Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosomak z ZSSW strzela ze Spike [WIDEO]

Fot. HSW
Fot. HSW

Huta Stalowa Wola upubliczniła nagranie z prób KTO Rosomak wyposażonego w wieżę ZSSW-30, obejmujących strzelania pociskami Spike. Spółka deklaruje, że praca badawczo-rozwojowa ma być zakończona do czerwca.

Wspomniany sprawdzian możliwości ogniowych przeprowadzony został w listopadzie ub.r. na poligonie w Nowej Dębie w ramach państwowych badań kwalifikacyjnych systemu ZSSW-30. Testy wykonano z wykorzystaniem pocisków Spike-LR wystrzelonych z wyrzutni ppk zintegrowanej z wieżą ZSSW-30 osadzonej na kołowym bojowym wozie piechoty Rosomak.

Strzelania te poprzedzone były szkoleniem teoretycznym przeprowadzonym w siedzibie Huty Stalowa Wola (HSW) w trakcie którego przedstawiciele dostawcy ppk przeprowadzili szkolenie pracowników HSW (lider konsorcjum realizującego projekt bezzałogowej wieży ZSSW-30) i WB Electronics (członek konsorcjum) w zakresie obsługi ppk Spike-LR na symulatorze stacjonarnym Indoor Trainer.

 

W czasie prób poligonowych przeprowadzono pięć tzw. zadań ogniowych z wykorzystaniem wyrzutni ppk zintegrowanej z wieżą ZSSW-30 i pięciu przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR z bojową głowicą kumulacyjną. Po zakończeniu testów ich wyniki oceniono jako „bardzo satysfakcjonujące”. Pierwsze próbne strzelania Spike’ami z ZSSW-30 przeprowadzone zostały zaraz po rozpoczęciu badań pierwszego prototypu tej bezzałogowej wieży w lipcu 2016 roku, a ich pozytywne wyniki umożliwiły kontynuowanie prac zmierzających do finalnych badań kwalifikacyjnych w tym zakresie.

Pomyślne ich zakończenie potwierdza zdolność tego systemu do precyzyjnego i skutecznego zwalczania ciężkich wozów bojowych. HSW deklaruje, że jest gotowa zakończyć pracę rozwojową zgodnie z założonym terminem, czyli do czerwca br. Otwiera to możliwość do szybkiego przygotowania i przeprowadzenia procedur związanych z zamówieniem seryjnych wież. 

image
Reklama

Równolegle do prac badawczo-rozwojowych nad samym systemem ZSSW-30, HSW S.A. opracowało także koncepcje szkolenia kadry dowódczej oraz załóg kołowych bojowych wozów piechoty Rosomaki w zakresie obsługi tej bezzałogowej wieży. Obejmuje ona m.in. szkolenie kadry dydaktycznej i instruktorskiej w szkolnictwie wojskowym lub służb technicznych pododdziałów zabezpieczenia logistycznego uzbrojonych w te systemy. Podjęto także działania, które mają na celu stworzenie na terenie HSW S.A. bazy szkoleniowej do szkolenia operatorów systemu ZSSW-30 zarówno dla kołowych bojowych wozów piechoty Rosomak jak i nowego bojowego wozu piechoty Borsuk, który jest obecnie opracowywany w tych zakładach.

Reklama

Komentarze (1)

  1. [sic!]

    Integratora PPK Spike (WB Group) przeszkolono na symulatorze ze strzelania ww. pociskiem. W przededniu wejścia wieży do produkcji seryjnej. Ciekawe.

Reklama