Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Raytheon: LTAMDS to nowy radar

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Koncernu Raytheon wyjaśnia, że LTAMDS to zupełnie nowy radar, który został specjalnie zaprojektowany i zbudowany na potrzeby przyszłych systemów obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu w Stanach Zjednoczonych. Przy jego opracowywaniu nie wykorzystywano więc stacji radiolokacyjnej kierowania uzbrojeniem, która wcześniej była wykorzystywana w systemie Patriot.

Według koncernu Raytheon, radar wybrany w programie LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), który ma stać się „częścią zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej armii USA”, to zupełnie nowa stacja radiolokacyjna. Przy jej opracowaniu zastosowano podejście „clean-sheet appproach”, polegające na budowaniu wszystkiego od nowa. Według Amerykanów nowa stacja miała zostać specjalnie zaprojektowana dla programu LTAMDS i nie jest modernizacją radarów wcześniej wykorzystywanych w systemie Patriot

Raytheon zbudował całkowicie nowy radar na potrzeby postępowania konkursowego LTAMDS. Nie jest to więc modernizacja ani wzbogacona o GaN wersja poprzedniego radaru.

Raytheon

Koncern Raytheon wyjaśnił dodatkowo, że dwie anteny boczne, które zapewniają możliwość prowadzenia obserwacji dookólnej są „o połowę mniejsze od anteny głównej obecnego radaru Patriota, ale za to mają dwa razy większą efektywność”. Było to możliwe dzięki zastosowaniu systemów antenowych „z aktywnym elektronicznym skanowaniem, opartych na azotku Galu (GaN) – substancji, która wzmacnia sygnał radaru oraz zwiększa jego zdolność śledzenia obiektów”.

Technologia ta jest stosowana w najnowszych radarach z aktywnymi antenami AESA i stała się wyznacznikiem poziomu nowoczesności systemów radiolokacyjnych oferowanych przez daną firmę.

„Przez ostatnie dwie dekady Raytheon zainwestował w technologię GaN znaczne środki oraz zaawansowaną produkcję, co pozwoliło firmie uplasować się na pozycji lidera w zakresie zaawansowanej technologii GaN oraz produktów opartych na GaN”.

Tom Laliberty - wiceprezes zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS 
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Smuteczek

    Tłumaczą się bo są już poważne głosy że ten radar dalej pod względem dookolnej obserwacji ustępuje Rosyjskim odpowiednikom

    1. To są rosyjskie odpowiedniki dookólnych radarów wykonane w technologii GaN? A gdzie?

    2. Davien

      Doprawdy? To pokaz mi rosyjski radar działajacy stale w 360 stopniach o zasięgu ponad 200km , będacy jednocześnie w stanie wykrywac i sledzic oran naprowadzac pociski na cele balistyczne i aerodynamiczne jednoczesnie:) Czekam:)

    3. AndyR

      Są też poważne głosy , że w Rosji panuje powszechny dobrobyt , wolność słowa i że Putin obiecał że przed następnymi wyborami opozycjoniści nie będą wypadać z okien. A co do tego radarów, to jak wiemy rosyjskie mają kłopot by odróżnić drony od ptaków: ptaki giną, drony dolatują gdzie trzeba. Poważne głosy z Raytheona głoszą że to kompletnie nowy radar , z niestosowanymi dotąd przez nikogo rozwiązaniami. Armia USA jak widać bez poważnych glosów - podziela ten pogląd!

  2. Marek1

    Czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę JAKIE ilości ciepła odprowadza ta bateria 12 potężnych wentylatorów chłodzących ściany AESA ?? Termolokacyjnie ten radar jest jak potężne ognisko w zimową noc. No ale co ja tam wiem ...

    1. Davien

      A od kiedy panei Marek to pociski antyradarowe uzywaja IR do naprowadzania się?? Nie mówiąc juz że atak pociskami na podczerwień na system o zasięgu ponad 160km to samobójstwo.

  3. Marek1

    Czyli nadal radar sektorowy w którym poprawiono tylko zasięgi poprzez zastos. technologii (GaN) w AESA. Warto zwrócić również uwagę na potężne ilości ciepła odprowadzane przez baterię 12-tu wentylatorów chłodzących aparaturę. Ślad termiczny tego radaru musi być widoczny z dziesiątków km.

    1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

      Ślad termiczny nie ma znaczenia bo dużo wcześniej to cudo jak i każdy duży aktywny radar zostanie zlokalizowany po emisji mikrofalowej.

    2. prawieanonim

      Jaki znowu sektorowy? Radar 3-ścianowy o pokryciu 360 stopni.

    3. Davien

      Marek nie jest to radar sektorowy ale dookólny , Jak nie wiesz o czym piszesz....

  4. Sternik

    Gdybyśmy wybrali MEADS zamiast Patriota to już mielibyśmy technologię GaN od Leonardo. A tak mamy ... nic.

    1. Davien

      Nic bysmy nie mieli więc nie masz racji.

    2. fxx

      No tak, ale zamiast tego mamy bazy wojska USA. Nasi obecnie nam panujący uznali że nie mogą polegać na wojsku polskim i dostaliśmy gorsze uzbrojenie ale w zamian za to mamy kilka batalionów amerykańskich...

    3. Irtsle

      Fantastow zapraszamy na portale dotyczące science-fiction!! Od Leonardo "mamy juz" wieżę zintegrowaną ze Spike oraz "mamy" zmodernizowane Sokoły i Anakondy! I mnie już wystarczy "sukcesów" ze współpracy z Leonardo!!

  5. asc

    GaN to nie magia. Moze po prostu trzeba zejsc na wiecej sekcji i nizsze czestosci? Wtedy wystarczy to co uzywamy dzisiaj tylko trzeba stosowac lepsze oprogramowanie. Albo zrobic rzeczywiscie odejscie i przejsc na struktury oparte o formy wegla (odlotowe poziomy mocy - do setek GW w impulsie przy pelnej mozliwsci ksztaltowania waweformu na sekcjach. Jak ddostaniemy GaN - dobrzej - jak nie to tez da sie zyc...

  6. magazynier

    "substancji, która wzmacnia sygnał radaru oraz zwiększa jego zdolność śledzenia obiektów” .Płakałem jak to czytałem. Dziękuję.

Reklama