Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe inwestycje i produkty oraz hełmy dla Ukrainy. Maskpol podsumowuje 2022 rok

Hełm HP-05
Hełm HP-05
Autor. Maskpol

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Maskpol podsumowała w komunikacie rok 2022, który był dla niej czasem rozwoju ugruntowania pozycji na rynku. W tle oczywiście wojna na Ukrainie i modernizacja Sił Zbrojnych RP, ale także realizacja zamówień dla Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej.

Reklama

Najważniejszymi przedsięwzięciami w zakresie dostaw były:

Reklama
 • produkcja i dostawy hełmów kuloodpornych HP-05,
 • produkcja i dostawy kuloodpornych kamizelek KWM-02,
 • produkcja i dostawy sprzętu ochrony przeciwchemicznej, czyli filtracyjnych masek przeciwgazowych MP-6, filtracyjnej odzieży ochronnej FOO-01 i narzutek ochronnych NO-01,
 • produkcja i dostawy umundurowania, takiego jak mundury polowe, mundury letnie i ubrania ochronne.
Reklama

Mijający rok spółka zakończy poziomem obrotów przekraczającym 400 mln zł.

Maskpol informuje też, że w roku 2022 Ukraińscy żołnierze zostali wyposażeni w kilkadziesiąt tysięcy jednostek sprzętu wyprodukowanych w tej firmie. Szczególnie rozpowszechnione w ukraińskich formacjach frontowych są hełmy bojowe różnych typów.

Perspektywy rozwoju

Sytuacja spowodowana wojną oraz potrzeba zwielokrotnienia mocy produkcyjnych w związku z prognozowanym zwiększeniem liczebności Sił Zbrojnych RP do 300 tys. żołnierzy, spowodowała decyzję o zakupie przez MASKPOL nowoczesnego budynku produkcyjno-magazynowego zlokalizowanego w Częstochowie na terenie podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po niezbędnych pracach adaptacyjnych w tym obiekcie od 2023 roku zostanie zlokalizowana produkcja umundurowania i wyposażenia indywidualnego żołnierzy i funkcjonariuszy.

Nowa szwalnia Maskpolu
Nowa szwalnia Maskpolu
Autor. Maskpol

W roku 2023 spółka będzie realizować następne inwestycje istotne dla zwiększenia wydajności i mocy produkcyjnych obejmujące m.in. budowę nowego obiektu produkcyjnego w Konieczkach, co pozwoli na zwielokrotnienie produkcji kamizelek kuloodpornych. W planach jest też stworzenie infrastruktury do produkcji opancerzenia dla bwp Borsuk.

Firma stara się rozwijać swoje produkty poszukując nowych rozwiązań, również w zakresie nowoczesnych materiałów do produkcji. W tym celu spółka nawiązała współpracę i podpisała w tym roku umowę partnerską z amerykańską firma Milliken, specjalizującą się w produkcji wysokiej jakości tekstyliów. Porozumienie obejmuje obszar produktowy bielizny trudnozapalnej jako składnika odzieży wielowarstwowej.

Czytaj też

Nowe produkty

Maskpol poinformował też o pracach w zakresie nowych produktów:

 • Jeden z najnowszych produktów w ofercie spółki - hełm balistyczny HP-05, dostarczany do Sił Zbrojnych – w styczniu 2022 przeszedł proces certyfikacji w zakresie ochrony balistycznej zgodnie z normą NIJ 0106.01 i jest oferowany klientom na rynkach zagranicznych
 • Flagowy produkt firmy – kamizelka ochronna KWM-02, stanowiąca podstawową ochronę balistyczną żołnierzy Sił zbrojnych RP – przeszła proces modyfikacji do wersji KWM-02/2020 oraz pozytywnych testów ze strony końcowych użytkowników.
 • Kamizelka kuloodporna zintegrowana KKZ-01, spełniająca funkcję ochrony balistycznej oraz platformy wieloelementowego przenoszenia całej gamy oporządzenia taktycznego – znajduje się końcowym etapie testów i będzie mogła być oferowana żołnierzom lekkiej piechoty WOT
 • Spółka zrealizowała (opracowanie - wspólnie z Wojskowym Instytutem Chemii i Radiometrii, produkcja, dostawa, serwis) projekt produkcji systemów filtrowentylacyjnych w zakresie ochrony przed bronią masowego rażenia dla niszczycieli min klasy Kormoran. Wykonanie tego zadania zaowocowało podpisaniem kolejnej umowy ze Stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. na dostawę trzech systemów OPBMR dla nowobudowanych, w latach 2022-2027, okrętów Marynarki Wojennej RP. Realizacja tych projektów odbywa się przy współudziale  WICHiR, co doprowadziło do zacieśnienia współpracy  i podpisania porozumienia podczas tegorocznego, jubileuszowego Salonu MSPO w Kielcach.
 • Maskpol rozwija też np. kask ochronny KPO-04 kolejną zmodyfikowaną wersję, oferowanego głównie Policji, kasku ze zintegrowaną ochroną twarzy oraz z możliwością bezpośredniego podłączenia maski przeciwgazowej z filtropochłaniaczem.
 • Oferta firmy została powiększona również o nowy filtropochłaniacz FP-WIKA-CBRN typu A2B2E1K1SXP3D/R do masek filtracyjnych zapewniający kompleksową ochroną zarówno przed TSP (Toksyczne Środki Przemysłowe) jak i przed BST (Bojowe Środki Trujące). Rozwiązanie to zapewnia skuteczną ochronę przed szeroką gamą zagrożeń przemysłowych, jak i wieloma substancjami mogącymi stanowić broń chemiczną, przed potencjalnymi patogenami również broni biologicznej oraz pyłami radioaktywnymi.

Czytaj też

Spółka była tez obecna na licznych imprezach targowych, wystawach i konferencjach. Do najważniejszych można zaliczyć norymberskie targi IWA, Eurosatory w Paryżu, odbywające się w Kielcach MSPO 2022 i Polscecure 2022 oraz Indo Defence w Dżakarcie.

Reklama

Komentarze (3)

 1. oko

  A kiedy każdy cywil będzie mógł sobie kupić te wszystkie produkty w razie wojny ?

  1. fefe

   Nigdy, bo władza boi się własnych obywateli a np według policji w pl byłoby najbezpieczniej gdyby tylko policja mogła posiadać broń palną , gdyby decyzja należała do nich to pewnie nawet wojsko by rozbroili. Ciekawy jestem jak by się zapytać np takiego Pana Kaczyńskiego w co jego zdaniem powinni być uzbrojeni obywatele w razie napaści na nas > chodzi mi o ilość broni w pl , pewnie by się okazało że widły i kosy na sztorc bo kulomiotów niet .....

  2. Paskuder

   A w którym kraju na świecie poza usa cywil może kupić ochronę BST z marszu?

  3. Pucin:)

   @Paskuder - w Danii.

 2. Filemon66

  Podsumowując flagowy produkt chełm aero 2600 sztuk został zwrócony przec brygadę aero Dlaczego,? A przecież ulotka mówi ZAPIĄĆ PRZED SKOKIEM

  1. Koczkodan

   @Filemon66 - hełm

  2. Zenek2

   piszesz o zwrocie sprzed 6 lat? Zwrócono, zmieniono konstrukcję zgodnie z uwagami, zakupiono, są na wyposażeniu.

 3. Olender

  Dla mnie super. Sam kupiłem kuzynowi w prezencie plecak miejski Maskopolu i jest zadowolony. Polecam, bo fajny i dobrze wykonany. Brakuje mi w ofercie zwłaszcza osłon na poszczególne członki ciała a w szczególności nakolanników, nagolenniki, nałokietniki. Kolana, łokcie często ulegają kontuzji nie mówiąc o postrzale więc warto zainteresować się tym tematem. Wystarczy, że będą przeciwodłamkowe a to już daje poczucie bezpieczeństwa. Gdyby skonstruowali balistyczną osłonę na "Twarz", to żołnierz naprawdę by się czuł bardzo pewnie w boju

  1. Paskuder

   Która armia na świecie używa balistycznej osłony na twarz? Widziałeś taką? Na dłuższą metę sprawia więcej problemów niż pożytku, szczególnie przy prowadzeniu celnego ognia.

  2. Olender

   Paskuder.... "gdyby skonstruowali"... Program Tytan wymaga dopracowania i sądzę że w przyszłości żołnierz będzie miał osłonę spełniającą różne funkcje ale nad tym trzeba pracować latami

Reklama