Przemysł Zbrojeniowy

Powidz z bazą dla US Army. Polsko-niemieckie konsorcjum zrealizuje największą inwestycję NATO

Fot. US Army
Fot. US Army

Stałe przedstawicielstwo RP przy NATO poinformowało o zwycięstwu polsko-niemieckiego konsorcjum w przetargu na budowę kompleksu remontowo – magazynowego (Long Term Equipment Storage Maintenance Complex - LTESM-C) na terenie Bazy Lotniczej w Powidzu.

Kontrakt na tą - największą pojedynczą inwestycję infrastrukturalną NATO od czasu zakończenia zimnej wojny  - ma wartość 166 mln EUR (około 183 mln USD). Mieści się to w środkach przewidzianych na ten cel przez Sojusz Północnoatlantycki, który liczył się z kosztem o równowartości od 100 do 250 mln USD.

W efekcie ma powstać skład przechowania i utrzymania sprzętu bojowego. Składać będą się na niego:

- dwukondygnacyjny betonowy warsztat o powierzchni 8.600 m2 z 20 stanowiskami naprawczymi i dwiema 30-tonowymi suwnicami;
- 5 magazynów  o kontrolowanej wilgotności powietrza o łącznej powierzchni 60 tys. m2;
- 2 garaże o łącznej powierzchni 1.650 m2;
- obiekt z platformą do mycia pojazdów i testowania hamulców o powierzchni 1.350 m2;
- obiekt administracyjny;
- magazyn operacyjny o powierzchni 5.570 m2;
- plac zbiórki pojazdów (Vehicle Assembly Point Pavement) o powierzchni 22.550 m2;
- systemy informacji i bezpieczeństwa (czujniki kamery monitoringu, sprzęt audio/video, konsola operacyjna);
- magazyn składowania olejów, paliw, smarów i materiałów niebezpiecznych;
- dźwig samojezdny.

Oferty w przetargu można było składać do 24 czerwca br., a informacja o rozstrzygnięciu postępowania pojawiła się 15 listopada. O kontrakt mogły ubiegać się tylko firmy pochodzące z 29 państw należących do NATO. Wiceminister obrony Tomasz Szatkowski poinformował za pośrednictwem portalu społecznościowego, że to największa inwestycja infrastrukturalna NATO od czasów Zimnej Wojny. Magazyny w Powidzu budowane z wykorzystaniem funduszy Sojuszu (program NSIP) posłużą do przechowywania sprzętu wojsk amerykańskich, aby umożliwić szybkie reagowanie na zagrożenia w regionie.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych planują rozlokowanie w Powidzu części sprzętu dla dywizji pancernej, rozlokowywanej również w Niemczech, Belgii i Holandii. Rozmieszczanie magazynów uzbrojenia i wyposażenia, tzw. Army Prepositioned Stock, to system strategicznych magazynów rozmieszczanych w regionach potencjalnych działań bojowych. Dzięki temu w sytuacji zagrożenia potrzebny jest przerzut żołnierzy (a nie na przykład ciężkiego sprzętu). To zdecydowanie skraca czas reakcji. W Powidzu zostanie umieszczony sprzęt dla jednej brygady pancernej US Army, której podstawowym uzbrojeniem jest ok. 85 czołgów Abrams, 130 BWP/BWR M2/M3 Bradley i dywizjon z ok. 18 haubicami Paladin M109A6/A7. Oprócz tego brygada posiada szereg innego sprzętu, w tym dla jednostek wsparcia.

Decyzję o budowie zdolności APS w Europie podjęto w 2016 roku, i w tym samym roku rozpoczęto magazynowanie. Wcześniej zakładano, że rozmieszczenie będzie się odbywało w ramach rozproszonego i dość ograniczonego tzw. European Activity Set, przeznaczonego głównie (choć nie tylko) do ćwiczeń.

Na chwilę obecną zakłada się, że w ramach wzmocnienia do Europy do 2021 roku ma trafić sprzęt dla pełnej dywizji, w tym co najmniej dwóch brygad pancernych, brygady artylerii (rozmieszczenie wyrzutni rakiet MLRS/HIMARS w Niemczech już się rozpoczęło), a także szeroko rozumianych jednostek wsparcia logistycznego i dowodzenia.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.