Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjski Bumierang na eksport

Fot. Dmitriy Fomin/CC BY 2.0
Fot. Dmitriy Fomin/CC BY 2.0

Jak poinformowała rosyjska korporacja Rostec, wchodzący w jej skład koncern Rosoboronexport rozpoczął promocję swojej najnowszej rodziny kołowych wozów bojowych Bumierang na rynkach zagranicznych. Oznacza to, że kolejny z najnowszych rosyjskich wozów bojowych ma trafić na eksport.

Za opracowanie nowego rosyjskiego kołowego bojowego wozu piechoty odpowiada rosyjskie Wojskowe Przedsiębiorstwo Przemysłowe (WPK), a pierwsze prototypowe egzemplarze powstały w Arzamaskiej Fabryce Maszyn. Pod koniec ub.r. spółka informowała o zakończeniu wstępnych prób fabrycznych dwóch podstawowych wariantów Bumieranga — kołowego transportera opancerzonego BTR-7829 K-16 i kołowego bojowego wozu piechoty VPK-7829 K-17 oraz planach rozpoczęcia właściwych badań i testów państwowych latem br.

Rozpoczęcie marketingu eksportowego Bumieranga to świetna wiadomość dla Rosoboronexport i naszych partnerów. Platforma bojowa została opracowana na polecenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony, które już mówi o swoich najwyższych zdolnościach bojowych i operacyjnych, które spełniają współczesne i przyszłe wymagania dla operacji wojskowych. Wyjątkowość platformy polega na możliwości tworzenia na jej podstawie wozów o szerokim zakresie zastosowań z różnymi rodzajami broni i sprzętu. Kraje Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji Południowo-Wschodniej i Wspólnoty Niepodległych Państw wykazały zainteresowanie Bumierangiem. W dającej się przewidzieć przyszłości szacujemy wielkość eksportu tej platformy na około 1 mld dolarów

- dyrektor generalny Rosoboronexport Aleksander Michiejew

Bumierang to rodzina kołowych wozów bojowych opartych na tej samej uniwersalnej, kołowej platformie bojowej. Ma ona zastąpić, używane obecnie przez pododdziały piechoty zmotoryzowanej rosyjskich wojsk lądowych, kołowe wozy bojowe rodziny BTR-80/82. Wóz ten jest jednym z kilku klas rosyjskich wozów bojowych nowej generacji opracowanych w ostatnich latach. Inne to rodzina gąsienicowych wozów bojowych Kurganiec, czołg podstawowy T-14 Armata i ciężki bojowy wóz piechoty T-15 Armata oraz armatohaubica samobieżna 2S35 Koalicja-SW.

Po raz pierwszy Bumierang zaprezentowany został dla zamkniętego grona rosyjskich dygnitarzy w czasie międzynarodowej wystawy broni i sprzętu wojskowego RAE 2013 w Niżnym Tagile, a po raz pierwszy został oficjalnie zaprezentowany na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w 2015 roku. Bumierang ma występować w kilku różnych wersjach, które łączyć ma wspólna platforma kołowa.

Napęd Bumieranga stanowi silnik wysokoprężny  UTD-32TR o mocy 510 KM zamontowany z przodu. Pojazd ma umieszczoną z tyłu rampę desantową, system centralnej regulacji ciśnienia w oponach i profil dna o cechach konstrukcji przeciwminowej. Z ujawnionych informacji przez producenta wiadomo, że jego zasięg ma wynosić ok. 800 km, prędkość maksymalna na drodze ok. 100 km/h, a podczas pływania 12 km/h.

Wersja kołowego transportera opancerzonego ma być uzbrojona w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym Kord kal. 12,7 mm. Wersja bojowego wozu piechoty ma być uzbrojona w bezzałogowy moduł wieżowy Bumierang-BM z armatą automatyczną 2A42 kal. 30 mm sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm oraz dwoma wyrzutniami kierowanych pocisków przeciwpancernych 9M133 Kornet-EM. Dodatkowo w planach istnieje wersja wozu wsparcia ogniowego uzbrojonego w armatę gładkolufową kal. 125 mm oraz inne wersje specjalistyczne.

Reklama

Komentarze (17)

 1. Orthodoxz

  Najsampierw to wypadałoby do własnej armii wprowadzić, by to cudo uwiarygodnić. A że do ropy trzeba dopłacać to kicha. Poza tym nie tak dawno oficjalnie informowano o problemach z pływalnością i konieczności przekonstruowania kadłuba, a to niezbyt dobra reklama. Może tak być, że szukają sponsora na dopracowanie konstrukcji pod przykrywką dostosowania do wymogów urzytkownika.

 2. milwaw

  A u nas coś słychać o Rosomaku 2 czy wieczne analizy i dywagacje?

 3. Tomek

  Ten Bumierang widzę ma PPK na wieży... nasze Rośki nie będą miały... po kilku latach "wdrażania" nawet ostatecznie zrezygnowano... znacie jakiś inny KTO/BWP którego nie wyposażono w PPK poza Rośkiem? Ja nie znam... każdy inny KTO w wersji BWP może być wyposażony/posiada wersję w PPK...

  1. fflyer

   Mi to wygląda na czysty sabotaż, gdyż nie likwiduje się biurokracji i nie upraszcza procedur aby nasz przemysł odżył i rozwijał się szybciej np. przyspieszając rozwój ppk Pirat i jego integrację z kto Rosomak.

 4. antyDavien

  Pływa! :)

  1. y

   Tego nikt nie sprawdził. Tak tylko twierdzą Rosjanie.

  2. agat

   Oczywiscie ze plywa. Wszystko zalezy od glebokosci wody. Na jeziorku o glebokosci 100 m przeplynie 100 metrow

  3. Orthodox

   No właśnie były z tym jakieś problemy. Tylko nie pamiętam, czy to raczej nie dotyczyło tego gąsienicowego bwp.

 5. Seb

  No tak słowo "rosyjski" działa jak przysłowiową płachta na byka - rosyjski sprzęt to dziadostwo, złom itp. Natomiast jak taki sam sprzęt wyprodukowałaby Ukraina to zaraz pojawiłyby się głosy, jak to oni wyprzedzają nas o lata świetlne i jak to powinniśmy z nimi współpracować i od nich kupować. Taka prawda.

 6. Kapustin

  Lepsze niz NASZE RAKI Przynajmniej solidne płyty balistyczne i denko V

  1. Zdumiony

   "Nasze Raki" to moździerze, Bumierang to odpowiednik Rosomaka. Zatem C O porównujesz?

  2. BUBA

   Nawet podbny do Rosomaka

  3. Igor

   Dokładnie .

 7. kf

  Kupić z 5 i potestować,porównać...

  1. Myślisz coś?

   Po co, przecież MON i tak nie kupi.

 8. werte

  Mamy Spike'a, kupujemy Javelina, dokańczamy Pirata. Będzie czym powitać nieproszonych gości w Bumierangach.

  1. ML

   Ja powitam kwiatami :)

  2. GB

   To jesteś w na Placu Czerwonym w Moskwie?

  3. Wkurzony

   @werte. A niby dlaczego Rosja nagle miałaby Polskę atakować?? Rosja nigdy na Polskę nie napadła i nie okupowała... Po 3 rozbiorach tylko Rosja nie zajęła ziem rdzennie polskich zaś w 1939 Rosja odebrała to co im ukradliśmy - swoje pradawne ziemie na których mówi/pisze się po rusku a religią jest prawosławie. Ziemie piastowskie zagarnęły TYLKO Austria i Prusy.

 9. Zdzwiony

  Straszny złom bez pancerza byle kałachem da się podziurawić bo kto to widział żeby transporter opancerzony pływał..... a nie zaraz zaraz coś mi tu nie gra przecież to główny zarzut rusofili i "zafców" do naszego Rosomaka że pływa, to w końcu może wiemy jednak co robimy albo.... rosjanie są też tak głupi jak my.....

  1. dim

   Ale gdzie widzisz problem ? Obłożą płytkami, zdjętymi ze starych czołgów (a mają tego trochę tysięcy) i już jako niepływający, za to odporny na ostrzał, wyślą go w świat.

 10. ML

  Do werte.Ja ich powitam kwiatami :)

 11. mordimer

  uuu... brakuje kasy...

 12. dim

  Logiczne. Zabrakło środków na zakup przez kraj, a model warto eksportować.

 13. Szach mat w jednym ruchu

  Pokazujemy go od 2013 r! Jeszcze go nie ma! Testy jeszcze nie zakończone. W dalszym ciągu problemy konstrukcyjne! I już go sprzedajemy. Tylko pogratulować.

 14. bender

  W zeszłym tygodniu mieli go przeprojektować i poddać próbom balistycznym, a dziś już na eksport. Czyli raczej kolejna medialna bańka. Zobaczymy kiedy przyjdą kontrakty. Konkurencja na globalnym rynku jest spora, więc pewnie będą go oferować w krajach poradzieckich, gdzie rosyjska zbrojeniówka ma bardzo dobre kontakty.

 15. FR technologiczne imperium

  Jak znam życie to kupi to obecnie tylko ktoś kogo Rosja popchnie do zakupu (Wenezuela,Syria) bo w tym segmencie Rosja nie oferuje nic lepszego od konstrukcji zachodnich czy nawet azjatyckich.

 16. GB

  Tylko trzeba powiedzieć że obecne prototypy nie spełniają wymagań rosyjskiego wojska i wóz ma zostać istotnie przebudowany, co oznacza że jeszcze długo nie wejdzie do służby. A skoro ma być eksportowany tzn. że Rosjanie nie mają pieniędzy na jego rozwój i szukają jelenia na finansowanie. Zupełnie tak jak było z Hindusami i Su-57. Hindusi w porę się jednak ocknęli i wyszli z programu...

 17. R

  Zaraz bedzie wysyp Trolli, kto pierwszy Davien czy GB?

Reklama