Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polsko-koreańskie czołgi pojadą na Słowację?

Autor. MON

Dziś w Warszawie odbyło się spotkanie wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza i jego słowackiego odpowiednika Roberta Kaliniaka. Obaj politycy podpisali list intencyjny na rzecz bliższej współpracy w przemyśle zbrojeniowym.

Polski wicepremier wskazał na cztery elementy, których dotyczył poniższy list. Pierwszym jest pozyskanie i zainteresowanie strony słowackiej systemem Piorun. Drugi dotyczy wspólnych działań w celu podnoszenia zdolności produkcji amunicji, ze szczególnym uwzględnieniem amunicji 155 mm. Trzeci dotyczy wspólnej produkcji kołowego transportera opancerzonego Rosomak (ze słowacką wieżą Turra-30, na rynki trzecie). Wreszcie czwarta kwestia to zainteresowanie strony słowackiej spolonizowaną wersją czołgu K2.

Reklama

„To bardzo ważny element, który powinien dać ogromny impuls polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu. Jak najszybciej musimy porozumieć się ze stroną koreańską i rozpocząć produkcję spolonizowanej wersji K2, ponieważ to właśnie ta wersja interesuje naszych partnerów ze Słowacji, a nie standardowa wersja koreańska” - powiedział szef MON.

    W listopadzie ub.r. szef polskiego MON wraz z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem odwiedził Bratysławę, gdzie obaj spotkali się ze swoimi odpowiednikami. Kosiniak-Kamysz podkreślał wtedy, że Słowacja to jeden z najważniejszych w regionie producentów amunicji artyleryjskiej, w tym zwłaszcza kalibru 155 mm (standardowego dla sprzętu NATO).

    „Dla nas kluczową kwestią w przemyśle jest dziś nabycie zdolności do produkcji wielokalibrowej amunicji na dużą skalę. Bez partnerstwa ze Słowacją tego celu nie osiągniemy. Jestem o tym przekonany. Wiem, że jesteście naszym podstawowym partnerem” – mówił szef MON podczas wizyty na Słowacji.

    Reklama
    Źródło:PAP / Defence24

    CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

    Reklama

    Komentarze (7)

    1. oko

      W podpisanym dziś liście intencyjnym zawarliśmy cztery obszary - bardzo konkretne. Pierwsza sprawa to pozyskanie i zainteresowanie strony słowackiej systemem Piorun. To jest nasz produkt eksportowy, który sprawdził się bardzo dobrze w warunkach bojowych na Ukrainie. (...) Druga kwestia to wspólne działania w celu podnoszenia zdolności produkcji amunicji, ze szczególnym uwzględnieniem amunicji 155 mm. Słowacja ma ogromne zdolności produkcyjne – jedne z największych na świecie, nie tylko w Europie. (...) Trzecia kwestia dotyczy wspólnej produkcji kołowego transportera opancerzonego na bazie Rosomaka z systemem wieżowym Turra-30, który produkują Słowacy. Połączenie potencjału przemysłu polskiego i słowackiego oraz sprzedaż takiego pojazdu na rynki państw trzecich to temat, nad którym pracujemy od dłuższego czasu.

    2. zibi

      Dzielenie skóry na niedźwiedziu..... sami jeszcze nie mamy porozumienia co do produkowania K2 u siebie, a już go na eksport oferujemy. Ciekawe jak zapatrywać się jeszcze na to będą Koreańczycy, czy dadzą zgodę na nasz eksport, czy sami coś szybciej im zaoferują i podpiszą.....

    3. Granat

      Przestaną interesować się koreańskim badziewiem jak się dowiedzą jaka jest cena tego cuda.

      1. Bezem

        Niższa od Leoparda

      2. Qwest

        Na razie dowiedzieli się jaka jest cena Leo.

      3. Tchibo76

        Wiedzą jaka jest cena cuda niemieckiego.

    4. oko

      Analityk ds. wojskowych Jarosław Wolski zapytał gen. Wiesława Kukułę, czy w związku z posiadaną przez Rosję tzw. głębią strategiczną w opinii Sztabu Generalnego zasadne jest pozyskanie pocisków balistycznych średniego zasięgu (od 1000 do 3000 kilometrów) lub rakiet manewrujących, które stanowiłyby inny środek rażenia aniżeli siły powietrzne.

    5. tkin ważny

      Ciekawe ilu już myśli jak to uwalić? Postaram się, żeby do tego nie doszło.

    6. thorshammer

      Chciałbym dodać, że wszyscy znaczący słowaccy producenci amunicji - niezależnie od tego, czy są częścią MSM Group, VOP Novaky czy ZVS Holding - są własnością czeskich firm, takich jak CSG czy STV. Ponadto firmy te posiadają również udziały w innych słowackich producentach przemysłu obronnego. Ponieważ jednak handel materiałami wojskowymi jest zawsze zabezpieczony przez nadzór państwowy, takie transakcje są zawierane ze Słowacją, co podkreśla złożoność tych stosunków handlowych.

    7. Monkey

      Oby coś z tego listu intencyjnego wyszło🙏🏻🤞🏻

    Reklama