Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: Nowości w ofercie Spy Shop

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Firma Spy Shop tradycyjnie przedstawiała szeroką ofertę wyrobów związanych z ochroną osób i obiektów przed inwigilacją, sprzęt do działań operacyjnych i urządzenia służące do wykrywania niebezpiecznych substancji. Nowością były przede wszystkim rozwiązania związane ochroną granic i walką z przemytem ludzi.

Wśród prezentowanych urządzeń znalazły się specjalistyczne zestawy do detekcji różnego rodzaju urządzeń do nielegalnej inwigilacji. Przykładem może być ST-500 „Piranha” – nowej generacji wykrywacz wyposażony w cztery kanały pomiarowe. Pierwszy to selektywny wykrywacz fal radiowych, który umożliwia detekcję analogowych i cyfrowych transmisji w paśmie od 20 do 6000 MHz, w tym łączności komórkowej GSM, UMTS, LTE, Bluetooth i WiFi. Drugi to detektor umożliwiający wykrywania transmisji w podczerwieni. Trzeci  to odbiornik przewodowy, dzięki któremu możliwe jest wykrywanie nadajników podsłuchowych wykorzystujących instalacje zasilające i niskoprądowe (instalacje elektryczne, telefoniczne, teleinformatyczne itp.) w paśmie od 100 kHz do 180 MHz. Do wykrywania podsłuchów w instalacjach przewodowych służy także prezentowany przez Spy Shop wykrywacz ST-30I „Spider”. Z kolei urządzenie Optoc-2 to optyczny wykrywacz kamer i mikrokamer, umożliwiający efektywną inspekcję pomieszczeń. Działania kontrinwigilacyjne mogą być też wzmocnione przez użycie wykrywacza złącz nieliniowych jak np. ST-402 / „Cayman”, który wykrywa także nieaktywne urządzenia elektroniczne np. zdalnie aktywowane podsłuchy w tym wyłączone telefony komórkowe a nawet karty SIM.

Do zabezpieczenia poufności rozmów wykorzystywany może być z kolei akustyczny system przeciwpodsłuchowy Druid DS-600 – rozwiązanie, które w podstawowej wersji umożliwia prowadzenie bezpiecznej rozmowy przez sześć osób. Moduły systemu Druid można połączyć ze sobą maksymalnie trzy co zwiększa liczbę osób mogących prowadzić bezpieczny dialog jednocześnie do 18.  Spy Shop prezentował także depozyt do telefonów komórkowych z zabudowanymi generatorami ultradźwiękowymi blokującymi działania mikrofonów. Zgodnie z filozofią działania systemu, w czasie spotkania każdy z jego uczestników odkłada swój smartfon do depozytora i każda próba zadzwonienia albo uruchomienia w takim urządzeniu jest niemożliwa – a ewentualny podsłuch nagrywa wyłącznie szum.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Na ekspozycji znalazła się też technika operacyjna – kamuflowane dyktafony, mikrokamery, mikro moduły GSM itp. i podsłuchy sejsmiczne umożliwiające rejestrowanie dźwięku poprzez drgania szyb bądź ścian budynku. Pokazano nam m.in. dyktafon w formie karty pamięci do aparatu fotograficznego. Karta ta posiada odrębną partycję umożliwiającą rzeczywiście nagrywania danych bądź zdjęć przez aparat fotograficzny. Druga, „tajna” partycja pozostaje niewykrywalna dla każdego kto nie posiada odpowiedniego oprogramowania deszyfrującego.

Wśród systemów bezpiecznej komunikacji znalazły się telefony ze zmodyfikowanym systemem Android z wyciętymi wszystkimi znanymi furtkami, przez które można prowadzić inwigilację użytkownika. Urządzenia te są także wyposażone szereg rozwiązań do bezpiecznej komunikacji w tym szyfrowany czat. Aby przechowywane na nich informacje nie dostały się w niepowołane ręce, całą pamięć smartforna można też wymazać wysyłając do nich odpowiednią wiadomość zdalną z serwera albo wprowadzając odpowiedni kod do ekranu blokady. W zestawie z telefonami dostarczana jest anonimowa karta SIM, która działa w roamingu w większości krajów na świecie.

Na stoisku Spy Shop można się było zapoznać także z ręcznym wykrywaczem oparów i śladowych ilości materiałów wybuchowych, niebezpiecznych substancji chemicznych, i narkotyków - Venator 3500i. Jest to nowa wersja wykrywacza zdolna do wykrycia różnego rodzaju substancji jednocześnie. Zgodnie z oficjalną listą urządzenie jest w stanie wykryć 22 rodzaje materiałów wybuchowych, osiem rodzajów środków toksycznych plus trzy rodzaje chemicznych środków bojowych i 10 rodzajów narkotyków, ale pełna listę wykrywanych substancji uzgadnia się z klientem, na którego życzenie można przekonfigurować a nawet rozszerzyć listę wykrywanych substancji. Urządzenie ma też możliwość zmiany czułości  na poszczególne substancje. Venator 3500i działa w oparciu o technologię IMS (Ion-Mobility Spectometry), metodę spektroskopową, której podstawą jest pomiar ruchliwości zjonizowanych cząstek gazu w polu elektrycznym.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Prezentowany był także ręczny wykrywacz przemytu SAS-Hitech-Xpose – kompaktowy ręczny miernik gęstości dla służb porządku publicznego do detekcji ukrywanych przedmiotów. Uzupełniało go stacjonarne urządzenie do wykrywania ukrytej kontrabandy Cellsense Ultra With Xact ID zdolne do wykrywania przedmiotów niebezpiecznych i elektroniki, oraz urządzenie do wykrywania obecności osób ukrytych w pojazdach MDS – Human Presennnce Detector.

Na ekspozycji Spy Shopu znalazła się również wyspecjalizowana kamera japońskiej firmy KOWA, umożliwiająca prowadzenie skutecznej obserwacji na odległości rzędu kilku kilometrów, w tym identyfikację / rejestrację ludzkiej twarzy albo odczytywanie numerów rejestracyjnych z odległości kilometra. Obserwacja ta jest możliwa także w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama