Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Porozumienie ws. FA-50 podpisane

FA-50
Podpisanie porozumienia ws. serwisowania i obsług w Polsce FA-50
Autor. WZL Nr 2

Firma Korean Aerospace Industries, producent samolotu FA-50 Fighting Eagle, podpisała porozumienie z należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A.  Jak się okazuje, chodzi o stworzenie samodzielnych polskich zdolności serwisowych i obsługowych w zakresie prac przy samolotach FA-50, a zdolności do prac modernizacyjnych miałyby zostać osiągnięte w przyszłości.

„Podpisanie porozumienia z KAI otwiera przed WZL2 nowe możliwości oraz szansę na osiągnięcie najwyższego poziomu kompetencji i powstania centrum serwisowego FA-50 w Polsce. Serwisując samoloty FA-50, F-16, C-130, a w przyszłości F-35 Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. staną się główną organizacją wspierającą eksploatację samolotów polskich Sił Powietrznych” – powiedział Dariusz Sokólski p.o. Prezes Zarządu Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A.

Reklama

Wtórował mu Sang Jae Lee, Wiceprezes Wykonawczy KAI, Dyrektor CS Center.

„Dzisiejsza umowa oznacza osiągnięcie kolejnego etapu rozwoju współpracy pomiędzy KAI i WZL2 w zakresie utrzymania i obsługi serwisowej samolotów FA-50. Cieszymy się, że KAI może przyczynić się do rozwoju polsko-koreańskiej współpracy wojskowej i przemysłowej” – powiedział.

Do podpisania umowy doszło 20 czerwca na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. W bazie tej wykorzystywane jest pierwszych 12 polskich samolotów FA-50 wersji GF (Gap Filler).

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

 1. Fox

  Bo to prawda że PiS zawalił wszystko co się dało.

  1. Szachista

   Tak bo jak PO likwidowało Polskie wojska szczególnie na wschodzie i zwijało kraj to był dobry kierunek. Te wszystkie umowy na nowoczesne uzbrojenia to dzieło PiS gdzie PO teraz dokańcza umowy.

 2. Bieda

  Najważniejsze jest dla kraju produkcja amunicji, rakiet najdłuższego zasięgu możliwego do pozyskania. Ilość to też jakość. Gdyby gospodarka PL posiadała kompetencje to nie trzeba by nawet prostych systemów kupować z półki. Produkcja jest najważniejsza.

 3. Granat

  Jak się Rosjanie dowiedzieli że chcemy wystawić FA-50 przeciwko ich Su i Mig to się obrazili. Dobrze że wojny nam od razu nie wypowiedzieli. Teraz ani samolotów ani obrony powietrznej nie mamy. Chłopcy z prowincji chcą się dorobić szybko więc na prawdziwy samolot trzeba nam jeszcze poczekać.

  1. Dudley

   Wręcz przeciwnie, są trochę zazdrośni że ktoś z tego konfliktu wyciąga szybciej wnioski, jak oni sami. I nie uważają za celowe, by do wszystkich zadań należało wysyłać ciężkie samoloty myśliwskie pokroju SU30/35. Czują brak lekkiej jednosilnikowej maszyny. Tylko do oceny biorą nie FA50GF, a FA50PL, z radarem AESA, zasobnikiem SNIPER, i rakietami Sidewinder 9x i AMRAAMem, Meteorem.

 4. eee

  Te phantom strike to konieczność, co do kontraktu pewnie wszystko spaprane jak z rosomakiem, niech zaczną, produkowac amunicje do hunmo i i himarsa i jak najpredzej zasieg wiekszy rakiet, a nie to z Ukraina robić. Te f50 powinni jakies jednoosobowe, kilka sztuk, albo zestawy konwersyjna z mniejsza kabina do misji bojowych, i wiecej zaczepów, chocby o jeden pod brzuchem czy na koncowkach skrzydeł.

 5. LMed

  Czy ktoś z kolegów ma wątpliwości, że wszystko związane z tym samolocikiem stoi na głowie???

 6. Hmmm.

  Skoro mamy już kompetencje serwisowe, pozostaje odtworzyć kompetencje produkcyjne i będzie git.

  1. Essex

   kompetencje produkcyjne do tych nielotów? błagam

 7. MiP

  A zdolności do prac modernizacyjnych osiągniemy kiedyś tam......... 🙂 tak to jest jak się na szybkiego podpisało umowę na samoloty a negocjacje w sprawie ich modernizacji zostawiło się na potem..... Kolejny sukces poprzedniego MON-u 🤣 Identycznie jak w sprawie rakiet do K239,umowy podpisane i koreańczycy mają nas w garści i teraz oni będą stawiać warunki

  1. szczebelek

   Minie kolejne 8 lat, a ty dalej będziesz gadał o PiS-ie 🤣🤣🤣

  2. MiP

   Tak jak pisowcy przez 8 lat swoich rządów mówili że wszystko to wina Tuska 🤣🤣🤣

 8. ands

  Znaczy się będziem je malować

 9. rwd

  Trafił się Koreańczykom kontrakt stulecia, znaleźli naiwnych i będą skubać ile się da.

 10. szczebelek

  To było potrzebne i zostało podpisane gdyby było inaczej to pierwszy rzuciłbym karmieniem.

Reklama