Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PAS23: Roketsan promuje pocisk manewrujący Çakir

Roketsan Çakir oraz (na drugim planie) SOM-J
Roketsan Çakir oraz (na drugim planie) SOM-J
Autor. Robert Czulda

Jak wyjaśnili podczas oficjalnej demonstracji przedstawiciele Roketsana, Çakir ma zasięg co najmniej 150 kilometrów i może być wykorzystywany przez różne platformy, w tym okręty i pojazdy (wówczas rakieta wyposażona jest w dodatkowy silnik na paliwo stałe – booster). Pojazd w konfiguracji 6x6 ma być zdolny przenosić do czterech rakiet, podczas gdy 8x8 nawet osiem.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

To również wariant lotniczy, który może być przenoszony przez większe bezzałogowe statki latające (takie jak Bayraktar Akıncı). W wersji z boosterem jego masa własna wynosi 330 kg (z kolei masa boostera to około 55 kg, a długość maksymalna wynosi 4,1 metra). Według Roketsana bezzałogowiec typu MALE będzie w stanie przenosić do czterech rakiet.

Czytaj też

Wyposażony w silnik turboodrzutowy Kale Arge KTJ-1750 Çakir, który został pokazany światu podczas Farnborough International Airshow 2022, w ostatnich tygodniach przeszedł kolejne testy, o czym z dumą informują obecni w Paryżu przedstawiciele Roketsana. Pocisk może zostać wyposażony w różne głowice, w tym 70-kilogramową głowicę o zwiększonej zdolności penetracji opancerzonych obiektów lub termobaryczną.

Reklama
Booster pocisku Çakir
Booster pocisku Çakir
Autor. Robert Czulda

Roketsan podkreśla, że pocisk może być wyposażony w głowicę w podczerwieni lub radar, a także posiada zdolność komunikacji z innymi pociskami. Ma to ułatwić atak saturacyjny (swarming attack) celem przebicia się przez obronę nieprzyjaciela. Çakir ma wkrótce trafić na wyposażenie tureckich sił zbrojnych.

Czytaj też

Prócz tego Roketsan promuje inne swoje systemy. To chociażby zestawy modyfikujące konwencjonalne bomby lotnicze Mk 81 i Mk 82 do wersji naprowadzanych laserowo (INS/GPS + laserowa głowica naprowadzająca). Ich zasięg to 2-28 km, a masa własna 270 kg.

Podczas Paris Air Show zaprezentowano znaną w Polsce – za sprawą bezzałogowców TB2 – rodzinę pocisków serii MAM. Prócz „inteligentnej mikro-amunicji" MAM-C (zasięg: 8 km) i MAM-L (15 km) zaprezentowano także wariant MAM-T. Charakteryzuje się on większym zasięgiem (34 km). Jest on przenoszony jedynie przez większe niż TB2 bezzałogowce (takie jak Akıncı) oraz lekkie samoloty bojowe. Według przedstawiciela Roketsana w ciągu dwóch lat liczba użytkowników amunicji MAM ma wzrosnąć do niemal 30 państw.

Rodzina pocisków MAM od koncernu Roketsan
Rodzina pocisków MAM od koncernu Roketsan
Autor. Robert Czulda

W 2022 roku 32% wszystkich sprzedaży Roketsana wynikało z umów eksportowych. W przyszłości wskaźnik ten ma wzrosnąć do 50%.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Pablix

  W nowoczesnych technologiach niedługo przegonią nas Bangladesz i Uganda. Tak naprawdę, to możemy pochwalić się tylko Gromem/Piorunem, reszta to próby dogonienia konstrukcji nie tylko zachodnich, ale i od jakiegoś czasu wschodnich. Pirat, Moskit, APR 155, zapowiadany Grzmot - to wszystko "ale to już było". Nie ma w nich nic rewolucyjnego, zaawansowanego

  1. wert

   czego oczekujesz? Że w parę lat nadrobisz stracone dziesięciolecia? Mogliśmy rozwinąć Kraba na Kalinie? Ale lepiej było POwojować dla prywaty. Dziś praca od podstaw się kłania. Tu nie ma dróg na skróty. Potentaci pracowali więc mają, my sobie bimbaliśmy od jaruzela praktycznie. I to nie wina tzw rządzących tylko tych którzy ich wybierali! Piorun to sowiecka Strzała więc bez histerii. Polak potrafi

  2. Chyżwar

   Naprawdę? Weź choćby takiego Borsuka. Przed inżynierami z HSW postawiono bardzo trudne zadanie, z którego wywiązali się celująco. Teraz ZSSW-30. Powiesz, że już było. Niby było. Jest tylko taki detal, że jedna czy druga izraelska wieża przy polskiej kuca. Mniemam, że będzie pisanina o "składakach". A i owszem. Tylko, że lwia część światowych wyrobów to nic innego jak składaki. Istotną rzeczą jest jak się je poskłada. Na przykład Ajaxa poskładano byle jak i dlatego Anglicy do dziś mają z nim kłopoty. Grom/Piorun powiadasz? I dobrze, bo na ten przykład koreański MANPADS w odróżnieniu od niego jest składakiem. I to niezbyt ciekawym ze względu na fotodiody w nim zastosowane. Wieść gminna niesie, że Koreańczycy kupują je w rosji.

  3. Zenek2

   @wert proszę nie odwracać kota ogonem. Przypomnę, że to PO reaktywowało Kraba, a PIS ma zamiar go uśmiercić.

 2. Był czas_3 dekady

  Chociaż Turcja to kraj nieprzewidywalny, to jednak nasz przemysł zbrojeniowy oraz MON powinien skierować swój wzrok w jej kierunku. Tureckie firmy posiadają coraz większy i coraz ciekawszy asortyment dla armii.

Reklama