Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pojawiły się zdjęcia tajemniczego chińskiego drona WZ-8

Chiński dron WZ-8 na wystawie w Zhuhai, Chiny 2022
Chiński dron WZ-8 na wystawie w Zhuhai, Chiny 2022
Autor. WikiCommons/CC BY-SA 4.0

19 kwietnia zostały ujawnione zdjęcia chińskiego drona WZ-8 podczas lotu na bombowcu H-6, wcześnie fotografie w locie nie były publikowane w mediach. Jest to tajemnicza konstrukcja, o której niewiele jest pewnych informacji. Pekin chwalił się osiągami tego bezzałogowca, jego prędkość ma ponoć wynosić ponad trzykrotną wartość prędkości dźwięku - ok. 3700km na godzinę.

Oprócz zawrotnej prędkości dron ma mieć potencjał do lotu na pułapie 100 000 stóp ( około 30 km) n.p.m. i zasięg 8000 km. Bezzałogowiec jest przeznaczony głównie do celów zwiadowczych, czyli zbierania informacji wywiadowczych, prowadzenia obserwacji i potencjalnego kierowania atakami rakietowymi. Amerykańskie dokumenty wywiadu, (które wyciekły i ich autentyczność nie jest potwierdzona) sugerują, że dron może posiadać zestaw czujników rozpoznawczych, radar i czujnik elektrooptyczny do operacji w świetle dziennym.

Pomimo kiepskiej widoczności chińskiego drona napowyższym zdjęciu, pojawiał się on sporadycznie od czasu jego wprowadzenia w 2021 roku. Maszyna została początkowo zaprezentowana na wystawie Zhuhai Air Show, a następnie pojawiła się na Changchun Air Show we wrześniu 2022 roku. Mimo wcześniejszych zdjęć na pokazach, teraz został on po raz pierwszy zauważony w powietrzu. WZ-8 może działać jako dron zwiadowczy lub szybki pocisk rakietowy. Może być wykorzystywany jako środek walki z amerykańskimi myśliwcami piątej generacji F-22 Raptor i F-35 Lightning II. Według ujawnionych dokumentów, dron WZ-8 ma również możliwości atakowania U.S. Navy na Pacyfiku, w tym lotniskowców, choć jego skuteczność w tej roli jest trudna do oszacowania.

Bezzałogowiec przeznaczony głównie do strategicznych misji zwiadowczych, ma dostarczać cenne informacje na czas poprzez zaawansowane systemy łączności. Dokładne wymiary WZ-8 nie zostały ujawnione publicznie. Wiadomo jednak, że jest to stosunkowo kompaktowy dron, zaprojektowany do przenoszenia i wystrzeliwania z samolotu bombowego. Jego smukła, aerodynamiczna konstrukcja pozwala mu osiągać duże prędkości i pułap. Pod względem technicznym WZ-8 jest wyposażony w unikatowy układ napędowy. Wykorzystuje on silnik o cyklu mieszanym, który jest połączeniem silnika turboodrzutowego i odrzutowego. Pozwala to dronowi latać z prędkościami poddźwiękowymi podczas startu i lądowania, a następnie przełączać się na prędkości naddźwiękowe podczas lotu. Zastosowany w dronie silnik o cyklu mieszanym daje mu duży zasięg operacyjny, (jak donoszą amerykańskie ujawnione dokumenty nawet do 8000 km).

Czytaj też

Dron WZ-8 jest nietypowy szczególnie pod względem startu i lądowania. Nie jest on w stanie tak jak większość dronów samodzielnie oderwać się od ziemi. Bezzałogowiec startuje z powietrza, podczepiony do pylonu zamontowanego pod kabiną bombowca N-6H. Dron zostaje zrzucony z samolotu i dopiero po pewnym czasie, gdy jest już od niego oddalony odpala się jego silnik. Po zakończeniu operacji, dron wraca do wcześniej ustalonego punktu. Tam wykorzystuje spadochron, aby spowolnić opadanie i bezpiecznie wylądować z powrotem na ziemi.

Wiele informacji na temat drona WZ-8 dostarczają nam wyciekłe dokumenty amerykańskiego wywiadu, które- choć nie potwierdzone, zapewne są prawdziwe. W wyniku wycieku informacji Federalne Biuro Śledcze zatrzymało 14 kwietnia amerykańskiego lotnika Jacka Teixeirę, oskarżonego o udostępnianie tajnych dokumentów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ujawnione amerykańskie dokumenty zawiadamiają, że Chiny będą w stanie wykorzystywać bezzałogowce do monitorowania amerykańskich instalacji wojskowych oraz będą w stanie uzyskać informacje o wystrzeleniu pocisków rakietowych.

Czytaj też

Jeśli dron WZ-8 byłby w stanie skutecznie oddziaływać na myśliwce piątej generacji takie jak F-22 Raptor i F-35 Lightning II, a także mieć wpływ na działania na morzu, to mogłaby to być bardzo efektywna i często wykorzystywana broń w potencjalnym konflikcie Chin ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak potencjał bezzałogowca jak do tej pory jest ściśle tajny, wiadome nam jego parametry i zdolności są tylko częściowe. Nie jest wykluczone, że istnieją jego inne ulepszone wersje.

Reklama

Komentarze (2)

  1. pawelv

    Chiny korzystają przeważnie z tego i tych technologii ktore wykradły , kupiły lub ,,zostawiły im" w fabrykach Stany Zjednoczone . Jeśli USA chcą wiedzieć co ten dron potrafi , to niech przejrzą swoje technologie .

  2. szczebelek

    Jeśli coś wyciekło to wiedzą więcej

Reklama