Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Northrop Grumman: Prace nad amunicją airburst do zwalczania dronów

Fot. Liteye
Fot. Liteye

Koncern Northrop Grumman opracowuje obecnie system zwalczania niewielkich aparatów bezzałogowych, przeznaczony dla armii i sił powietrznych USA. W ramach programu rozwijana ma być amunicja programowalna airburst kalibru 30 mm.

Firma Northrop Grumman Armament Systems Division, wchodząca w skład koncernu Northrop Grumman, bierze obecnie udział w programie U.S. Army i U.S. Air Force, mającym być odpowiedzią na zagrożenie ze strony niewielkich aparatów bezzałogowych. Obecnie wysiłki inżynierów skupiają się na rozwoju zdolności niszczenia celów tego rodzaju za pomocą środków oddziałujących kinetycznie w sposób bezpośredni, których działanie wspierane jest przez systemy elektroniczne.

Serwis Jane's informuje o udanej integracji działka 30 mm Bushmaster M230LF z elektronicznym systemem zwalczania bezzałogowców opracowanym przez firmę Liteye wspólnie z firmami Chess Dynamic i Pratt & Miller. System zamontowano na bwp Stryker, wkrótce mają odbyć się próby poligonowe, pozwalające ocenić skuteczność tego rozwiązania, chroniącego - zgodnie z zapewnieniami producenta - nie tylko przed niewielkimi bezzałogowcami powietrznymi, lecz i zagrożeniami naziemnymi.

Obecnie system wykorzystuje standardową amunicję 30 mm, jednak Northrop Grumman Armament Systems Division pracuje także nad rozwojem amunicji programowalnej nowej generacji, działającej w trybie airburst. Amunicja jest przeznaczona do działka M230LF. Wprowadzenie amunicji tego rodzaju znacznie zwiększy możliwości zwalczania dronów, szczelnie na większych odległościach, gdzie trudno o precyzyjne trafienie niewielkiego aparatu powietrznego (Grupa 1 wg. klasyfikacji amerykańskiej, bezzałogowce mające masę poniżej 10 kg, lecące na wysokości niższej niż 400 metrów z prędkością nie przekraczającą 100 węzłów) amunicją starego typu.

image
Armata M230LF kalibru 30 mm firmy Orbital ATK proponowana jako efektor „ogniowy” dla systemu antydronowego AUDS (przedstawionego po prawej stronie w zminiaturyzowanym modelu). Fot. M.Dura

 

Reklama

Komentarze (14)

 1. Davien

  Panie wnioski nieżle sie uśmiałem z twoich fantazji:)) Moduł Au-220M jest wyposazeniem pojedyńczego demonstratora na kadłubie BMP-3M który wyglada z nim jak frankenstein i podobnie wygladającego prototypu wozu rozpoznawczego BMR-3. Jakos na T-15, Bumerangach i Kurgańcach montowane jest stare działko 2A42 lub 2A72 więc masz rację, wszystko w temacie twoich bajek.

 2. wnioski z liczb

  @Davien: a ty dalej swoje. Niezrealizowane \"wizje\" USA traktujesz jako podstawowe wyposażenie USA w linii, a przy rosyjskim sprzęcie pamiętasz tylko o tym co od dawna używane a nie to, co się wprowadza. AU-220M i tyle, szkoda się z tobą wdawać w polemikę.

 3. Davien

  Panie wnioski, tyle ze Rosja nawet na najnowszych transporterach i BWP jak Kurganiec, Bumerang i T-15 nie uzywa jakoś 57mm ale starych 30-milimetrowych 2A42/2A72.

 4. MAX13

  „dim” ja rozumie, że czytanie w ojczystym języku jest trudne, ale w komentarzu „Harry 2 „ nic o amunicji, niczego takiego się nie dopatrzyłem. Ale dla „dim” i amunicja programowalna 35mm z ponad 100 subpociskami się znajdzie proszę sprawdzić w Mesko prawdopodobnie również będzie na targach w Kielcach.

 5. MAX13

  „dim” ja rozumie, że czytanie w ojczystym języku jest trudne, ale w komentarzu „Harry 2 „ nic o amunicji się nie dopatrzyłem. Ale i amunicja programowalna 35mm z ponad 100 subpociskami się znajdzie proszę sprawdzić w Mesko prawdopodobnie również będzie na targach w Kielcach.

 6. Nikt

  @qi Od jakiegoś czasu chcemy kupić amunicje ABM do Mk44, problem jest tak iże trzeba je dostosować do tego

 7. wnioski z liczb

  @ qi: ale uważam, że 30mm jest przestarzałe i należy jak Rosja iść w 57mm. Taki kaliber przy inteligentnej amunicji daje zupełnie nowe możliwości, me sensowną donośność przeciw celom latającym w porównaniu z 30mm i należy zauważyć, że nowe KTO i BWP od frontu są odporne na 30mm, więc tym bardziej 57mm. Mniejszy zapas amunicji jest rekompensowany jej większą skutecznością i bez porównania lepszymi SKO niż dawniej.

 8. dim

  MAX13 - ale to chodzi o amunicję.

 9. pamiętliwy

  Pamiętam \"znafcuf\" z tego forum jak szydzili z rosyjskich opl \"kto w dzisiejszych czasach używa działek?\"...

 10. MAX13

  Harry 2 proszę zerknąć do oferty PIT-RADWAR tam jest nazwijmy to następcą Loary do zobaczenia od 4 09 2018 na targach w Kielcach.

 11. czu

  My zamowilismy Pilice 23 mm. Za jakis miliardzik zlotych..

 12. dim

  Harry 2 - Nic przeciw dronom ? Czyli nie ma temu celowi służyć 100 multimedialnych ławeczek? To czym innym teraz MON zajmie się jeszcze, zamiast obronnością ? Właśnie też zastanawiam się, czemu to właśnie Polacy, bezsprzecznie z kadrą i dobrą tradycją w radiolokacji, elektronice i produkcji amunicji, nie eksperymentują już od lat z taką amunicją programowalną ? Ale zamiast tego chcą \"inwestować\" (sam koszt, a nie inwestycja, oczywiście) w kilka, wiadomo, że nie topowo nieudanych okrętów, czyli wiadomo też, że nie będzie potem na nie korzystnych zamówień zagranicznych ? Zwłaszcza, że politycznie jesteśmy karłem ? Gdy na amunicję p/dronom oczywiście, że byłyby zamówienia niemal zewsząd !

 13. qi

  amunicja 30mm programowalna? to będzie hit. o ile da się tym strzelać z mk44 bushmaster ii. a jak się nie da to należy wyprodukować amunicję śrutową w tym kalibrze.

 14. Harry 2

  A my w Polsce co przygotowujemy/zamawiamy dla wojska na drony? Drony to przyszłość pola walki, że o inteligentnych rojach dronów nie wspomnę.

Reklama