Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: Ekspozycje Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych

Nowy System MUP (Morski Ubiór Pilota). Fot.  Maciej Szopa/Defence24
Nowy System MUP (Morski Ubiór Pilota). Fot. Maciej Szopa/Defence24

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) tradycyjnie przedstawił na swojej ekspozycji szeroką ofertę swoich produktów. Na jego stoisku królowały bezzałogowce i wsparcie informatyczne dla Sił Zbrojnych. Z kolei nowoczesne rozwiązania do śmigłowców bojowych były tym razem prezentowane na ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej – założone na prototyp zmodernizowanego Mi-24.

Mi-24

ITWL jest jednym z najbardziej zaangażowanych podmiotów w prezentowany projekt modernizacji Mi-24. Instytut przedstawił w ramach tego projektu Uniwersalny System Pokładowy do Zwiększania Potencjału Bojowego Śmigłowców Wojskowych. Rozwiązanie to ma obejmować: cyfrowe podsystemy zarządzania misją i lotem (planowanie misji – na ziemi i w locie oraz współpracy z autopilotem), zwiększenie zdolności do wykrywania w dzień i w nocy osiągnięte dzięki zastosowaniu kamer dziennych i nocnych, podczerwonych, dalmierza laserowego i wskaźnika laserowego; usprawnienie nawigacji poprzez dodanie mapy cyfrowej, system ostrzegania o zderzeniu, system planowania misji; udoskonaloną łączność poprzez zastosowanie nowej zintegrowanej radiostacji zdolnej do pracy w większej ilości zakresów; samoobrony (zarządzanie systemami samoobrony i zobrazowanie tych systemów dla załogi). ITWL chce także dokonać integracji nowych rodzajów uzbrojenia z Mi-24 (przeciwpancerne pociski kierowane, niekierowane pociski rakietowe), do których załoga będzie miała efektywny system zarządzania.

image
Modernizacja Mi-24. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Nowy System MUP (Morski Ubiór Pilota)

Na stoisku ITWL prezentowany był także nowy, polski system MUP stworzony w konsorcjum z firmą Konfexim. Jest to spójny i kompleksowy system rozwiązań zapewniający załogom wojskowych statków powietrznych bezpieczeństwo (m.in. ochronę przed hipotermią) oraz wysoki komfort w codziennym użytkowaniu. Łatwa konfigurowalność systemu umożliwia tworzenie indywidualnych rozwiązań, dopasowanych do konkretnych zadań i potrzeb.

Podstawą rozwiązania jest nowy model kombinezonu oraz ukompletowanie wewnętrzne takie jak: bielizna termo-aktywna, trudnopalna, ocieplacze trudnopalne, ocieplacz o podwyższonym współczynniku ochrony termicznej oraz elementy zewnętrzne: kamizelki, kamizelki z uprzężą, kamizelki ratunkowe, aparaty ucieczkowe, czy specjalistyczne buty.

Na etapie tworzenia systemu zastosowano nową tkaninę (warstwa zewnętrzna Nomex, w środku membrana oddychająca i wodoszczelna PTFE, od spodu shermeza), która – oprócz oddychalności, wodoszczelności i trudnopalności – spełnia dodatkowe ważne funkcje techniczne - antystatyczność oraz odporność na uderzenia rozgrzanymi opiłkami metalu, a oprócz tego lekkie plastikowe trudnopalne zamki gazoszczelne i trudnopalne nici. W nowym kombinezonie MUP zdecydowano się także na wprowadzenie systemu platform molle wyciętych laserowo, na których można optymalnie rozmieszczać mobilne kieszenie i kamizelki w zależności od potrzeb użytkowych. Zaprojektowano także nowy ergonomiczny krój zamka wejściowego na plecach, umożliwiający użytkownikowi samodzielne zapinanie i odpinanie. Dodatkowo wewnątrz zastosowano dodatkowo szelki stabilizujące położenie kombinezonu w trakcie  jego użytkowania.

 

Informatyczne Wsparcie Sił Zbrojnych RP

ITWL od lat zaopatruje Siły Zbrojne RP w rozwiązania wsparcia informatycznego, które są stale rozwijane i poszerzane o nowe funkcjonalności. Nie inaczej było tym roku, kiedy prezentowano systemy wsparcia sił powietrznych TURAWA MATS,  TURAWA BL, TURAWA Szkolenia, system SAMANTA, dotyczący szkolenia spadochronowo-desantowego, system informatyczny „Czasza”, czy zupełnie nowy system dla wojsk rakietowych POTENA. ITWL pokazał także koncepcje kolejnych rozwiazań wsparcia informatycznego: wsparcia nawigatorów oraz wykrywania zagrożeń wynikających z migracji ptaków.

image
Turawa. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Bezzałogowce

Na ekspozycji ITWL nie mogło zabraknąć bezzałogowców w tym dobrze znanych już wielowirnikowców z rodziny AtraX: AtraxC i AtraxM. Stałopłaty reprezentował NeoX czyli propozycja dla SZ RP w klasie Wizjer.

Pokazano także system szkolenia w zakresie techniki lotniczej z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, reflektometr do prowadzenia badań nieniszczących MAZOVIA oraz system do zbierania danych biomedycznych o pilotach prezentowany wspólnie z  Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej.

image
AtraxM Fot. Maciej Szopa/Defence24

Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Źródło:MSPO / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama