Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Oświadczenie PGZ odnośnie do produkcji czołgu K2 w Polsce

K2, czołg K2, 16 dywizja
Czołg K2GF należący do 16. Dywizji Zmechanizowanej.
Autor. Robert Suchy/Defence24.pl

W nawiązaniu do rozprzestrzeniającej się w mediach szkodliwej narracji dotyczącej lokalizacji produkcji czołgów K2 prezentujemy stanowisko zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Projekt produkcji w Polsce czołgów K2L jest tak dużym projektem, że nie ma możliwości żeby zakład zatrudniający 350 osób był w stanie samodzielnie podołać temu wyzwaniu. W żadnym zakresie prezes PGZ Krzysztof Trofiniak nie wykluczył Wojskowych Zakładów Mechanicznych S.A. bądź zakładów H. Cegielskiego S.A. z tego projektu. Te nazwy, jak również deklaracja o możliwej lokalizacji nie padły, zatem stawianie tez i interpretowanie, że zakłady te nie będą zajmowały się produkcją K2PL jest kompletnie chybione i nieuprawnione.

W programie produkcji czołgów K2 będzie uczestniczyło wiele spółek, w tym z terenu Śląska, o czym mówił prezes PGZ Krzysztof Trofiniak podczas konferencji Defance24Days (dokładna wypowiedź dostępna jest pod tym linkiem). Każdy, kto zna branżę przemysłu zbrojeniowego, jak również biorący pod uwagę rozmiary tego kontraktu, nie może oczekiwać, że jego realizacja nastąpi w obrębie wyłącznie jednej spółki. Do realizacji tego projektu niezbędna będzie także współpraca ze spółkami sektora prywatnego, w związku z tym podmiotem dominującym nie będzie jedna ze spółek zależnych, ale Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Zarząd PGZ uważa, że ta błędna interpretacja jest nakierowana na pogorszenie nastrojów społecznych i deprecjonowanie działalności Grupy Kapitałowej PGZ.

Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Czytaj też

Polski czołg K2 Black Panther należący do 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej na poligonie w Orzyszu.
Polski czołg K2 Black Panther należący do 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej na poligonie w Orzyszu.
Autor. mł. chor. Daniel Wójcik / 16 Dywizja Zmechanizowana
Reklama

Komentarze (25)

 1. Był czas_3 dekady

  A teraz nasze, polskich patriotów oświadczenie: Polecamy szybkie opracowanie i wdrożenie zestawów p/lot SONA, bo żaden z czołgów czy pojazdów pancernych nie przeżyje bez takich systemów na współczesnym teatrze działań zbrojnych. Producenci szykują się do opracowania dronów działających w rojach, a po ich atakach złomiarze obłowią się po same uszy. Dziękuję za uwagę.

  1. user_1064174

   U nas nie da się opracować i wdrożyć można jedynie kupić licencje z Korei, ale tylko taką, że oni nam będą przysyłali gotowe.

  2. Anty 50 C-cali

   @user_. To jak to w końcu uczyniono z tymi podwoziami - Krabom? Siemoniak "stary - Nowy" kupił licencje z Korei przecież. Ile przypłynęło gotowych. ?? Dajesz. Takie rozliczenie "nie PO 100 dniach"

  3. Davien3

   user bo nasze własne Kalina okazało sie tak skopane że HSW odmówła jakichkolwiek prac z nim:)

 2. zibip47

  Wygląda na to że czołgi będzie produkować HSW bo współpracowały z koreańczykami a WZM i HCP zostaną na lodzie. HSW dopiero las wycina i osusza podmokły teren pod nowa halę. Czyż nowa ekipa rządząca nie zdaje sobie sprawy z bliskości wschodniej granicy? Powinno się odsuwać produkcję zbrojeniową od niebezpiecznie bliskiej granicy. Czy przy tego typu sprawach nie powinno się kierować interesem POLSKI a nie gierkami politycznymi. Jak im się nie podoba kierownictwo WZM niech wymienią na swoje.

  1. Davien3

   I tak w razie W nie zmontujemy ani jednego K2 bo kluczowe podzespoły są z Korei i nie produkowane w Polsce wiec o co chodzi??

  2. zibip47

   Zgadzam się z Tobą ale stwórzmy spory zapas części zamiennych na czas W. Bo Błaszczak, Kosiniak, Bejda i tym podobni politycy potrafią się obrzucać błotem zamiast wynegocjować coś dla polskiego przemysłu zbrojeniowego który od czasów komuny jest niedoinwestowany. Czy Oni maja jakiś plan uzbrojenia i modernizacji Wojska Polskiego.???? Minister Obrony Narodowej ze stoickim spokojem zajmuje się mundurami i organizowaniem wojsk medycznych a że amunicji i zdolności do produkcji tejże nie ma to go nie wzrusza. Za Pisu był bałagan a teraz, to cyrk nie budzący zaufania.

  3. Davien3

   Zibip to nie jest problem cześci ale całych podzespołów które bedą produkoiwane w Korei na potrzeby naszych K2PL A do negocjacji trzeba dwóch stron, Korea zas dostała wszystko co chcieli od Błaszczaka. Teraz żeby to zmienic oni musza chciec a po co mają to robic. Doskonale wiedza ze Polski nie stac na rezygnacje z K2 Podobnie jesyt ze wszystkim co Błaszczak i PiS kupowali w Korei.

 3. Box123

  [1/5] Czyżby zaczynało się szukanie pretekstu do rozwalenia kolejnego projektu, który miał decydować o rozwoju i bezpieczeństwie Polski? Na chwilę obecną blokowane/opóźniane są wszystkie projekty, które miały zapewnić rozwój Polski w przyszłości. I zapewne to zupełny przypadek, że wszystkie one są nie na rękę głównym sojusznikom obecnego rządu czyli Niemcom - CPK zablokowane (konkurencja dla nowego lotniska w Berlinie, nie przeszkadza to jednak Austrii która postanowiła rozbudować lotnisko w Wiedniu do ich CPK ale skoro Polska wypada z gry), a razem z nim sieć szybkiej kolei, która dała by Polsce impuls do rozwoju gospodarczego na najbliższe kilkanaście lat oraz hub do szybkiego przerzutu sił USA do Polski w razie zagrożenia - zarówno rozwój gospodarczy Polski jak i zaciesnianie współpracy z USA są nie na rękę Niemcom (które od lat starają się wypchnąć Stany z Europy żeby nikt im nie przeszkadzał robić dealów z demokratą Putinem; atom po pierwszej próbie uwalenia (zaraz po wyborach

  1. Kajko

   Tak niestety wybrał ogłupiony i zakompleksiony naród w ostatnich wyborach, przynajmniej połowa społeczeństw, więc pretensje możemy mieć tylko do sobie. Jesteśmy największymi frajerami w Europie, za to uśmiechniętymi;-)

  2. Davien3

   Kajko alez musi bolec to odrywanie dojnej zmiany od koryta ze taki płacz podniosłeś:)

  3. zibip47

   A Uśmiechnięci to nie przy korycie się moszczą. Czy nie na tym polega wyborcza wygrana? Jedni drugich od koryta odrywają

 4. OptySceptyk

  Oświadczenia są tanie.

  1. Pawelek

   Krytyka też

  2. Anty 50 C-cali

   no to zajmijmy się krytyką oświadczeń - w temacie niewygodnego Leo-2PL. Ile to tych czołgów trafiło do Woja, za czasu Tego ,który już raz premierował.

  3. LMed

   Witam Ant. No cóż, oczywiście trudno podważać sukces programu Leo-2PL, realizowanego w Polskiej fabryce z zastosowaniem Polskich ważnych komponentów w trudnych politycznie czasach ( alergia teutońska) i pojawiających się urojeniach o fabryce czołgów w Poznaniu. Trzeba wracać na ziemię Anty.

 5. riddick

  nie możemy produkować to po co kupować , i tak okazują sie łatwym celem dla dronów

  1. Extern.

   Czołgi wcale nie są łatwym celem dla dronów, wydaje ci się bo wszyscy propagandowo pokazują jedynie filmiki z udanych ataków. Gdyby tak było nikt by czołgów już nie używał. Raptem jeden Abrams został zniszczony dronem z tych 6ciu straconych, a reszta poległa od artylerii, PPków i min.. Ile dronów do tego ataku wyleciało ale nie doleciało to oczywiście nie podano. Co oczywiście nie znaczy że drony nie są przydatne.

  2. skition

   Do Extern. Dron komercyjny kosztuje 300$.. Szacuje się ,że koszt jednego pocisku przeciwpancernego do armaty 125 mm to 6 800 $. Czołg T-64BV model 2022 bijąc rekord odległości z jakiej zniszczono wrogi czołg (10 600 metrów ) trafił go dopiero 20 pociskiem.. Ile to dronów FPV to już mi się nie che liczyć.

  3. Davien3

   skitton trafił zupełnym przypadkiem i to dwa razy bo zapierwszym przypadkiem go trafił, a za drugim ten pocisk HE uderzył we wrazliwe miejsce na czołgu A taki dron komercyjny za 300 usd nie podniesie dostatecznie dużego ładunku by cos zrobic nawer BTR

 6. Wania

  Najbardziej smutna parada od początku ich organizacji. Na trybunach też szału nie było. Nie przybył nawet Kadyrow, nikogo nie było z Syrii, Iranu czy Wenezueli. Nie było nikogo z Armenii, Azerbejdżanu i nikogo z potężnej organizacji, z której Rosja jest dumna. Tak z BRICS też nikogo nie było. Była Kuba i Laos i Gwinea Bissau. Byli też przyjaciele z Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Kamera tym razem przez sekundę była skierowana na gości bo żałośnie to wyglądało.

  1. Anty 50 C-cali

   ha, raz nas pomylono. Najwidoczniej mój post jest "nie w temacie", skoro pytanie do LMed o roszerzenie jego trubadurzenia szczegółowego nie przeszło. Co powodowało stawianie tematu "z głowy na nogi" - przez 10 lat! Do 2012, startu programu Leo2PL. I kto był wtedy premierem, Kto? w jakiej sp. zoo. Niewygodne to przypominanie, za to jakasz precyzja przePOwiadania, że koalicja będzie musiała (!) rządzić 16-24 lata. Tosz to Putinlandia

 7. Siapiej

  PO chce za pomocą Łabęd umoczyć ten cały program :)

 8. skition

  K2 okazał się być jedynym rozsądnym czołgiem. Abramsy Challenger2 czy Leopard okazały się być po prostu za ciężkie. Tak naprawdę broni się tylko PT91 Twardy ale z powodu przynależności do "klubu latającej wieży" jest już konstrukcją moralnie przestarzałą. Wojna weryfikuje buńczuczne zapowiedzi. Można mówić" najlepszy czołg Leopard" tylko ,że na froncie nic takiego nie ma miejsca.

  1. xdx

   Skoro załoga przeżyła a w wielu wypadkach nawet wróciła uszkodzonym pojazdem to chyba nie jest tak źle. Nie ma pojazdów niezniszczalnych- ale na zachodzie za wszelką cenę próbuje się ocalić załogę. Samochód też możesz zrobić niezniszczalny i co ? I nic - nikt nie przeżyje wypadku bo nie ma strefy kontrolowanego zgniotu- podobnie jest z sprzętem wojskowym, często oblicza się elementy na zniszczenie i przejęcie energii pocisków aby załoga miała chociaż szansę przeżycia. Jak wygląda to we wschodniej technice to obejrzyj parę filmów. Najbardziej podobał mi się Leo trafiony kornetem - z dziurą w pancerzu i uszkodzonym częściowo systemie napędowym ( olej ) który o własnych siłach z całą załogą zjechał do warsztatu za linia frontu. Poszukaj info - ciekawe

  2. OptySceptyk

   Jaki automat ładowania ma K2? Czy on również nie jest członkiem tego samego klubu?

  3. Fargo-12

   xdx, nie w każdym przypadku załoga przeżyła, nawet nie wiadomo w ilu przypadkach załoga przeżyła, i nic nie można stwierdzić po kilku wyselekcjonowanych obrazkach z wojny, czekam na wiarygodne analizy, statystyki. Żeby się nie okazało że teciaki wcale nie są takie złe, zwłaszcza z amunicją umieszczoną tylko w karuzeli.

 9. Box123

  [2/5] politycy platformy zaczęli mówić o potrzebie wyboru nowej lokalizacji - wcześniej wybierali ją przez 8lat i nie dali rady tego zrobić, więc zgłoszenie tego postulatu jak już są zawarte umowy ciężko nazwać inaczej niż sabotażem) - obecna wersja jest że ma być budowany tyle z 6 letnim opóźnieniem (2040) co daje dużo czasu żeby coś "nie wyszło" - o 2 pozostałych już zupełnie cicho (a wszystkie 3 to i tak będzie zaledwie 40% potrzebnej Polsce energii - ile dostarczy jedna ukończona w 2040? Czy cokolwiek zmieni wobec gigantycznych wzrostów cen energii spowodowanych przez polityków niemieckiej KE?) - oczywiście budowie elektrowni sprzeciwają się Niemcy.. Podobnie wygląda sprawa małych reaktorów atomowych, które Polska miała pozyskać kilkadziesiąt i kolejne miały być budowane przez spółkę w której jest Orlen w kilku innych krajach europejskich. Polska była najbardziej zaawansowanym krajem w UE jeśli chodzi o budowę smr ale projekt nie podoba się rządowi Tuska (jako podkładka jest opinia

 10. Box123

  [3/5] ABW, które przed wyborami jeszcze nie miało wątpliwości co do ich budowy np dla kghm) ale być może za bardzo wzmocnilo by to Orlen i pozycje Polski w tej części Europy co również jest nie podoba się w Niemczech. Warto pamiętać że przez 8lat rządów PO-PSL Orlen przyniósł 2mld zysku, a przez 8lat rządów atakowanego nieustannie przez niemieckie i postsowieckie media, PiS i Objatka 80mld (czyli 40x więcej - co w dużej mierze wynikało z ograniczenia w latach 2016-17 wwożenia do Polski gigantycznych ilości lewego paliwa ze wschodu, z czym rząd PO-PSL przez lata nic nie robił - wystarczy spojrzeć na dane dotyczące wzrostu oficjalnej sprzedaży paliw w Polsce w tym czasie - nie ma możliwości żeby aż tak wzroslo ich zużycie z roku na rok). Do tego Orlen zwiększył o 50% ilość posiadanych stacji za granicą i uniezależnił Polskę od dostaw z Rosji. W nagrodę człowiek któremu to zawdzięczamy jest ciągany przed sejmowe komisje, a instytucja odpowiedzialna za walkę z korupcjąa być zlikwidowana.

 11. Box123

  [4/5] Podobnie zlikwidowany ma być projekt budowy szlaku śródlądowego na Odrze pod dyktando niemieckich organizacji ekologicznych (zamiast niego ma być powiększony park krajobrazowy) - oczywiście używanie rzek do transportu w Niemczech już im nie przeszkadza.. Analogicznie trwa blokowanie kolejny rok rozbudowy portu w Elblągu (który miał odciążyć stanowiący konkurencję dla Niemiec port w Gdańsku), zamknięty ma być Turów oraz projekt izery (a w sferze kulturowej odbudowa Pałacu Saskiego). Mamy więc jeden wspólny mianownik - wszystko co mogłoby przynieść Polsce korzyści a jest nie na rękę Niemcom jest przez obecny rząd kasowane, a równolegle trwa demontaż instytucji państwa, podnoszenie kosztów życia (być może celem jest uderzenie w konsumpcje czyli drugi obok inwestycji filar wzrostu gospod. w ostatnich latach). I przede wszystkim należy pamiętać,że bez rozwoju gospodarczego nie będzie żadnej realnej modernizacji armii i wzmocnienia bezpieczeństwa Polski bo po postu za kilka lat skończą

 12. Box123

  [5/5] się pieniądze. A nie będzie rozwoju gospodarczego bez 1) realizacji strategicznych inwestycji (wszystkich wyżej wymienionych + rozwój Orlenu - niedawno była informacja, że rosyjska firma chce sprzedać kilkaset stacji w Niemczech ale jakoś nie słychać o jakimkolwiek zainteresowaniu ze strony obecnego rządu), 2) zatrzymania wzrostu kosztów życia (żeby utrzymać na wysokim poziomie konsumpcje), a także kosztów funkcjonowania przemysłu czyli cen energii (czyli odrzucić ZIELONE SAMOBÓJSTWO, które zaorze Polskę gospodarczo - już widzimy eksodus zagranicznych fabryk z Polski, co wiąże się z planowanymi gigantycznymi podwykami cen energii, wody i gazu). Natomiast działania obecnego rządu są tego dokładną odwrotnością, a to właśnie stosunek do strategicznych inwestycji pokazuje prawdziwy stosunek do Polski. Dlatego apuleuje do wszystkich niezależnie od poglądów politycznych - naciskajcie na rząd ws powyższych inwestycji, bo bez nich nie będzie ani modernizacji armii ani bezpiecznej Polski

 13. user_1064174

  No tak już nawet KTO mamy kupić od Koreańczyków, bo nagle potrzebny na 2026. Broń Boże tylko aby nie rozwijać swoich kompetencji

  1. Davien3

   KTO od Koreańczyków to chciał akurat kupowac Błaszczak więc do niego z pretensjami.

  2. Szachista

   Szczegółowe relacje w dalszej produkcji człgów i stopień ich polonizacja odpowiada już ten rząd który to teraz negocjuje i ostatecznie teraz podpisuje a że jest niekompetentny i chaos to zwalanie na Błaszczaka tego obecnego bajzlu to typowa demagogia.

  3. Nihoo

   @Szachista: ten rząd negocjuje i podpisuje (prawda), ale na warunkach które pozostawił po sobie poprzedni rząd. Dlatego negocjuje, żeby postarać się uzyskać lepsze warunki niż te, które dostał w spadku. To nie trwa 3 dni, nawet nie 3 miesiące niestety. Takie "rozliczanie po 100 dniach" jest od czapy i tylko polityczne (jako narzędzie dla każdej opozycji) więc zarzucanie niekompetencji w obecnej chwili to większa demagogia niż to co uważasz za "typową demagogię". Nie mamy pojęcia, jakie warunki "wynegocjował" PiS (pewnie żadne przy zakupie z półki), jakie warunki stawia obecny rząd i jakie warunki proponuje Korea... ale na pewno od konsensusu jeszcze daleko i minie wiele czasu.

 14. Ależ

  Jaka skalą produkcji ? 10 sztuk/rok?

  1. DanielZakupowy

   Jaka skalą produkcji ? 10 sztuk/rok? Nawet jeśli to i tak dużo więcej niż roczna produkcja T-14 Atrapa :)

  2. Essex

   A ile moze robic manufaktura? 100 dziennie? To nie lego.....od poczatku bylo wiadome ze jezeli cos to do roxpoczecia produkcji uplyna lata, za 5 lat bedziemy produkowali badziew bo konkurencja nie spi a i teatr wojny die z.mienia. dodatkowo to produkcja tylko fla nas bo w te bzdury o innych klientach chyba nikt nie wierzy.

  3. Davien3

   A to juz zależy od dostaw kluczowych komponentów z Korei bo w Polsce będziemy robili proporcjonalnie mniej niz do tak krytykowanego Spike LR:))

 15. ALBERTk

  Poziom chaosu w państwie przekracza wszystkie limity żenady i zaniepokojenia.

  1. Davien3

   Podziękuj za to PiS i Błaszczakowi z Morawieckim.

  2. ALBERTk

   Davien3@ oni nie rządzą już pół roku. PiS umieścił produkcję K2 w Poznaniu, i nie mieszał z innymi lokacjami.

  3. Andybuba

   Czy pomyślę że czołg da się produkować w jednym zakładzie jest realny? To przecież nie samochód osobowy, a i tu pół kraju przy nim pracuje.

 16. LMed

  No cóż, powoli się wyjaśnia, co powodowało naszą Akademią Dziwnych Ruchów.

 17. KrzysiekS

  To ja jednak poproszę o konkrety na temat zakupu następnej partii 180 szt. K2. To znaczy co będzie dla niej wyprodukowane w Polsce. Czy montaż końcowy nastąpi w Polsce. Może takie konkretne oświadczenie nowego zarządu PGZ.

  1. Vixa

   Przecież było trąbione wiele razy od początku projektu: drugie 180 sztuk w pełni zrobione w Korei. I nic więcej. Dopiero kolejne sztuki w kooperacji z polskim przemysłem. Jaka ta kooperacja będzie, zaczyna dopiero docierać do naszej strony...

  2. Dudley

   Montaż i stopniowa polonizacja w nowej partii 180 wozów, powinien być warunkiem, wejściowym bezdyskusyjnym. Stopień polonizacji na koniec tej partii do negocjacji. Na pewno lufy, może reszta działa, system łączności, korpusy podwozia i wieży. Pewnie niektóre agregaty. Na pewno nie będzie zespołu napędowego, optyki, elektroniki zawieszenie. Tylko Azjaci nie chcą wypuścić zysku z rąk, pewnie będą chcieli zbudować własną fabrykę w Pl, lub zawiązać spółkę Joint venture w której będą mieli większość głosów. Ta spółka pewnie zapewniała by później serwis maszyn i opracowanie wersji specjalistycznych. Tak by nas doić przez następne pół wieku.

  3. Davien3

   @Vixa a kto negocjował umowę na K2PL? Czyz nie Błaszczak i pIS? I tak negocjowali że dostalismy jedynie montaż do 500 K2PL z części z Korei i produkowanych w Polsce A miały być wg PiSu całkowicie produkowane w Polsce. Te 180 K2 to z tej puli 320 K2PL co miały powstać w całosci w Korei.

 18. jacho56

  Osobiście uważam że K2PL powinien być produkowany w Bumar Łabędy, a Cegielski powinien uczestniczyć w tym projekcie jako podwykonawca. Są inne jeszcze możliwości pracy HC Poznań w produkcji zbrojeniowej, choćby produkcja bwp Borsuk. 350 osób to za mało do produkcji K2PL.

  1. Dudley

   Problemem niskiej produkcji i wysokich cen uzbrojenia jest to, że firmy zbrojeniowe chcą być wyłącznym producentem całości. To jest manufakturą. Gdyby mogli to chcieli by produkować uszczelki i łożyska. A wystarczy podzielić się produkcją i zyskami z większą ilością firm. Część firm może produkować drobniejsze podzespoły, inne spawać korpusy a WZM może zająć się integracją wszystkiego.

  2. szczebelek

   Bumar jest tak dobry jak modernizacja Leoparda 2PL...

  3. Monkey

   @szczebelek: To fakt. Bumar już od lat istnieje tylko za zasługi. Ale z drugiej strony Rheinmetall też nie jest do końca bez winy.

 19. Cyber Will

  Jest cała masa artykułów i wypowiedzi "pod tytułem" : BĘDZIE ...., BEDZIE ........ Należy pisać o tym JEST robione lub zostało już ZROBIONE (nawet jeśli to tylko papier czyli podpisana umowa) bo cała reszta to PUSTOSŁOWIE (albo celowa zasłona dymna do nierealizowanych , opóźniających działań) .

 20. LMed

  To w końcu próba przestawienia tematu z głowy na nogi jest.

 21. szczebelek

  Najpierw rzecznik MON tłumaczy wypowiedź swojego ministra ruską dezinformacją, a teraz rzecznik PGZ próbuje powiedzieć, że prezes nie powiedział tego co powiedział.

 22. Chyżwar

  Cóż. Cyrk przypominający salę sejmową. Bądź co bądź każdy cyrk jest okrągły. Poprzedni MON wprowadził zbędną procedurę pozyskiwania K2PL, bo miał problem z finansowaniem programu. Obecny MON postępuje dokładnie tak samo. Koreańczycy są twardzi i trudno mieć do nich o to pretensję. Ale mimo tego przemysłowi udawało się uzyskiwać co chciał. Ja bym bardzo chciał, żeby ktoś, kto zarządza MONem i przemysłem okazał się wreszcie takim samym patriotą jak Koreańczycy. Inaczej skończy się tak, że będziemy kupowali w Korei gotowce. Ale zważywszy na to, co wyrabia się koło elektrowni jądrowych i CPK wygląda że ludzi dbających o polski interes stanu w obecnej ekipie ze świecą można iść szukać. Igrzyska dla tłumu, co dziś na każdym kroku widzimy potrafi nawet debil czy inny aktywista, który powinien trafić do lekarza od głowy. Do rządzenia państwem trzeba mieć dużo więcej rozumu.

 23. Autor Widmo

  Cyrk na kółkach

 24. zegrz69

  Nie bijta piany. Żadnych czołgów u nas robić się nie będzie. Będą tylko plany i uzgodnienia, i plany... i uzgodnienia

 25. Monkey

  Oczywiście, że jedna spółka tak wielkiego kontraktu nie udźwignie. Co zresztą widać świetnie na przykładzie Kraba i HSW.

Reklama