Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Orbital ATK: Działka Apache i armaty Rosomaka [Defence24.pl TV]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Koncern Orbital ATK zaprezentował na Eurosatory działko automatyczne 30 mm M230LF, stanowiące uzbrojenie śmigłowców Apache i mogące być wyposażeniem pojazdów bojowych oraz armatę 30 mm Mk 44S, która trafi na uzbrojenie transporterów Rosomak z wieżami bezzałogowymi ZSSW-30. Może ona być zmodernizowana do kalibru 40 mm. „W przypadku amunicji, możemy kraj partnerski wyposażyć w części do budowy amunicji we własnym kraju” - mówi w rozmowie z Defence24.pl Jarrod Krull, Communications Manager Armament Systems Division Orbital ATK.

- Na tegorocznym Eurosatory prezentujemy M230LF, czyli wersję działka M230 znajdującego się na wyposażeniu śmigłowców Apache. Strzela lekkimi pociskami 30 mm, które występują w dwóch formach: taktycznej i treningowej. To jeden z naszych premierowych produktów, który znajduje się na każdym Apache na świecie - mówił Jarrod Krull. Jak podkreślił przedstawiciel Orbital ATK, może ono również zostać zintegrowane z lądowymi pojazdami bojowymi czy samolotami. Przykładem jest pojazd Eagle V demonstrowany na Eurosatory czy MRAP M-ATV. Takie uzbrojenie daje możliwość zwalczania niektórych typów transporterów opancerzonych i BWP.

- Mk44 to inny z prezentowanych przez nas na Eurosatory produkt. Jest to jedna z linii naszych armat automatycznych Bushmaster, który tutaj prezentowany jest w konfiguracji 30 mm - mówił przedstawiciel koncernu. Dodał również, że Mk44 - w wersji prezentowanej na Eurosatory, a więc Mk 44S można bardzo zmodernizować do wersji 40 mm. Aby to zrobić należy po prostu wymienić 4 części działa. Jak podkreśla Krull, oznacza to więc, że koncern może wyposażyć klienta w armaty 40 mm lub, jeśli dane państwo posiada już na wyposażeniu armaty Mk44 kalibru 30 mm, zmodernizować je do wersji 40 mm.

Armaty Mk44S trafią na uzbrojenie wież bezzałogowych kołowych transporterów opancerzonych Rosomak i BWP Borsuk typu ZSSW-30, natomiast standardowe Mk44 są uzbrojeniem Rosomaków z wieżami Hitfist-30P. Istnieje jednak możliwość modernizacji tych ostatnich, umożliwiającej również wykorzystanie amunicji programowalnej.

Broń tę można zintegrować zarówno z wozem bojowym, jak i samolotem (np. maszyną wsparcia pola walki), w ramach PaWS (Palletized Weapon System), w którym cała konstrukcja broni i system kontroli ogniem znajduje się na palecie umieszczonej na platformie ładunkowej, co umożliwia wykonanie ostrzału np. bocznymi drzwiami. Jak zapewnia przedstawiciel Orbital ATK, możliwe jest także wyposażenie w tę broń innych systemów uzbrojenia czy wieżyczek na pokładach okrętów.

Armata Bushmaster Mk44S, oprócz konwencjonalnej amunicji podkalibrowej, czy odłamkowej strzela programowaną amunicją odłamkową, typu Mk310. Są to pociski zaprojektowane specjalnie dla tego systemu uzbrojenia.

- Jak wspomniałem wcześniej Mk44 jest również dostępny w wersji 40 mm do której powstała ostatnio amunicja, w wersji treningowej, przeciwpancernej, dwufunkcyjnej czy HEI - dodał Jarrod Krull. 

Orbital ATK nawiązuje współpracę z partnerską z krajami sojuszniczymi w celu udzielenia im pomocy w produkcji uzbrojenia, które niezbędne jest do samoobrony. Kooperacja taka może dotyczyć zarówno broni, jak i amunicji do niej. "W przypadku amunicji, możemy kraj partnerski wyposażyć w części do budowy amunicji we własnym kraju, przy wykorzystaniu własnego sprzętu i zatrudniając własnych ludzi" - mówił.  

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Victor

  Niech ktoś zorientowany wytłumaczy dlaczego nie możemy na Borsuku zamontować posiadanej już przecież 35mm KDA, tylko kupujemy coś nowego.

 2. Junger

  Czy można mówić o wyższości działka M230 (ah-64) nad działkiem M-197 (ah-1z)?

  1. Marek

   Ah-64 1 lufa i cal. 30 mm, AH-1V 3 lufy(obrotowe) cal. 20 mm. Oba systemy maja swoje zalety i wady wynikające z kalibru i specyfikacji balistycznej amunicji.

  2. ffr

   Zalezy do czego strzelasz. 30mm bedzie lepiej przebijac pancerz, a grad z 3 luf 20mm pieknie rozpierzy miekkie cele, chociaz na stare BMP tez wystarczy. Trzydziestka jest bardziej ekonomiczna i celniejsza. Ile serii wystrzelisz z M-197?

 3. rcicho

  Nowa armata fajna ale czy 30mm czy 40mm to już dyskusjna sprawa. 40mm na pewno będzie skuteczniejsze i załatwić powinno wszystko oprócz czołgów ale będzie też droższa i mniej się jej zabierze. Jesli nasz nowy bwp Borsuk ma mieć wyrzutnie ppk Spike to bedzie mieć oręż przeciwko silnieopancerzonym bwp i czołgom i większy kaliber armaty nie będzie potrzebny, wystarczy 30mm. Wymogiem jaki MON powinien postawić i Borsukowi i Rosomakowi2 powinno być raczej zdolności do zwalczania celów powietrznych bo to pięta achillesowa naszych wojsk.

  1. Marek

   Cieszę się, że do ZSSW-30 wybrano właśnie Mk44S. i mam nadzieję, że zakupione zostaną także zestawy, które pozwolą na zmianę kalibru. Trzydziestka w chwili obecnej jest racjonalna ze względu na podstawowy kaliber używany w naszej armii, ale rozsądnym rozwiązaniem jest ewolucyjne przejście na większy kaliber. I nie do końca chodzi tu o skuteczniejsze zwalczanie pojazdów. Rzecz w tym, że 40 mm amunicja programowalna także od trzydziestki jest skuteczniejsza.

  2. dropik

   Super40 (40x180) ma praktycznie takie same rozmiary jak 30x173. mimo nieznacznie powiekszonej łuski amunicja podkalibrowa ma miec ok 30% wiekszą moc, ale nie powinna być silniejsza od cta i boforsa bo te mają wyraznie wiecej prochu. W przypadku amunicji programowalnej ma to być od 250-400% choc nie wiem w stosunku do czego, chyba do odlamkowej 30x173 - takie były plany w 2003

 4. vvv

  M230LF to granatnik 30mm a nie dzialko 30mm. taki granatnik bylby fajny dla uzbrojnonych i opancerzonych 4x4 ale nie roskow.

  1. wvs

   M230LF to jest rzeczywiscie dzialko lub mozna nazwac srednio kalibrowy karabin maszynowy. To nie jest granatnik.

  2. dropik

   no fakt , że nie jest najmocniejsza, szczegolnie jesli porownac z armata z mi-28 ktory posiada regularna 30tke z bmp-2. fakt że ta ruska amunicja nie jest tak silna jak natowska, ale i tak wyraznie silniejsz niz ta za ah64

 5. dropik

  Orbital ATK to bardzo ciekawa firma ;)

 6. maniek

  to działko apacha to dobra propozycja dla ilx-27...

 7. mc

  Mam pytanie do specjalistów: działko 30 i 40 mm to nie tylko większy kaliber ("siła przebicia") ale i większy odrzut (mam tu na myśli siły działające na wieżę). Czy wieża Rosomak to wytrzyma ? Bo kaliber 40 mm, powinien niszczyć nie tylko transportery przeciwnika, ale powinien być skuteczny przeciwko lekkim schronom.

Reklama