Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja masowo sprowadza nitrocelulozę z Chin

Rosyjska amunicja artyleryjska 152 mm.
Rosyjska amunicja artyleryjska 152 mm.
Autor. mil.ru

Jak informuje portal NHK World Japan, w perspektywie ostatnich lat zaobserwowano znaczący wzrost eksportu nitrocelulozy z Chin do Rosji. Liczba ta drastycznie się zwiększyła wraz z początkiem inwazji na Ukrainę.

Dane analizowane przez NHK opierają się o dane publikowane przez chińskie organy celne. Jeszcze w latach 2015-2021 eksport do Rosji był niemal niezauważalny. To zaczęło się zmieniać od 2022 roku. Tylko w całym roku 2022 Rosja importowała około 700 ton nitrocelulozy. W 2023 było to ponad 1300 ton, co oznacza wzrost niemal dwukrotny i pokrywa się to z informacjami o przejściu Federacji Rosyjskiej na gospodarkę wojenną. W bieżącym roku w okresie styczeń-marzec NHK podało, że wyeksportowanego przez Chiny materiału było około 110 ton.

Nitroceluloza jest wykorzystywana przede wszystkim do produkcji amunicji. Może również służyć do wytwarzania farb, czy też lakierów, choć w przypadku Rosji oczywistym jest, że lwia część, jeśli nie całość tych zakupów jest przeznaczana przede wszystkim na przemysł zbrojeniowy.

Chiny od początku wojny na Ukrainie starają się wspomagać Federację Rosyjską od strony gospodarczej i ekonomicznej. Jednocześnie same wykorzystują problematyczną sytuację Moskwy i coraz bardziej uzależniają ją od siebie.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. Tani2

  Ja mam inną teorię skupują z rynku czyli podkupują przeciwnikowi. To też jest element wojny do tego dla ruskich wygodny bo nie płacą forsą tylko barterem czyli towarem. Gdyby jej nie kupiła to kupiłby zachòd dla ukr.

 2. oko

  I jakie sankcje nałożą na Chiny USA i UE ?

  1. RAF

   oko@ UE pod niemieckim zarzadem bedzie tylko pozorowac sankcje, tak samo jak robi to wobec Rosji, a USA... zobaczymy.

  2. Chris

   Blinken był przecież właśnie w Chinach i zagroził odcięciem chińskich banków od Swiftu. Poza tym wchodzą cła na elektryki, baterie, panele itd więc Chiny kopią sobie grób

 3. sprawiedliwy

  Generanie - pomoc jest nie porowawalna. Jedna straona wysla BRON - za 350 milardow dolarow (wartosc 35 lotniskowcow) Druga SPRZEDAJE (nie wysla) towarty do zstaspwania podwojnego (tez cywilnegi) porowac to mozna jak piesc do nosa.

 4. RAF

  Chiny od samego poczatku pomagaja Rosji w wojnie przeciw Ukrainie. Roznica jest taka, ze coraz mniej sie z tym kryja.

 5. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  Na razie to chiny dostarczają bawełnę koloidową do produkcji amunicji i dostarczają ją z dużym opóźnieniem. Rosja chwaliła się, że zaczęła produkować bawełnę strzelniczą, a wzasadzie jej zamiennik z celulozy drzewnej i z konopii. Jednak ostatecznie zaopatrują się w Chinach. To sygnał, że Europa również powinna poszukać alternatywy co do metod produkcji nitrocelulozy.

Reklama