Przemysł Zbrojeniowy

Mieleckie Black Hawki lecą na Filipiny

Fot. PZL Mielec
Fot. PZL Mielec

Filipiny wzmacniają swoje wojskowe lotnictwo do walki z przestępczością i ugrupowaniami terrorystycznymi. Kilka dni temu ujawniono, że wyspiarskie państwo zamówiło w koncernie Lockheed Martin 16 śmigłowców S-70i Black Hawk. Maszyny zostaną wytworzone w PZL Mielec. 

Jak podał serwis inquirer.net, dostawy śmigłowców są planowane na lata 2020-21 (zaczną pojawiać się u klienta pod koniec przyszłego roku). Kontrakt ma wartość około 12 miliardów pesos filipińskich (równowartość około 915 mln PLN lub 240 mln USD).

O zamiarze zakupu tych maszyn przez Filipiny Manila informowała jeszcze w grudniu ubiegłego roku, jednak ostatecznie kontrakt został podpisany w kwietniu br. Fakt podpisania umowy, jak i to, że maszyny zostaną wytworzone w Mielcu potwierdził w rozmowie z inquirer.net Jacob Sifers, regional business development manager w koncernie Lockheed Martin Global Inc. 

Filipiny zdecydowały się na pozyskanie śmigłowców S-70i Black Hawk w ramach programu śmigłowca wsparcia bojowego. W tym samym programie o kontrakt zabiegały także Korean Aerospace Industries z z KLH-1 Surion, Leonardo z AW139M i RosOboronEksport z Mi-171. Według The Diplomat analizowano możliwość zakupu 12 do 16 wiropłatów, za ok. 230 mln USD.

Początkowo Manila planowała zakup śmigłowców Bell 412EP, produkowanych w Kanadzie. Kilka maszyn tego typu znajduje się już w służbie, są wykorzystywane między innymi do transportu VIP. Po tym jak w lutym 2018 roku ujawniono podpisany w grudniu 2017 roku kontrakt, władze Kanady wyraziły jednak zaniepokojenie, że maszyny te mogłyby zostać „wykorzystane do działań przeciwpartyzanckich”. W reakcji na to prezydent Duterte, który prowadzi wojnę z mafią narkotykową i radykałami islamskimi, w tym samym miesiącu zerwał umowę i zaczął rozglądać się za innym dostawcą. Spośród czterech rozpatrywanych ofert, zwycięska okazała się ta obejmująca maszyny Black Hawk.

Zakup Black Hawków jest częścią szerszego planu modernizacji filipińskich sił zbrojnych, pod kryptonimem Horizon 2. Wejdą one do służby, aby zastąpić wczesne wersje śmigłowców UH-1, pamiętające czasy wojny w Wietnamie. Maszyny Black Hawk wytwarzane w Mielcu, dostarczano ostatnio np. do Chile. Są one używane przez polską Policję. Cztery śmigłowce zostały także - wraz z szerokim pakietem doposażenia, wsparcia i szkoleń - zakupione na początku br. dla Wojsk Specjalnych. 

Komentarze (12)

 1. KrzysiekS

  Jeżeli cena byłaby promocyjna to wersja Black Hawk w wariancie służącym do udzielenia wsparcia bojowego jak najbardziej dla Polski.

  1. znawca

   no co ty to cywilny nielot i nie z USA !! cud że się tam coś kręci

  2. Andrzej polskiego brzegu

   i TAK jest! w 2014 pisano na def.24.pl o KOLEJNYCH s70i dla Brunei. do sar + anty/piracy. przy braku wtedy jakichkolwiek sankcji, w bogatym kraju co drzemie na ropie. gdzie "wydymany" w przetargu eurocopter, z tym SAMYM!! airbusem H225M, rok poTYM u nas szumnie wybrany...

 2. Clash

  No jak oni śmieli dla wojska kupić cywilne śmigła? . No jak oni mogli? Przecież silniki maja słabsze i przystawka do bulgolatora jest inna....

  1. Davien

   Clash, nie chcieli, chcieli kanadyjskei Belle ale transakcja nie doszła do skutku, to wzieli jedyne co mogli bo S-70i nie wymaga zgody Kongresu USA na sprzedaz.

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   to są śmigłowce nie z USa to cywilne a w ogolę to tylko atrapy na lawach będą wozić !! bo prawdziwe są tylko z USA !!!

  3. Użytkownik

   Bo czarnostrząb powstał by zastąpić UH-1, szcególnie w klimacie tropikalnym. Mi-17 jest za wielki

 3. Ehh

  S-70 koło ,,Balck Hawk-ów'' nawet nie leżało. Przestańcie już z tymi farmazonami. Black Hawki to kupiła Słowacja i Czechy, Polka jak zawsze przekręty i politycy o zerowej asertywności nic nie potrafią załatwić.

  1. Davien

   Panie ehh nie myl S-70 czyli eksportyowych wersji standardowych UH-60 z S-70i, to dwie rózne maszyny.

 4. jak 3. świat

  Niestety to co robione jest w Polsce to "tani Blackhawk". Nie dziwię się bo na allegro raz po raz widać korzystne oferty sprzedaży profesjonalnego sprzętu elektronicznego (mierniki, stacje lutownicze itp) a sprzedawca okazuje się być z Mielca. Tradycja wynoszenia wszystkiego za komuny zobowiązuje ...

 5. Kapitan Zło

  Nawet Filipiny kupują więcej helikopterów niż my....

 6. sojer

  Golasy są tanie. Nie to co 700 mln za cztery polskie S-70i.

 7. Orzel Bialy

  15mln szt ... a jak by tak kupic 64szt dla wojsk ladowyc , kupic 32 uzywane CH47D z rezerw US army I mamy smiglowce transportowe z glowy za dwie dekady .

 8. Ok bajdur

  Ciekawe kiedy pierwszy BH trafi do wojska? póki co to policyjne robią za taksówki. Jedyna zaleta zakupów dla policji, to większa grupa przeszkolonych na ten typ maszyny pilotów i mechaników.

 9. zaq

  Czyli wychodzi po ok 60 mln zł za sztukę dlaczego dla Polski ta cena jest wyższa???.

 10. Rzyt

  Czyli taniej niż dla nas haha dobre

 11. fuks_ag

  jakie zyski dla Polski z tego kontraktu?

 12. ANDY

  czy przed ceną nie zabrakło jedynki ... ? - może ktoś przypomni jaką cenę podyktowano Polsce za 4 szt. dla Policji ... i 4 szt. dla specjalsów za ten drogi (dla Polski ) cud techniki ...