Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PHO nie będzie przedsiębiorstwem o szczególnym znaczeniu. Spółki PGZ pod kontrolą MON

Podpisanie umowy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a PHO w 2014 roku. Fot. PGZ via PHO.
Podpisanie umowy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a PHO w 2014 roku. Fot. PGZ via PHO.

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie wykazu przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Z wykazu ma zostać usunięty Polski Holding Obronny, co jest związane z wniesieniem przez spółkę posiadanych wkładów do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, opublikowanym przez Ministerstwo Gospodarki, Polski Holding Obronny ma być wyłączony z listy przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, gdyż po wniesieniu do PGZ akcji i udziałów w spółkach produkujących sprzęt wykorzystywany przez Wojsko Polskie spółka „utraciła istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności państwa”.

Polski Holding Obronny przekazał w 2014 roku do PGZ 20 spółek, które następnie zostały włączone w skład Grupy w ramach procesu konsolidacji polskiego potencjału przemysłowo-obronnego. Obecnie, zgodnie z informacją spółki, PHO jest 35% udziałowcem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Właścicielami są Skarb Państwa (84,1%), ARP (15,75%) oraz pozostali akcjonariusze (0,16%). Udziały PGZ Polski Holding Obronny objął w zamian za przekazanie do składu Grupy spółek, podlegających konsolidacji polskiego przemysłu obronnego.

Projekt rozporządzenia zakłada ponadto skupienie kompetencji w zakresie organizowania i nadzorowania wykonywania zadań na rzecz obronności państwa dla spółek PGZ w Ministerstwie Obrony Narodowej. Celem projektu jest, jak czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Gospodarki m.in. ujednolicenie systemu organizacji i nadzoru nad wykonywaniem zadań obronnych przez producentów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Gojan

    Czyżby offset za zakup Caracali miał obejmować m.in. właśnie prywatyzację, o której poniżej?

  2. MadMax

    Aha, PHO ma 32% udziałów w PGZ. Zatem przejęcie PHO, to przejęcie 1/3 PGZ.

  3. Janek

    I teraz tylko sprzedać PHO i prywatyzacja PGZ "tylnymi drzwiami" gotowa. Czy o to chodziło twórcom tego oryginalnego rozwiązania konsolidacyjnego z 2014 roku, czyli p.p. Ministrowi Gawlikowi i Prezesowi Idzikowi, z udziałem Premiera Siemoniaka?

    1. pgaz

      Był tu kiedyś wywiad z gościem z Airbus i on mówił, że prowadzone były konsultacje na temat kupna PGZ właśnie przez Airbus.

Reklama