Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rheinmetall chce produkować HIMARSy

Autor. U.S. Army photo - http://www.pentagon.mil/news/newsarticle.aspx?id=24398 / Public Domain

Koncern Rheinmetall ma duże plany związane z rozwojem swoich zdolności produkcyjnych, zarówno jeżeli chodzi o amunicję, jak i uzbrojenie czy ogólnie sprzęt wojskowy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak informuje Reuters, w rozmowie z prezesem Arminem Pappergerem, ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie, Rheinmetall AG planuje zwiększyć ilość produkowanej amunicji. Jak deklaruje Papperger, niemiecki koncern ma możliwość produkcji 240,000 sztuk amunicji czołgowej kaliber 120x570 mm rocznie. Jeżeli chodzi o ilość amunicji 155 mm produkcja może być zwiększona do 450,000-500,000 rocznie, co wynika zarówno z zapotrzebowania Ukrainy, jaki zapotrzebowania państw NATO, które przekazały duże ilości amunicji artyleryjskiej z własnych zapasów w ramach pomocy dla Kijowa.

Czytaj też

Co więcej Rheinmetall prowadzi rozmowy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin, producentem systemu artylerii rakietowej M142 HIMARS, których celem jest uruchomienie produkcji tych systemów artylerii rakietowej w Niemczech. Jak wskazuje prezes Rheinmetall, firma ma technologie aby produkować głowice bojowe, silniki rakietowe nośniki w postaci samochodów ciężarowych (RMMV), na których można by instalować amerykańskie wyrzutnie.

Reklama

Co więcej, Armin Papperger wskazuje że budżet obronny Niemiec musi zostać zwiększony do około 300 mld EUR albowiem według niego całkowicie nie wystarczające są nakłady na siły zbrojne na poziomie od około 50 mld do 100 mld EUR. Wy celu rozwiązania problem braków w amunicji, Bundeswehra musi inwestować rocznie od 3 do 4 mld EUR rocznie. Co więcej, Rheinmetall obecnie gromadzi podzespoły oraz surowce do produkcji zbrojeniowej, na co już w roku 2022, wydał od 600 do 700 mln EUR.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. bc

  A ile to HIMARSów zamówiła Bundeswehra że już produkować chce?

 2. Spinoza

  Niemiecki rząd z niepokojem patrzy na rozbudowę wojskową Polski. Wszystkie kraje obawiają się gromadzenia broni przez swoich sąsiadów. Ponieważ nie możesz poznać ich prawdziwych intencji ukrytych w wewnętrznym świecie w twojej głowie. Zakładając, że Niemcy przezbroją Bundeswehrę zgodnie z ich planem… nie będą tak potulni jak teraz. Ma bardzo duże prawdopodobieństwo przekształcenia się w dzikiego wilka.

  1. DDR

   Nic dziwnego przeca wszyscy w Niemczech wiedzą że Polska nie szykuje się na ruskich tylko na Niemcy aby wymusić reparacje i dlatego Warszawa się tak śpieszy aby zdążyć nim Bundeswehra się odbuduje

 3. prawy I sprawiedliwy

  Widzicie.. to oni będą spijać śmietankę.. i w dodatku jeśli nie dostaniemy możliwości produkcji rakiet do HIMARSÓW to będziemy na garnuszku od Niemców.. Pytam wciąż.. Kiedy nasze fabryki zostaną doinwestowane w trybie gospodarki wojennej !!! Gdzie budowa od pół roku już powinna się toczyć na zachodzie kraju !!! Nowe Fabryki rakiet, amunicji wielkokalibrowej !!! Fabryki 4.0 !!! Fabryki ciężkiego sprzętu - BWP, AHS i CZOŁGÓW !!! Teraz jest czas na te inwestycje !!! Teraz nasz sprzęt z tych fabryk może zdominować rynek !!! Gdzie działania MONu i MAPu ??? !!!!! No gdzie ?!

  1. Rusmongol

   To co napisałeś to fantazje. To nie produkcja skarpet.

  2. X

   "Oni" i tak będą spijać śmietankę, bo Polska nie ma kapitału i technologii aby "wejść" na Ukrainę po wojnie. Chyba że Zełeński bardziej postawi na nas z pewnych względów.

  3. GRAS

   Ja uważam ze jeżeli nie będzie produkcji tych systemów w Polsce a Niemcy które posiadają symboliczne rozwiązania tej klasy będą w stanie produkować amunicję do HIMARS. To w rząd bym wypadku Polska nie powinna kupować tych systemów.

 4. Thorgal

  Niemcy wpiep... się wszędzie gdzie mogą aby później utrudniać i blokować wszystko. Mam nadzieję, że $$ Amerykanom nie przesłonią tego. Niemcy i np Holendrzy lubią kierować i manipulować siedząc na tylnym siedzeniu........

 5. Antonioo

  Nasza umowa z USA musi wykluczać zakup amunicji produkowanej w Niemczech. Niemcy to niestety kraj o strategii która zagraża naszemu bezpieczeństwu

 6. szczebelek

  W pomocy dla Ukrainy zawsze jest wytłumaczenie, ale produkcja HIMARS i amunicji czyli euro dla niemieckiego PKB to nagle są gotowi od razu gdyby usłyszeli, że to dla SZU nagle by im zabrakło prochu i technologii

 7. Rusmongol

  Himars i mrc powinny być produkowane do oporu.

Reklama