Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska odtwarza amunicyjne zdolności. Fabryka za miliardy

Autor. Szymon Palczewski/Defence24.pl

W siedzibie Grupy Azoty w Tarnowie podpisano list intencyjny w sprawie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych w zakresie materiałów wybuchowych. Dotyczy on budowy fabryki nitrocelulozy i prochów wielobazowych, czyli kluczowych komponentów materiałów wybuchowych używanych w amunicji, w Polsce.

Podpisy pod listem złożyli przedstawiciele dużych spółek polskiego przemysłu: Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Arkadiusz Bąk, Członek Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Renata Gruszczyńska, Prezes Zarządu MESKO oraz Michał Dąbrowski, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Reklama

Spółki zamierzają współpracować w zakresie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych wraz z bazą surowcową. Wcześniej polskiego przemysłu w sferze produkcji nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych zostały utracone. W praktyce oznacza to, że obecnie trzeba je importować także do amunicji produkowanej w Polsce Z uwagi na wzmożone zapotrzebowanie Sił Zbrojnych m.in. na amunicję wielkokalibrową 155 i 120 mm, ale i potrzebę posiadania bezpiecznych łańcuchów dostaw konieczne jest uruchomienie produkcji tych komponentów.

Sygnatariusze są zgodni co do możliwości powstania fabryki nitrocelulozy i prochów wielobazowych w naszym kraju. Strony wyraziły wolę nawiązania współpracy poprzez utworzenie podmiotu, który będzie realizował projekt.

W wydarzeniu w tarnowskich zakładach wzięli udział przedstawiciele rządu. Na miejscu obecni byli wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister aktywów państwowych Jakub Jaworski

„To ważny moment dla Tarnowa, jeszcze ważniejszy dla bezpieczeństwa Polski” – podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem Polska powinna mieć zdolności do produkcji amunicji, zwłaszcza jeśli chodzi o kaliber 155 mm. Wojna na Ukrainie pokazuje, jaką rolę odgrywa we współczesnych konfliktach i wojnach. Polska jest w stanie sama produkować amunicję 155 mm.
Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef MON

Powstanie fabryka amunicji. Rząd przyjmie ustawę

Szef MON zaznaczył, że nie można mówić o podnoszeniu bezpieczeństwa kraju, bez rozwijania zdolności produkcyjnych w zakresie amunicji. Dlatego – jak zapowiedział – jutro rząd przyjmie ustawę o budowie fabryki amunicji w Polsce.

„To przełomowa ustawa, krok milowy” – stwierdził. Dodał, że wszystkie siły i środki zostaną przeznaczone na realizację tego ambitnego planu.

Czytaj też

We wspomnianej regulacji przedłożony ma być sposób zasilenia przedsięwzięcia odpowiednimi pieniędzmi. „Udało nam się wyasygnować 3 mld zł w trybie pilnym, aby fabryka powstała w ciągu kilkunastu miesięcy” – ogłosił szef MON.

Reklama

Produkcja nitrocelulozy w Tarnowie

Nie bez powodu podpisanie listu miało miejsce w Tarnowie. To właśnie tutejsze zakłady mają zająć się produkcją nitrocelulozy, kluczowej z perspektywy amunicji. Wicepremier wskazał, że zapotrzebowanie na nią w Europie wynosi 27 tys. ton z projekcją do blisko 40 tys., dlatego „musimy się rozwijać”.

Prezes Zarządu Grupy Azoty Adam Leszkiewicz wskazał, że celem spółek biorących udział w przedsięwzięciu jest obronność i bezpieczeństwo Polski. „Towarzyszy nam szacunek i świadomość potencjału synergicznego, jaki płynie z naszej współpracy” – zaznaczył. Nie ukrywał, że obecnie spółka znajduje się w trudnym czasie; trwa proces jej restrukturyzacji. Władze chcą, aby weszła na nową drogę i szkoda byłoby nie skorzystać z zaangażowania się w produkcję nitrocelulozy. „Chcemy być ważnym elementem łańcucha obronnego i brać udział w działalności fabryki amunicji” – oświadczył Adam Leszkiewicz.

Czytaj też

Jak dodał z kolei Michał Dąbrowski, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu wysiłki na poziomie rządu, ministerstw oraz polskich spółek doprowadziło do udanej realizacji pierwszego kroku projektu „w niebywale krótkim czasie”. Wskazał, że jako ARP są gotowi podejmować kolejne wyzwania.

„Jesteśmy przekonani, że we współpracy możemy zaspokoić potrzeby Polski w zakresie produkcji amunicji” – zapewnił z kolei Arkadiusz Bąk, Członek Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Polska ma być niezależna

Z kolei minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski zaznaczył, że podpisanie dzisiejszego listy to dopiero początek.

„Jego sygnowanie jest ważne ze względu na udział państwa w gospodarce. Wielkie brawa dla spółek (które podpisały list – red.), że łączą siły na rzecz bezpieczeństwa” – podkreślił na konferencji prasowej przedstawiciel rządu.

Wyjaśnił, że opisywana inicjatywa i ustawa o fabryce amunicji mają prowadzić do „polonizacji łańcucha dostaw, abyśmy jako Polska byli niezależni”.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (24)

  1. Zygazyg

    Co u nas z tym budowaniem fabryk przemysłu zbrojeniowego na wschodniej granicy?

    1. Lech6

      Rzeczywiście troch dziwne miejsce jak na produkcję nitrocelulozy.

    2. NocnyDemonek

      Sami jesteście dziwni. Tarnów to Polska południowo-centralna, a nie żadna ściana wschodnia.

  2. Monkey

    Oby to się udało, bo możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Pierwsza to zwiększenie (znaczne) produkcji amunicji w Polsce oraz polonizacja całego procesu, a druga to podratowanie lub wręcz uratowanie Azotów.

    1. Davien3

      @Monkey produkcja amunicji , zwłaszcza tej 155mm bedzie cały czas limitowana imp[ortem korpusów pocisków bo technologii ich wyrobu Polska nie posiada. I nie bardzo ma skad zdobyc.

    2. Nihoo

      @Davien - chyba jednak niekoniecznie, bo są informacje o produkcji własnych korpusów. Za Defence24 z sierpnia 2024: "Według przedstawionych przez prezesa Niedzielskiego planów w ciągu 20 miesięcy ma zostać uruchomiona produkcja pocisku w zespole. W pierwszym etapie ma to być uruchomienie trzech linii do elaboracji materiałem wybuchowym korpusów pocisków pozyskiwanych z zewnątrz. Produkcja własnych korpusów ma ruszyć w drugim etapie, po okresie około roku. Zdolności produkcyjne zostały określone przez prezesa Niedzielskiego na poziomie 180 000 sztuk rocznie przy całkowitym zabezpieczeniu stref ochronnych, zdolności magazynowych czy też, co jest niezmiernie istotne, wysoko wykwalifikowanych kadr inżynieryjnych. W przedsięwzięciu planowane jest również uruchomienie wytapianie trotylu i linii do produkcji opakowań.'

    3. Davien3

      @Nihoo Tylko taki z tym problem że Polska nie posiada w ogóle technologii produkcji korpusów i od nikogo jej nie dostaniemy A na pewno nie posiada jej Niewiadów Więc ciekawe skąd chca ją pozyskac.

  3. Robs

    Polska była by niezależna jak by miała własne fabryki czołgów, samolotów wielozadaniowych, okrętów i amunicji. Teraz od wszystkiego jesteśmy zależni z zagranicy. A taka Korea i USA tylko robi na tym biznesi.

    1. user_1050711

      I na tym właśnie szutka bankructwa polega, aby dla trzech okrętów stawiać stocznię, a dla kilkudziesięcu samolotów zakłady lotnicze z niezbędnym, kilkudziesięcioletnim doświadczeniem projektowym. Gdy co do amunicji faktycznie, że dzieje się dokładnie odwrotnie, niż tego potrzeba. A potrzeba milionów pocisków 155mm, w tym wielu z inteligencją i potrzeba setek tysięcy rakiet, z głowicami o mocy dawniejszych bomb lotniczych. Patrz bombardowania Rzeszy, od kiedy stały się skuteczne, a mimo tego przez ile czasu trzeba było na nią zrzucać tysiące bomb lotniczych, codziennie. Czyli w sprawie amunicji - zgadzamy się. Choć mało kto tu pojmuje jakie jej ilośći są niezbędne.

  4. AdSumus

    Będzie jak z Borsukiem?

    1. MiP

      A co jest z Borsukiem ??

    2. Pegaz

      Mip - no co jest z borsukiem? Nie wiesz?

    3. MiP

      Pegaz Borsuk ma problem z przekładnią i ten problem nadal istnieje temu nie ma zamówień bo nikt nie będzie kupował wadliwego sprzętu

  5. wert

    podstawowym zródłem celulozy jest bawelna. Światowym producentem i eksporterem bawełny są chiny. Cała UE robi nitrocelulozę z chinskiej bawełny. Trochę gorszym żródłem celulozy są konopie dla uprawy której Polska ma dobre warunki. Stawianie fabryki nitrocelulozy która ustawi się w kolejce po chinską bawełnę mówi wszystko

    1. Davien3

      wert bawełne produkuje się na całym swiecie nie tylko w Chinach A głównym źródłem celulozy jest DREWNO a nie żadna bawełna czy tym bardziej konopie A Drewno to chiny IMPORTUJA.

  6. Lech6

    Trochę dziwne miejsce, bardziej na wschód już się nie dało? przecież pierwotnie fabryka miała być w Pionkach czyli na zachodnim brzegu Wisły i już nawet wstępne porozumienie zawarto pomiędzy Mesko a ZA Puławy. Ale pewnie zwierzchnikom z PGZ i Grupy Azoty się samodzielność nie spodobała. Budynki w Pionkach już stare i potrzeba nowych hal ale jest cały odpowiednio przygotowany teren pod produkcję materiałów wybuchowych.

    1. Zygazyg

      Wydaje mi się że jedno nie wyklucza drugiego. W Pionkach amunicja a w Tychach nitroceluloza.

  7. radziomb

    WOW. List intencyjny. A Niemcy ropoczeły lub kończa budowę 3 fabryk amunicji na Węgrzech, na Litwie, na Ukrainie i w Niemczech. I beda produkowac ok 1 mln pocisków rocznie. Polska obecnie produkuje ok 16 tys rocznie. A ile będzie po rozbudowie? Wstydzą się podać?

    1. MiP

      A ile takich listów intencyjnych w tej sprawie podpisał poprzedni rząd przez 8 lat ?? okrągłe ZERO 😂 teraz można się pośmiać

    2. Pegaz

      Właściwie składa a nie produkuje, nie mamy potencjału, nie mamy maszyn na które długo się czeka, nie mamy wykwalifikowanej kadry itp. Dlatego zamiast działać piszemy listy

  8. szczebelek

    To ma być fabryka do produkcji docelowego produktu czy też jednego z jego komponentów? Szczegóły robią różnicę.

  9. Jędrzej

    Będzie odbudowa/rewitalizacja zakładów w Pionkach?

  10. SAS

    Druga wojna światowa trwała 6 lat, na półmetku już alianci pozamiatali skalą przemysłu. U nas od trzech lat dumają, nad fabryką amunicji, może jak zaraz ruszą, będzie za dwa lata, a za kolejny rok osiągnie zakładaną produkcję. Jednocześnie straszą wojną i zbroją się zagranicą, z tym nie ma zasadniczo problemów.

  11. WisniaPL

    Tarnów..takie zakłady powinny powstawać pod Jelenia Góra..

  12. Prezes Polski

    No wreszcie jakiś konkret. Kilkanaście miesięcy to jest właśnie normalny okres budowy fabryki. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Tak jak do tej pory narzekałem, teraz jestem umiarkowanym optymistą.

  13. Otas

    Gdyby nie uwalii umowy rozbudowie zdolności do produkcji amunicji z 2023 roku to nowe fabryki by juz powstawały :/

  14. zdzich

    Lepszy list intencyjny zbazowany na przemyśle państwowym , istniejących i potencjalnych kompetencjach niż spółka kapitałowa na przekrętach . Trochę wiedzy (cytaty z netu): Prochy jednobazowe mają jeden składnik energetyczny, nitrocelulozę. Dwubazowe mają dodatek nitrogliceryny, trójbazowe mają jeszcze jeden dodatek energetyczny np. nitroguanidynę. Prochy kompozytowe są oparte na heksogenie lub oktogonie mikronizowanym. Nitrocelulozę produkowała fabryka w Pionkach (Mesko) ale upadła i ma być wznowiona . Heksogen robi Nitrochem ale nie mikronizowany . WAT proponuje nowe rozwiązania . Potencjał jest …

  15. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    List intencyjny to pobożne życzenie - KIEDY UMOWA WYKONAWCZA z FINANSOWANIEM?

  16. Weneda 1977

    Takie decyzje powinny zapaść trzy lata temu lub wcześniej,ale lepiej późno niż wcale.

    1. camden

      przecież zapadły, tylko ktoś je znowu uwalił

  17. Norman

    Przy budowie i modernizacji fabryk powinno się planować wysoki wał ziemny na około obiektu...czujniki gruntowe...ruchu..ogrodzenie z czujnikami..strefy ograniczonego i spowolnionego ruchu... karczowanie leśnego terenu przyległego. Na środku fabrycznych terenów wierza do montażu zestawu p.lot.p rakietowego np.na podwiesiu śmigłowca. Jak widać Rosja atakuje zakłady w europie dywersją ,informatycznie a jak nastąpi konflikt pierwsze będą obiektem ataku.Ochrona emerycka nie wystarczy.U nas o czym się czyta w mediach nawet na lotnisko dzieciaki wchodzą a jak widać do sprzątania obiektów wojskowych zatrudnia się ,,ukraińców,,- bo najtaniej

  18. oko

    Brawo za inicjatywę i brawo dla Ministra za zgodę.

  19. Szwejk85/87

    W podpisywaniu listów intencyjnych jest dobrze, czas pokaże jak będzie z nitrocelulozą....

  20. Tomek72

    W KAŻDYM większym "frontowym" państwie NATO powinna być taka fabryka - w Polsce IMHO - raczej 2 niż 1dna .... podobnie w Finlandii, Rumunii, Szwecji ... Turcja już chyba te zdolności ma ....

  21. user_1050711

    List intencyjny ! Czyli ani jeszcze nie żadna wiążąca umowa. To po 10 latach wojny za naszą granicą, o której wszyscy wiemy jak wygląda i że możemy zostać na długo sami, choć z "dużą liczbą sprawdzonych przyjaciół - sojuszników" bardzo dobrze nam życzących - jak to zwykle w historii Polski bywało! Czyli, że nawet nie warto zawracać sobie i innym głowy taką propagandą w stylu "listy intencyjne". Gdyż liczą się fakty, skuteczne działania. I nic więcej.

  22. X

    Należymy do narodów, którym przyszło strzelać do wrogów z... listów intencyjnych - parafrazując klasyka

  23. Nihoo

    Maszyny z projektu 44.7 zdążyły się już pewnie utlenić z braku hal... Dodatkowo nie mamy technologii produkcji nowoczesnego prochu wielobazowego... którą mogliśmy pozyskać w ramach zakupów Caracali (nie wnikam w jakość i kłótnie o zasadności tych śmigieł). No, chyba że wrócimy do projektu produkcji prochu kompozytowego wymyślonego przez WAT. Ale nadal nie mamy też hal na zbudowanie tej produkcji... a miliony złotych poszły jak krew w piach...

  24. MiP

    10 lat wojny i dopiero zaczyna się coś dziać........

Reklama