal International ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Komentarze