Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska łączność dla nowych czołgów

Autor. M.Dura

Grupa WB informuje o kontrakcie na wyposażenie nowych wozów bojowych Wojska Polskiego w środki łączności.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Grupa WB podpisała umowę z partnerem zagranicznym na dostawę oraz integrację systemów teleinformatycznych oraz łączności dla nowych czołgów podstawowych, które mają zostać wprowadzone na stan Sił Zbrojnych RP.

Czytaj też

Chodzi najprawdopodobniej o czołgi K2, których obecnie zamówiono 180 egzemplarzy, pierwsze 10 maszyn zostało dostarczonych w grudniu 2022, natomiast kolejne prawdopodobnie 18 maszyn, zostanie dostarczonych w 2023.

Reklama

Jak podaje Grupa WB, pojazdy wyposażone zostaną w cyfrową platformę Fonet czyli zestaw urządzeń i ich oprogramowania, które tworzą jednolitą bazę wymiany danych pomiędzy pojazdami na polu walki.

Czytaj też

Fonet jako platforma, jest kompatybilna z każdą radiostacją dostępną na rynku, natomiast Wojsko Polskie zdecydowało się na wprowadzić do zakupionych pojazdów, radiostacje pokładowe firmy Radmor, która wchodzi w skład grupy WB.

Dzięki modułowej konstrukcji, Fonet może zostać skonfigurowany dla każdego pojazdu zapewniając pełną kompatybilność łączności głosowej oraz cyfrowej wymiany danych. Dzięki temu system FONET wykorzystywany jest między innymi w AHS Krab, moździerzy Rak, modernizowanych AHS Goździk i DANA oraz innych, w tym zmodyfikowanych T-72M1R.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Commo Guy

  Podobno na K2 docelowo bedzie taka sama lacznosc jak na Abramsach.

 2. LMed

  Prawdopodobnie 18 K2 w 2023 roku? No szału nie ma. Poziom Bumaru w przypadku moderki Leo!

  1. farfozel

   raczej 24

 3. Chyżwar

  "Zamówiono 180 egzemplarzy i dostarczono 10"? Płacę podatki i dlatego nieuprzejmie żądam, żeby wywiązano się z opowieści o produkcji K2 i K9 w Polsce.

  1. LMed

   Zapowiedź produkcji? A to nie chodziło o montaż w trybie Ikea bardziej?

  2. Ma_XX

   "Jestem politykiem, czyli oszustem i kłamcą. Kiedy nie całuję dzieci, kradnę im lizaki." - stare amerykańskie porzekadło

 4. Denar

  Brawo! Tak trzymać.

 5. Był czas_3 dekady

  Czas na "małą polonizację" K2. Oprócz powyższego trzeba 1) zamontować ZSMU z ZM Tarnów bądź ZSU z WB+AREX, 2) Dopancerzyć czołgi reaktywnym PANGOLINem. 3) Pomalować farbami multispektralnymi. 4) Wyposażyć w siatki maskujące BERBERYS. Fantazjuję? Możliwe. Dopiszcie co jeszcze można by było z krajowych zakładów zastosować w K2 zanim powstanie K2PL.

 6. boomer

  Darmo nie będzie, ale takie wydatki aż chce cię ponosić. Każdy pojazd musi mieć środki łączności, więc cieszy, że przynajmniej tu będzie polski wkład.

Reklama