Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjski Terminator po zmianach. Czy wrócił do produkcji?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosjanie na podstawie wniosków wyciągniętych z walk na Ukrainie mieli zmodyfikować ciężkie wozy wsparcia czołgów BMPT Terminator. Według źródeł produkcja trwa, lecz zamyka się w raptem kilkunastu egzemplarzach na rok.

Terminator to konstrukcja wręcz egzotyczna w porównaniu do innych typów ciężkiego sprzętu produkowanego przez rosyjski przemysł zbrojeniowy. Do czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku miało powstać raptem 10 egzemplarzy. Na dodatek mało kto miał pomysł, jak je wykorzystać. Przez znikomą liczebność Terminatory nie mogły odegrać żadnej poważnej roli w trwającej od ponad dwóch lat pełnowymiarowej wojnie, choć według źródeł rosyjskich miały mieć pewien udział w zdobywaniu ukraińskich umocnień w pobliżu Awdijiwki. Dotychczas Rosjanie mieli utracić 3 tego typy pojazdy, z czego tylko 1 egzemplarz stanowi stratę bezpowrotną.

Reklama

BMPT, które są używane na froncie, z czasem poddano improwizowanym ulepszeniom. Polegają one głównie na montażu różnego typu opancerzenia dodatkowego, w tym wręcz obligatoryjnych modułów wybuchowego pancerza reaktywnego Kontakt-1 (czasem także na włazach, co może okazać się tragiczne w skutkach dla załogi). Przynajmniej 2 egzemplarze otrzymały ciekawą osłonę przyrządów obserwacyjno-celowniczych, co może wskazywać, że te często bywają uszkadzane w boju, np. przez ukraińskie drony FPV. Część widzianych na zdjęciach czy filmach Terminatorów sprawia wrażenie świeżo wyremontowanych. Mogą to też być nowe wozy, z bieżącej produkcji.

O tym, że produkcja BMPT trwa, wiemy m.in. dzięki materiałowi filmowemu z gospodarskiej wizyty Władimira Putina na terenie zakładów Urałwagonzawod w Niżnym Tagile. Według doniesień liczba Terminatorów wyprodukowanych w UWZ w ostatnim czasie (najpewniej od lutego 2022 r.) miała wynieść do 10 sztuk, zatem stan posiadania Wojsk Lądowych Federacji Rosyjskiej został podwojony w stosunku do 2021 r. Roczna produkcja może więc sięgać kilkunastu egzemplarzy. Jest to znikoma liczba w porównaniu do pojazdów opancerzonych innych typów, które powstają w UWZ (choćby czołgów podstawowych T-72B3M czy T-90M). Jak widzimy, wóz z nowej partii otrzymał drobne zmiany, w tym oczywiście kostki pancerza reaktywnego Kontakt-1 na przedzie kadłuba. Jak widać, powracający problem łusek wpadających do przedziału kierowcy-mechanika przy otwartym włazie nie został rozwiązany.

BMPT Terminator to ciężki pojazd wsparcia czołgów opracowany na podstawie wniosków wyciągniętych z walk w Czeczenii. Nośnikiem jest zmodyfikowane podwozie czołgu podstawowego T-72 lub T-90. Osadzono na nim moduł wieżowy wyposażony w dwie armaty automatyczne 2A42 kalibru 30 mm z zapasem 850 naboi 30 x 165 mm, czołgowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm, a także dwie zdwojone wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Ataka-T. Ponadto, po obu stronach stanowiska kierowcy znajdują się stanowiska granatników maszynowych AGS-17 kalibru 30 mm. Załoga składa się z pięciu osób (dowódca, kierowca, celowniczy oraz dwóch strzelców granatników maszynowych). Pozostałe parametry taktyczno-techniczne są zbliżone do oryginalnego nośnika.

Czytaj też

Głównym zadaniem BMPT jest udzielanie wsparcia ogniowego czołgom podstawowym na polu walki. Zgodnie z rosyjską doktryną w otwartym terenie jeden BMPT jest przeznaczony do wsparcia dwóch czołgów. Z kolei w terenie zabudowanym każdy BMPT ma współdziałać z jednym czołgiem. Dzięki zróżnicowanemu arsenałowi pojazd jest w stanie skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów: od siły żywej, przez lekko i ciężko opancerzone wozy bojowe, aż po śmigłowce w zawisie, a także umocnienia i zabudowania. Opancerzenie analogiczne jak w czołgu podstawowym zapewnia mu przy tym kompleksową ochronę balistyczną i przeciwminową na wyższym poziomie niż w klasycznych bojowych wozach piechoty.

Czytaj też

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru
Reklama
Reklama

Komentarze (7)

 1. rosyjskaRuletkaTrwa

  Jak czytam głównym zadaniem BMPT jest udzielanie wsparcia ogniowego czołgom podstawowym na polu walki. W terenie zabudowanym każdy BMPT ma współdziałać z jednym czołgiem. Maja 14 sztuk t14 armata i 10 terminatorów .... no to Kijów padnie pod ciosami skansenu.

  1. Davien3

   W terenie zabudowanym ten BMPT padnie szybciej od tego wspieranego przez niego czołgu bo nawet wg Rosjan ten pojazd to jedna wielka pomyłka.

  2. młodygrzyb

   Dlatego po sprawdzeniu w walkach wznowili produkcje na własne potrzeby. Gratuluje logicznego myślenia davienku.

  3. Davien3

   młodygrzyb, a niby gdzie go sprawdzili? W buczy czy Irpieniu? Bo gdzie indziej padłby od razu:)

 2. Seb66

  Teoretycznie jest to idealny pojazd do walki. Potęzna siła ognia plus opancerzenie powinny czynić z niego "must-have" dla każdej armii. A tymczasem n i e jest produkowany masowo nawet w Rosji? Rozbije każdego bwp/kto , a i czołgowi da radę. Wielokierunkowy, różnotorowy ogień powinien wybić piechotę do nogi a to ona decyduje ściśle o zajęciu i utrzymaniu terenu. Przyznam że widziałbym podobny Rakietowy Woz Wsparcia w WP, ale np. na podwoziu Rosomaka, jako AMUR2, wyposażony np. w wariantowe zestawy kierowanych laserowo Hydr70, Piraty i Spike. Nie gardząc przy tym "oryginalnym" AMURem z kombinacja Piorun+Spike.

  1. młodygrzyb

   Seb66 Algieria kupiła i posiada 300 Terminatorów a do tego stare T-62 przerobiła na wozy wsparcie BMPT-62 Montując na podwoziu T-62 wieże Bierieżok.. Uzbrojeniem podstawowym nowego pojazdu jest 30-mm armata automatyczna 2A42 i współosiowy km PKT kal. 7,62 mm. Uzbrojenie pomocnicze to 30-mm granatnik automatyczny AGS-30M. Na stropie wieży zamontowane są 2 podwójne wyrzutnie kierowanych laserowo ppk 9M133 Kornet-E o zasięgu do 5,5 km. Można z nich wystrzeliwać pociski z tandemowymi głowicami kumulacyjnymi 9M133-1 i 9M133-2 oraz termobarycznymi 9M133F-1/2/3, które służą do zwalczania siły żywej.

  2. user_1064306

   Zakupiła 300 sztuk, a posiada 13.

  3. młodygrzyb

   Taaa kolego user posiadają 13 sztuk dlatego tylko na jednej paradzie z okazji 60 lecia pokazali 30 sztuk. Kolego zamówili 300 zapłacili za nie i tyle odebrali. Nawet na tym portalu pisano o tym więc nie ośmieszaj się.

 3. QVX

  Policzmy. Na stanie mieli 10 BMPT, z czego 4 jeżdżące (nie pokazywali więcej niź 4 jeżdżące naraz); z tych z kolei 2 nadające się do walki (nie pokazywali nigdy więcej niż 2 razem walczących). Po rozwaleniu Excaliburami jednego w lutym 2023 r. strzelał i jeździł 1. Po uszkodzeniu 2 dronami zaczęli po prostu upgrade'ować defiladowe do jeżdżących a bawet walczących. Ot i cała produkcja...

  1. Tani2

   Na filmach jest ich zawsze dwa bo one działają parami. Pojazd moim zdaniem koncepcyjnie chory na europejskie warunki natomiast dobrze sprzedawalny do Afryki i Zatoki Perskiej lub Arabskiej. O tym że nie stracili to za Andrei bt bo jego trudno oskarżać o ukrycie. Jemu dron nic nie zrobi bo on ma DZ na wierzchu,na filmie jest wybuch a po kilkunastu sekundach pojazd jedzie dalej. Ostatnio pokazali jakoby T-90m trafiony przez drona. Dostał płytka eksplodowała kadłub nie draśnięty,aha na sąsiedniej płytce był ślad po strumieniu kumulacyjnym. Nie chcę wam psuć zabawy ale 99% trafień w teciaki przez drony to porażka gdy trafi w DZ. To samo z burtami. No chyba że wrzuci do środka....... Abrams czy Leo takiej ochrony nie mają więc mają problem....

  2. Davien3

   Tani Abrams bez ERA ma znacznie lepszy pancerz ni z T-90M z Rekiktem więc dawno tak sie z twoich basni nie usmiałem:)

 4. Pablo

  Ja tak z innej beczki .. może przeczyta ktoś kto ma wpływ na modernizację wojska .. Szybko kasa na opracowanie aktywnej obrony dla czołgów wiem że coś nasi rozkminiali jakiś czas temu. Na już ... Można kupić jakiś system albo zamontować swój może nie działać na początku na 100% ale już wprowadzać . Później będzie bolało tracić czołg z załogą za grube miliony przez drona za kilka tysi

 5. Tani2

  Jest weekend to na wesoło 5-10-15 czyli przed lutym 22 mieli 15 sztuk bo takie było zamòwienie Armii ile mają teraz nie wiem bo one idą gł za granicę.

 6. Tani2

  Eeeeeee,jest to jedyny pojazd ktòry nie pomiòsł strat. Ten zniszczony jakoby w tej hali to brem czystej krwi. Andrei bt dokonał dokładnej analizy tej fotki i po szczegòłach wykluczył terminatora. Więc to cudo dalej jest bez analoga jak i ukr F-16 bez straty. Co prawda F-16 jeszcze nie ma a terminatory są.

  1. QVX

   Akurat ten z lutego 2023 r. to był żaden BREM i nie przeżył Excalibura.

  2. Tani2

   QVX zwolnij Andrei bt prostował nie będę. Żadnej amunicji precyjnej nie było był hangar. Reszta podlega analizie poròwnawczej. Jest fotka jest dowòd ,to nie był Terminator. Andrei bt dokonał analizy.

  3. QVX

   W lutym 2023 r. był filmik z drona i ostrzał BMPT na leśnej drodze z eksplozją...

 7. Wewo

  Przecież oni mieli tego całe sprawne 4 sztuki. Na początku było je widać, a później słuch po nich zaginął. Zostały zniszczone lub rozkraczyły się gdzieś.

Reklama