Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Raytheon modernizuje Phalanxy za 136,2 miliona dolarów

Raytheon będzie modernizował system Phalanx za 231 milionów dolarów – fot. M. Dura/D24
Raytheon będzie modernizował system Phalanx za 231 milionów dolarów – fot. M. Dura/D24

Marynarka amerykańska podpisała kontrakt z koncernem Raytheon za 136,2 miliona dolarów na zmodernizowanie 19 systemów Phalanx oraz wyprodukowani czterech systemów antyrakietowych Sea RAM.

Umowa przewiduje przekazanie dodatkowych 94,8 miliona dolarów w roku finansowym 2014 na modernizację 12 dalszych Phalanxów i wyprodukowanie dalszych czterech systemów Sea RAM. W sumie więc Raytheon może otrzymać 231 milionów dolarów.

Przedstawiciele tego koncernu podkreślają, że są to dobrze wydane pieniądze, ponieważ system Phalanx jest jednym z najważniejszych elementów samoobrony okrętów, który decyduje o bezpieczeństwie danej jednostki i służących na niej marynarzy.

Phalanx jest to samodzielny zautomatyzowany system przeciwlotniczy, który potrafi samodzielnie, wykryć śledzić i zestrzelić obiekt powietrzny. Wszystko znajduje się na jednej podstawie. Standardowym receptorem Phalanxa są dwie stacje radiolokacyjne (szukająca i śledząca), efektorem jest sześciolufowy system artyleryjski systemu Gatlinga M61 Vulcan kalibru 20 mm. Istnieje również wersja naprowadzana głowica optoelektroniczną i posiadająca zamiast systemu artyleryjskiego – system rakietowy RAM.

W sumie wyprodukowano ponad 890 zestawów Phalanx, które są wykorzystywane w 25 krajach.  

Reklama

Komentarze

    Reklama