Przemysł Zbrojeniowy

Rheinmetall Defence Australia dostarczy wieże dla węgierskich Lynxów

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

Jak poinformował niemiecki koncern Rheinmetall Defence, jego spółka zależna Rheinmetall Defence Australia otrzymała kontrakt na dostawy systemów wieżowych Lance dla bojowych wozów piechoty KF41 Lynx. Odbiorcą tych wież o łącznej wartości ok. 150 mln USD będą węgierskie wojska lądowe.

Zamówienie ma zostać w większości zrealizowane w zakładach Military Vehicle Center of Excellence (MILVEHCOE) w Redbank w stanie Queensland we wschodniej Australii, które należą do Rheinmetall Defence Australia. Co najmniej 30 z pierwszych 46 systemów wieżowych Lance przeznaczonych dla węgierskich Lynxów ma pochodzić z Australii. W kolejnych miesiącach planowane jest rozszerzenie zakupu o kolejnych 127 egzemplarzy tych wież.

System wieżowy Lance jest produkowany przez MILVEHCOE na rzecz australijskiej armii dla kołowych bojowych wozów piechoty Boxer CRV. W sierpniu 2018 roku australijski resort obrony zawarł kontrakt z tą spółką na zakup 211 egzemplarzy kołowych wozów bojowych z rodziny Boxer w ramach programu modernizacji technicznej Land 400 Phase 2. Spośród nich aż 133 egzemplarze mają zostać dostarczone w wersji uzbrojonej w system Lance. Dodatkowo spółka walczy o zamówienie na nowy australijski bojowy wóz piechoty w programie Land 400 Phase 3, oferując właśnie KF41 Lynx wyposażony w tę wieżę. Konkurentem jest tam  południowokoreański koncern Hanwha Defense z bojowym wozem piechoty ASK21 Redback powstałym na bazie K21.

System wieżowy Lance został zaprojektowany i jest produkowany przez niemiecki koncern Rheinmetall Defence. W bazowej wersji jest uzbrojony w armatę automatyczną MK30-2 kal. 30 mm i sprzężony czołgowy karabin maszynowy kal. 7,62 mm, a także w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR2. Może być jednak przezbrojony w dowolne systemy uzbrojenia oraz osadzony na praktycznie dowolnym podwoziu kołowym i gąsienicowym o odpowiedniej nośności zgodnie z wymaganiami zamawiającego.

We wrześniu br. węgierski resort obrony zawarł kontrakt z niemieckim koncernem Rheinmetall Defence na zakup 218 egzemplarzy bojowych wozów piechoty KF41 Lynx i 9 wozów zabezpieczenia technicznego Bergerpaner 3 Buffalo na łączną kwotę 2 mld euro. Umowa obejmuje także dodatkowo pakiet szkoleniowy i wstępny części zamiennych oraz wsparcia eksploatacji. W pierwszej transzy dostaw węgierska armia ma otrzymać 46 egzemplarzy Lynxów oraz wszystkie zamówione Buffalo, co pozwoli na przezbrojenie pierwszego batalionu zmechanizowanego w nowy sprzęt. Wszystkie maszyny powstaną w niemieckich zakładach. Z kolei w kolejnych transzach pozostałych 172 Lynxów ma zostać wyprodukowanych lokalnie na Węgrzech w nowo wybudowanych zakładach spółki joint venture węgierskiego przemysłu zbrojeniowego i niemieckiego koncernu.

Komentarze