Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Northrop Grumman dostarczy nową amunicję programowalną dla Dragoonów

Fot. Northrop Grumman
Fot. Northrop Grumman

Jak poinformował koncern Northrop Grumman, U.S. Army przyznało spółce kontrakt na opracowanie rodziny amunicji programowalnej nowej generacji kal. 30 mm do najnowszej armaty automatycznej Bushmaster XM813. Konstrukcja ta ma stanowić uzbrojenie kołowych bojowych wozów piechoty M1296 Infantry Carrier Vehicle — Dragoon (ICV-D).

Decyzję o wprowadzeniu do służby kolejnej wersji rodziny kołowych transporterów opancerzonych Stryker — kołowego bojowego wozu piechoty Dragoon U.S. Army podjęła w kwietniu 2019 roku. Nowy bezzałogowy moduł wieżowy miały otrzymać egzemplarze zmodyfikowanej wersji Stryker Double V-Hull A1 ze wzmocnioną odpornością przeciwminową dna kadłuba.

Główne uzbrojenie tego modelu stanowi wspomniana armata automatyczna Bushmaster XM813 kal. 30 mm. System stanowi ewolucyjne rozwinięcie popularnej Mk 44 Bushmaster II produkowanej przez spółkę Northrop Grumman Innovation Systems (wcześniej Orbital ATK). Umowa na opracowanie, a następnie produkcję nowej rodziny amunicji do tej armaty ma pozwolić na dalsze podniesienie siły ognia i możliwości zwalczania celów.

Northrop Grumman jest liderem w opracowywaniu nowych rodzajów amunicji, które zapewniają istniejącym systemom broni zwiększoną zdolność do pokonywania trudnych celów, od niebezpiecznych dronów do ukrytych i zamaskowanych celów. Nasza technologia amunicji programowalnej jest sprawdzona, a dodanie nowej amunicji zapewni armii jeszcze bardziej wydajny system uzbrojenia dla naszych żołnierzy.

- wiceprezes ds. systemów uzbrojenia Northrop Grumman Dan Olson

Nowy nabój programowalny kal. 30 × 173 mm ma być wyposażony w zapalnik kontaktowy i działać w trzech różnych trybach: detonacji w celu, detonacji w celu z opóźnieniem i z wybuchem programowalnym. Zawarta umowa ma pozwolić na zakończenie prac projektowych i przygotowanie do produkcji oraz rozpoczęcie badań i testów przez amerykańską armię.

Nowa amunicja ma w pierwszej kolejności trafić jeszcze w tym roku do 2. Pułku Kawalerii U.S. Army, który stacjonuje w Europie. Pododdział ten został już przezbrojony w nowe kołowe bojowe wozy piechoty M1296 ICV-D i prowadził strzelania z wykorzystaniem obecnie dostępnej na rynku klasycznej amunicji kal. 30 × 173 mm. W dalszej kolejności dostawy mają trafić do kolejnych pododdziałów przezbrajanych w Dragoony w Brygadowych Zespołach Bojowych Stryker.

W maju br. US Marine Corps podjął decyzję o wyborze bezzałogowego systemu wieżowego Konsberg Protector MCT-30 dla wersji kołowego bojowego wozu piechoty z najnowszej rodziny Amphibious Combat Vehicle (ACV), która ma zastąpić obecnie używane amfibie AAV-7. System ten jest uzbrojony w analogiczne uzbrojenie jak armijny Dragoon, co oznacza, że nowa amunicja programowalna kal. 30 mm może w przyszłości trafić również do Marines.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Bumarowiec

  Buszmaster z offsetu CAŁY czas LEŻY w pgz Stan przemysłu za BŁASZCZAK a

  1. Orthodox

   Leży i czeka na wozy z ZSSW.. Nikt ich na razie nie przewiduje do czegoś innego, więc nie ma czemu się dziwić.

 2. Marek1

  KIEDY amunicja APR dla Bushmaster II dla KTO(Hitfist-30P) i ZSSW-30 ??? Dość pierdoletów medialnych, najwyższa pora na KONKRETY ...

  1. riba

   Nigdy

  2. Marek

   Tylko się ciebie zapytam w jakim charakterze byś chciał z Hitfistów-30P taką amunicją strzelać? Są w nich programatory? Bo coś mi się wydaje, że ich tam niema. Więc strzelanie z nich amunicją programowalną było mniej więcej takie jak strzelanie bardzo drogim grochem w betonową ścianę. Najpierw trzeba by było zmodernizować wieże.

  3. Marek

   A po co byś chciał teraz ją kupować? Żeby leżała w magazynach? Posiadane przez nas Rosomaki nie są przystosowane do tej amunicji przecież. Zakup niewielkiej ilości do testów ZSSW-30 ma sens i dlatego to zrobiono.

Reklama