Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjski pistolet "Udaw" w produkcji seryjnej

Fot. CNIIToczMasz
Fot. CNIIToczMasz

Jak poinformował rosyjski koncern Rostec, Centralny Naukowo-Badawczy Instytut Mechaniki Precyzyjnej CNIIToczMasz rozpoczął produkcję seryjną pistoletu samopowtarzalnego Udaw. Według deklaracji producenta konstrukcja ta ma charakteryzować się szeregiem nowych rozwiązań, które mają czynić go mocno konkurencyjnym w tym segmencie rynku broni strzeleckiej.

Wśród opatentowanych technologii, opracowanych w wyniku rozwoju tej konstrukcji, wymienia się m.in. magazynek ze wskaźnikiem liczby nabojów, których liczbę można sprawdzić zarówno wizualnie, jak i fizycznie. Mowa jest również o zintegrowanym tłumiku, z wymiennym modułem pochłaniającym wytworzone ciepło oraz dwoma rodzajami wkładów: zwiększającym zakres penetracji pocisku i zmniejszającym jego prędkość wylotową.

Dodatkowo stosowany w nim nabój 9 × 21 mm (zamiast klasycznego do tej pory naboju 9 × 18 mm Makarowa), o zwiększonej penetracji, ma być zdolny do penetracji kamizelki kuloodpornej o poziomie ochrony klasy drugiej. W nowym naboju pomimo zwiększonej masy udało się zmniejszyć prędkość wylotową pocisku, co ma mieć przełożenie na obniżenie poziomu głośności i błysku wystrzału.

Prace nad systemem Udaw, które rozpoczęły się w marcu 2014 roku, przeszły do ​​etapu produkcji seryjnej. Sugeruje to, że siły zbrojne przetestowały, sformułowały zalecenia i sugestie dotyczące ukończenia tego systemu broni strzeleckiej, które zostały w pełni wdrożone przez nasze przedsiębiorstwo. Otrzymano zamówienie na pierwszą partię produkcyjną. Jestem przekonany, że dopracowane właściwości i ergonomia tego pistoletu doceni nie tylko rosyjska armia, ale także inne organy ścigania, a także miłośnicy strzelectwa praktycznego zarówno w Rosji, jak i za granicą

- dyrektor generalny CNIIToczMasz Albert Bakow

"Udaw" ("Boa dusiciel"), to rosyjski pistolet samopowtarzalny opracowany przez instytut CNIIToczMasz z Klimowska jako docelowy następca przestarzałego Makarowa. Rosyjski resort obrony rozpoczął postępowanie na pozyskanie nowej konstrukcji tego typu w 2014 roku, wymagając małego rozrzutu w celu i dużej wytrzymałości (do 10 tysięcy strzałów).

Ostatecznym zwycięzcą okazał się "Udaw". Pistolet ten jest zasilany nabojem 9 × 21 mm z magazynka o pojemności 18 naboi, jego zasięg celnego strzału wynosi do 100 metrów. Jego długość wynosi 210 mm, a szerokość 36 mm natomiast masa bez tłumika wynosi ok. 0,8 kg (z tłumikiem 1,06 kg). Bez tłumika waży ok. 800 gramów, z tłumikiem – 1,06 kg. Długość – 210 mm, szerokość – 36 mm.

Komentarze (1)

  1. ciekawy

    brzydki jest... ale może skuteczny?