Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: Polska premiera czeskiej haubicy DITA

Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Czeska spółka Excalibur Army (wchodząca w skład koncernu Czechoslovak Group) w czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaprezentowała swoją najnowszą armatohaubicę samobieżną na podwoziu kołowym DITA. Konstrukcja ta stanowi daleko rozwiniętą i zaawansowaną wersję dobrze znanego w Polsce systemu DANA vz. 77. 

Po raz pierwszy czeska zbrojeniówka poinformowała o armatohaubicy DITA pod koniec stycznia 2021 roku. Wtedy to jej prototyp miał przechodzić szereg badań i testów poligonowych mających na celu kompleksowe sprawdzenie tej nowej konstrukcji. Przy jej opracowaniu wykorzystano doświadczenia zdobyte przy opracowaniu wariantów modernizacji wspomnianej armatohaubicy wz. 77 DANA — DANA M1 ora DANA M2. DITA posiada dwie kluczowe cechy odróżniające je od wymienionych.

Pierwszą z nich jest zastosowanie armatohaubicy kal. 155 mm o długości 45 kalibrów które jest przystosowane do strzelania NATO-wską amunicją tego kalibru oraz posiada lepsze parametry techniczne niż dotychczas stosowana posowiecka armatohaubica kal. 152 mm. Druga natomiast jest zaledwie dwuosobowa załoga zajmująca miejsca opancerzonej kabinie w przedniej części podwozia i złożona z kierowcy i dowódcy (z opcjonalną możliwością dodania działonowego wieży do bezpośredniej obsługi uzbrojenia), co jest możliwe dzięki w pełni bezzałogowej wieży wyposażonej w zautomatyzowany system ładowania i kierowania ogniem (pozwalającym na prowadzenie strzelań w trybie MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact) oraz zarządzenia amunicją i naprowadzania.

image
Reklama

Dzięki temu DITA System prowadzić ogień w pełni automatyczny sposób z wykorzystaniem klasycznej amunicji na odległość do 39 km i szybkostrzelnością początkową 6 strz./min. (i stałą 5 strz./min). Czas potrzebny na jego otwarcie (potrzebny na opuszczenie lub złożenie hydraulicznych podpór), czyli przejście z pozycji marszowej do bojowej (i odwrotnie) wynosi niecałą minutę. W magazynie amunicji znajduje się 40 gotowych do użycia pocisków i ładunków prochowych. System jest wyposażony także w pomocniczą jednostkę napędową oraz system nawigacji inercyjnej.

Zastosowane podwozie to dalece zmodernizowana wersja wojskowego samochodu ciężarowego z rodziny Tatra T815 8×8 znanego z armatohaubicy DANA, które jest w pełni hermetyczne i klimatyzowane oraz wyposażone w system ochrony przed bronią ABC. Masa całkowita tej armatohaubicy wynosi 29 ton, co przy zastosowaniu napędu w postaci silnika wysokoprężnego Tatra T3C-928-90 o mocy 408 KM pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 90 km/h i zasięgu 600 km na drodze. Jeśli chodzi o wieżę, to jest to de facto autonomiczny moduł ogniowy, które może być zabudowany na dowolnym nośniku kołowym lub gąsienicowym.

Reklama

Komentarze

    Reklama