Przemysł Zbrojeniowy
Polskie celowniki artyleryjskie dla klienta zagranicznego
Polska firma Pagacz Defence Group rozpoczęła we współpracy z Polskimi Zakładami Optycznymi produkcję na rzecz zagranicznego klienta zestawów celowników PG-2 dla haubic samobieżnych 2S1 Goździk.
W ramach produkcji wspomnianych zestawów celowniczych dla klienta eksportowego planowane jest stworzenie celowników panoramicznych PP-81 wraz z zapasem części zamiennych. Dostawy zaplanowano na rok 2025. Wspomniane zestawy powstają według dokumentacji posiadanej przez Polskie Zakłady Optyczne, wchodzące w skład Pagacz Defence Group. Nie została podana liczba celowników, jakie zostaną wyprodukowane. Co ciekawe, wspomniana firma na targach Eurosatory 2024 podpisała umowy na dostawy tego typu urządzeń na potrzeby nieokreślonego czeskiego przedsiębiorstwa zbrojeniowego oraz kraju leżącego w Afryce Północnej.
2S1 Goździk to radziecka samobieżna gąsienicowa haubica kal. 122 mm, osadzona na zmodernizowanym podwoziu transportera opancerzonego MT-LB, produkowana między innymi na licencji w Hucie Stalowa Wola do lat 90. XX wieku. Donośność uzbrojenia głównego jest określana na 15,5 km przy zastosowaniu standardowej amunicji, jednak może ona się zwiększyć do 22 km w przypadku użycia pocisku z gazogeneratorem. Załoga jest chroniona przez pancerz o grubości do 20 mm, zatem chroni on jedynie przed odłamkami pocisków artyleryjskich i amunicją strzelecką.
Czytaj też
Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny JAMZ-238N o mocy 300 KM lub polski SW-680T o mocy 240 KM. Prędkość maksymalna 2S1 została określona na 60 km/h przy poruszaniu się po drodze utwardzonej, w przypadku jazdy w terenie spada do 30 km/h. Przeszkody wodne mogą być pokonywane przez goździki pływaniem z prędkością dochodzącą do 4,5 km/h. Zasięg operacyjny pojazdu wynosi do 500 km. Haubice Goździk są obecnie wykorzystywane m.in. przez Polskę, Ukrainę, Rosję, Bułgarię,
LMed
No cóż, tylko pogratulować inwencji. Od czegoś trzeba zacząć.
doc_doc
Jak się spojrzy na Wiki - kto używał 2S1 Goździk - to od razu w oczy się rzuca Algieria i 145 Gożdzików. Gorzej, że w wykazie jest też Syria i 400 tych maszyn - nie fajnie byłoby ich dozbrajać.
mick8791
Chłopie Syria leży w Azji, a nie w Afryce!
Był czas_3 dekady
Biznes to biznes. Nie sprzedamy MY, to sprzedadzą inni :-(
szczebelek
Przecież wiadomo kto tego używa....