Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Norwegia zamówiła 11 tysięcy karabinków HK416

Norwescy żołnierze z karabinkami HK 416 / Fot. forsvaret.no
Norwescy żołnierze z karabinkami HK 416 / Fot. forsvaret.no

Norweska Agencja ds. Wyposażenia Obronego (nor. Forsvarsmateriell) poinformowała o udzieleniu niemieckiej firmie Heckler und Koch zamówienia na karabinki szturmowe HK 416 A5 za łączną sumę 22 mln euro.

Norweskie Siły Zbrojne pozyskają 11 tysięcy sztuk tej broni (z czego 7 tysięcy dla jednostek obrony terytorialnej). Dostawy rozpoczną się  jeszcze w tym roku. Całość wyposażenia ma trafić do jednostek w ciągu 36 miesięcy. Wartość kontraktu ma wynieść 22 mln EUR (ok. 25 mln USD).

Przypomnijmy, że HK416 to karabinek szturmowy zasilany standardowym nabojem NATO kalibru 5,56 x 45 mm.  Jest to nowoczesny, modułowy system stosowany przez organy ścigania i armię. W zależności od wymagań może być dostosowany do potrzeb danego użytkownika, bez konieczności ustępstw w zakresie ścisłej specyfikacji dotyczących celności i bezpieczeństwa obsługi. Modyfikacje w najnowszej wersji obejmują ulepszenia przystosowujące do obsługi beznarzędziowej oraz udoskonalenia techniczne mające na celu maksymalizację bezpieczeństwa operatora, niezawodności, kompatybilności amunicji i wytrzymałości w rzeczywistych warunkach pracy.

Broń jest używana, w różnych wersjach, przez jednostki wojskowe i służby porządku publicznego na całym świecie. Do najważniejszych użytkowników należą Stany Zjednoczone, gdzie wykorzystują ją np. jednostki podległe JSOC (Joint Special Operations Command - Połączonego Dowództwa Operacji Specjalnych) czy HRT FBI (Hostage Rescue Team - Zespół Odbijania Zakładników FBI), Francja gdzie broń ta zastąpi karabinki FAMAS oraz Niemcy (wykorzystują ją jednostki antyterrorystyczne GSG9). Broń ta jest też użytkowana w Polsce, głównie przez jednostki wojskowe (np. JW AGAT czy JWK), ale też przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP. Warto podkreślić, że pierwszym zagranicznym użytkownikiem tego karabinka była właśnie Norwegia. W norweskich siłach zbrojnych znajduje się ok. 40000 karabinków w wersjach HK416N, HK416K i HK416S. 

Reklama

Komentarze (29)

 1. m p

  @Boczek 2 kilometry i to z górki, to nawet z dobrej procy sięgnie, a co dopiero z nowoczesnego sprzętu. Ale to nie mój pomysł, wyczytałem, albo obejrzałem to kiedyś chyba nawet na tym portalu, lub od jednego z rozmówców tego portalu.

 2. Boczek

  m p, piątek, 18 stycznia 2019, 20:48 - Co to ma z moim postem wspólnego? Kiedy ci Rosjanie będą z tego apartamentowca strzelać i do kogo? I jak sięgną na Oksywie?

 3. m p

  @Boczek To teraz idź sprawdź ile apartamentów w "Sea Towers" należy lub wynajmują je rosjanie. Potem wystarczy tylko kilka małych ppk. Albo dobry obiektyw i szantaż na załodze okrętu.

 4. Boczek

  Sten, piątek, 18 stycznia 2019, 13:56 "Ciekawe czy norweska obrona terytorialna to "niedzielni żołnierze". ". Tak, ich WOT to też niedzielni żołnierze. Tyle że ich ma sens, a nasz nie. ### Dlaczego? Bo Norwegia nie musi przeprowadzać tak głębokiej modernizacji i tak szerokiego wachlarza modernizacji, czy wręcz jak w naszym przypadku tworzenie MW prawie od zera. I dlatego ich WOT nie przejada własnego ubezpieczenia na życie - nowoczesnej dobrze uzbrojonej armii. Do 2022 jest to równoważnik 2 OP lub 4 Mieczniki, które przejedzone przez WOT nie zapobiegną temu, aby wróg od północy nie rozjechał sobie WOT w dowolnie wybrany wzorek. To i nic więcej jest tu problemem - zły timing.

 5. Extern

  @Sucholski.: Mietkowi chodziło prawdopodobnie nie o porównywanie cen jako kwoty katalogowej, tylko prawdopodobnie o to że nie można porównać końcowej ceny dla budżetu państwa produktu krajowego i zagranicznego ponieważ od ceny produktu krajowego państwo może sobie odliczyć podatki które za ten produkt spłyną z powrotem do budżetu przy kolejnych obrotach tych pieniędzy w gospodarce. A tak apropo to MSBS jest na podobnej półce cenowej co te HK, skąd się wziął ten urban legend o tej kosmicznej cenie Grota? W ostatnim przetargu dla służby więziennej MSBS miał kosztować trochę ponad 8 tysięcy.

 6. mietek

  Sucholski. Ale ja nie twierdzę że FB jest jakąś super fabryką, a HK jakimś dotowanym molochem. Twierdzę tylko, że jeżeli to Polska miałaby coś kupować to powinna brać pod uwagę czy podatki płacone w procesie produkcji danego przedmioty idą do budżetu polskiego, czy do obcego. Jak Twoje dziecko sprzedawałoby lemoniadę za 2 złote, a obok obce dziecko stałoby z lemoniadą za 1,5 zł, to od kogo byś kupił ? Inna sprawa, jeżeli Twoje dziecko wyskoczyłoby z ceną 10 zł, wtedy Twoim obowiązkiem jest mu wytłumaczyć co i jak ;)

 7. Junger

  @mietek No nie, nie opłaca się. Socjalizm to ustrój który nie zwraca uwagi na koszty działalności. Nie potrafi ich ograniczać, nie potrafi poprawiać rentowności działalności gospodarczej.

 8. jaboktoinny

  Sens tej dyskusji jest tylko taki, że FB powinna starać się sprzedać swoje produkty komuś więcej niż tylko naszemu wojsku. Czekam na artykuł, gdzie się o tym dowiem.

 9. Cezar

  @Extern Czyli powinniśmy robić to samo co Niemcy. Sprzedawać na eksport. Wówczas pensja pracownika FB Radom będzie pochodziła z tego co nam zapłaci nasz zagraniczny odbiorca naszego karabinu. Tylko czemu nie potrafimy tego robić?

 10. Sten

  Te 500 milionów to nie tylko za same Groty, ale także za zwiększoną ilość magazynków (8 sztuk na karabinek), przekroje do szkolenia i instrukcje, granatniki, zmodyfikowanie pierwszych wersji do standardu M3 i jeszcze coś się by znalazło. Jak widać dzielenie ceny kontraktu przez ilość nie ma sensu. Te sławetne 11 tysięcy to cena Grota R - niestandardowej konstrukcji produkowanej w małych ilościach i podobno jeszcze stawiano jakieś dziwne wymagania, testy drgań czy coś. I jeszcze niedawny przetarg dla służby więziennej. Beretta wygrała z MSBS ceną. 7200 zł za sztukę kontra 8200 zł za sztukę. Trzecie miejsce zajął SCAR-L 8995 zł/szt a kolejne Bren 2 za 11400 zł/szt. Dzięki Moro. Ciekawe czy norweska obrona terytorialna to "niedzielni żołnierze".

 11. SLAW69

  Hejtowanie Grota stało się już dawno nudne. Można by wrzucić artykuł o MSBSie. Pojawiła się lista najczęściej występujących uszkodzeń. Obejmuje ona: złamania okładek napinacza (40 przypadków), pęknięcia dźwigni zaczepu suwadła (21 przypadków), pęknięcie iglicy (12 przypadków), zagubienie regulatora gazowego (6 przypadków), zagubienie tłoka gazowego (3 przypadki), uszkodzenie zespołu kolby (7 przypadków). Dotyczyło to 5% użytkowanych karabinków. Użytkowanych w rękach Terytorialsów (WOT to świetny wynik wyciągnięcia wniosków z konfliktu na Ukrainie), czyli "wrzuconych na głęboką wodę".:))) WYŚMIENITY WYNIK u oseska. FB (fabryka wymieniająca i dokupująca 100% maszyn) w ramach umowy zobowiązana jest naprawić i zmodernizować używane egzemplarze. Byłoby fajnie gdyby nie ... IU!

 12. Sucholski.

  @Mietek Tak, bo przecież HK nie płaci podatków. Podatki płaci tylko FB Radom, dlatego Knot jest droższy od HK 416, logiczne.

 13. Extern

  @zły: bo wpływa, oczywiście pośrednio, przez pensję którą trzeba pracownikowi wytwarzającemu te karabiny zapłacić o tyle wyższą o ile cenę podnosi VAT na ten chleb który dla siebie kupił. Ten VAT za chleb dostanie budżet Niemiecki a nie Norweski. To że pensja pracownika w fabryce HK pochodzi np. z pieniędzy które Norwegowie zapłacą Niemcom za karabinki jest chyba oczywiste, czy tłumaczyć dalej?

 14. mietek

  @Kozi Akurat zbrojeniówka to dział gospodarki, gdzie w naszych warunkach odrobina socjalizmu jest akceptowalna (moim zdaniem) Choć przyznam, że dziś jest tego za dużo. Nie tylko w Polsce płaci się podatki, ale podatki płacone w Polsce idą na na polskie szkoły, polską służbę zdrowia, polską policję, polskie wojsko, itd. Zawsze można wszystko kupić za granicą, bo tańsze, wszyscy z kraju wyjadą, bo roboty nie będzie, po kilku latach kraj zarośnie lasem i po problemie. Poza tym ja nie mam pewności jakie pośrednie, czy bezpośrednie dotacje mają fabryki broni za granicą. .......@zły Coś nie zrozumiałeś, albo ja słabo wytłumaczyłem. Nie chodzi o to że podatek płacony przez pracownika wpływa na cenę produktu (choć wpływa, bo gdyby pracownik nie płacił podatków to opłacałoby mu się pracować za połowę stawki) Chodzi o to że jeżeli państwo (nie piszę o prywaciarzach) kupuje coś w kraju to w globalnym rachunku wszystkich przychodów i rozchodów podmiotów zaangażowanych w produkcję danego produktu, państwu się to po prostu zazwyczaj opłaca.

 15. SLAW69

  Nie wspomniano w artykule, że Norwegia była pierwszym państwem, które przyjęło HK416 do uzbrojenia. Umowę na dostawy 8,2 tys. karabinków podpisano 12 kwietnia 2007. Rywalizowały wówczas karabinki H&K G36KV, SIG SIG551 LB i Colt Canada SFW. Obecny kontrakt rozszerza dostawy HK dla Norwegów.

 16. Okręcik

  Viggen - test, ale na czyje zlecenie? Wynik testu wynikiem, ale dużo zależy kto zlecał i płacił za test. Takie jest życie. I skoro nasz Grot taki rewelacyjny to czemu inni się o niego nie biją. A cena? Łatwo obliczyć że ten HK to 2 tyś euro, a ile kosztuje Grot? O broni mówi jej popularność i wyniki sprzedaży.

 17. Kuba

  Bla bla bla a co z Grotem? bla bla bla. Ludzie 11 tys. karabinków w ciągu 36 miesięcy. Mon zamówił 53 tys. Grotów do 2020 r. Jak nie mam czasu na wykonanie usługi to daję cenę zaporową. Jak ktoś się zdecyduje to mi się opłaca, nawet jak bym miał zapłacić kary za niedotrzymanie terminu dostawy.

 18. Kozi

  @mietek twoim zdaniem tylko w Polsce płaci się podatki? Koledzy słusznie zauważyli znaczna różnice w cenie co przekłada się na brak możliwości na rynki trzeci co skoleji powoduje ograniczona sprzedaz i rozwój sprzętu. Nikt nie kupuje bo drogi a drogi bo mało seryjny. Typowa gospodarka socjalostyczna, tak działa zdecydowana większość zakładów PGZ

 19. Viggen

  Polecam dla ,,znafcuf"test przeprowadzony przez byłych specjalsów hk, grota i brena. Warto zobaczyć później wypowiadać się o wzięciu do ręki nie wspomnę bo klawiatura jest wygodniejsza.

 20. zły

  @mietek ciekawe rozumowanie, że na cenę produktu wpływa VAT płacony przez pracownika za chleb czy flaszkę.

 21. Urko

  Czy w ogóle był jakiś przetarg? Może Norwegowi gdy już się raz zdecydowali na konkretny model, są konsekwentni i nie chcą robić sobie teraz zbieraniny różnych typów od różnych producentów...

 22. mietek

  Do tych co porównują cenę produktu krajowego do zagranicznego kupowanego przez podmiot państwowy. Proszę od ceny produktu krajowego odjąć wszystkie podatki które płaci fabryka (łącznie z podatkami gruntowymi itp.), wszystkie podatki które płaci pracownik fabryki (łącznie z VATem gdy kupuje chleb i akcyzą kiedy kupuje flaszkę). Potem porównajcie ceny obu produktów szanowni ekonomiści.

 23. FBŁ

  Pewnie nasz czempion zbrojeniowy PGZ nawet nie startował bo i po co WP kupi co mu się każe i za ile się każe bo tego wymaga racja stanu.

 24. Dudus

  Są tańsze od Grota. To oznacza że nasz Grot jest jeszcze lepszy. Tylko nasz MON to zrozumiał

 25. Maciek

  jest różnica między 8500 zł za HK416 a prawie 11000 zł za GROTa :)

Reklama