Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsze B-21 w produkcji

Wizja B-21 / Rys. USAF
Wizja B-21 / Rys. USAF

Jak informują Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych w budowie w zakładach Northrop Grummana w Palmdale w Kalifornii znajdują się dwa bombowce B-21 Raider, z których pierwszy już „zaczyna wyglądać już jak bombowiec”. Dzięki komputerowym metodom projektowania maszyny te mają nie być prototypami ale od razu samolotami, które trafią do linii. Produkcja seryjna może się rozpocząć nawet w ciągu kilkunastu miesięcy.

Historia B-21 Raider rozpoczęła się symbolicznie w lutym 2016 roku, kiedy Northrop Grumman wygrał rywalizację o kontrakt na stworzenie trudnowykrywalnego bombowca strategicznego nowej generacji. Trzy lata później, w listopadzie 2018 r. jego projekt przeszedł krytyczny przegląd. Obecnie US Air Force informuje, że w produkcji są dwa bombowce a Randall Walden, dyrektor biura Air Force Rapid Capabilities Office dodał, że „jeden z nich zaczyna przypominać bombowiec". Uwaga ta oznacza zapewne, że połączono już w nim najważniejsze elementy kadłuba, a być może skrzydła.

Równolegle do budowy tych maszyn powstaje zaawansowana technologicznie linia produkcyjna wykorzystująca m.in. rzeczywistość wirtualną i poszerzoną. Budowane właśnie maszyny, z których jedna ma zostać oblatana być może pod koniec tego roku, mają mieć wszelkie cechy egzemplarzy seryjnych. Nie wiadomo jednak czy obydwa budowane obecnie Raidery trafią do służby, ponieważ jeden z nich może zostać poddany próbom zmęczeniowym. Niemniej jak powiedział Steve Sullivan, wiceprezes i generalny menadżer dywizji uderzeniowej w Northrop Grumman, rezultatem obecnie prowadzonych prac może być rozpoczęcie produkcji niskoseryjnej już w 2022 roku.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Hierarchia

    USA: B-21, wcześniej B-2, jeszcze wcześniej B-1B. Rosja: Tu-160 (znacznie gorszy od B-1B, ledwie poziom B-1A) Chiny: Tu-16 (znacznie gorszy od Tu-160, a nawet od Tu-95 i Tu-22)

Reklama