Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Łukasiewicz - PIAP podsumowuje 2021 rok

Robot RPP
Pod koniec roku zrealizowano dostawę ostaniej partii robotów RPP (Robot Patrolowo-Przenośny – model „Robot Inżynieryjny 1806”) dla Sił Zbrojnych RP
Autor. Łukasiewicz-PIAP

Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP mijający rok może zaliczyć do udanych. W 2021 roku zrealizowano kilkanaście dostaw dla służb ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w kraju i za granicą.

Do najważniejszych zleceń wykonanych w mijającym roku Łukasiewicz - PIAP zalicza dostawę na rynek krajowy pięciu ciężkich robotów pirotechnicznych PIAP IBIS, które trafiły do polskiej Policji. Kluczowa dla instytutu jest również dostawa drugiej i ostatniej partii Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP) - model Robot Inżynieryjny 1806 - dla Wojska Polskiego.

Przypomnijmy, że dostawa łącznie 35 sztuk RPP została zrealizowana w ramach umowy zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a Siecią Badawczą Łukasiewicz - Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP. Wraz z robotami przekazane zostały również zestawy części zamiennych (ZCzZ) oraz zestawy obsługowo-naprawcze (ZON).

Robot Patrolowo-Przenośny (o masie bazy mobilnej 75 kg) jest platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Czytaj też

Kolejne realizacje wykonano dla podmiotów zagranicznych. Instytut dostarczył swoje rozwiązania robotyczne do odbiorców z Izraela, Indonezji i Włoch. Siły zbrojne wymienionych państw zostały wyposażone w roboty PIAP TRM i PIAP GRYF. 

Roboty mobilne opracowywane i produkowane przez Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP do tej pory trafiły do odbiorców w 22 krajach. Pomimo tych sukcesów, kierownictwo instytutu podejmuje działania mające pozwolić na jeszcze lepsze dotarcie do potencjalnych klientów na zagranicznych rynkach.

PIAP GRYF
PIAP GRYF to najbardziej znany i sprawdzony model średniego robota instytutu wykorzystywany już w kilku armiach na świecie.
Autor. Łukasiewicz-PIAP

Największym zainteresowaniem cieszy się kolejna generacja robota PIAP GRYF. To najbardziej znany i sprawdzony model średniego robota instytutu wykorzystywany już w kilku armiach na świecie, od Korei Południowej po Indonezję, Nigerię, Senegal oraz Rumunię. PIAP GRYF o masie 48 kg przystosowany jest do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych. 

Hybrydowy układ jezdny (kołowo-gąsienicowy) robota umożliwia sprawne poruszanie się po każdej nawierzchni, w zróżnicowanym terenie, a także w budynkach (w tym pokonywanie schodów). Koła mogą być szybko zdemontowane, co dodatkowo zmniejsza jego gabaryty i tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach, np. na pokładzie samolotu.

Czytaj też

PIAP GRYF został wyposażony m.in. w kamery jezdne z oświetlaczami podczerwieni do użytku w dzień i w nocy, kamerę o wysokiej rozdzielczości wyposażoną w zoom optyczny o 33-krotnym powiększeniu i kamerę chwytakową ułatwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych. 

Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i lekkiego panelu kontrolnego, który dzięki swojej nowej konstrukcji pozwala na intuicyjne operowanie za pomocą joysticków wszystkimi stopniami swobody manipulatora oraz zapewnia płynne poruszanie się robota. Duży wyświetlacz dotykowy umożliwia ocenienie z bezpiecznej odległości zawartości podejrzanego ładunku czy bagażu lub budowy improwizowanego ładunku wybuchowego. 

PIAP IBIS
Autor. Jarosław Brdak/Łikasiewicz-PIAP

Roboty PIAP IBIS, które trafiły w tym roku do polskiej Policji, przeznaczone są do operowania w warunkach zagrożenia pirotechnicznego, umożliwiając podejmowanie, transport i zdalne likwidowanie podejrzanych paczek czy improwizowanych ładunków wybuchowych. PIAP IBIS może prowadzić działania m.in. wewnątrz obiektów użyteczności publicznej, w terminalach, sortowniach bagażu, na parkingach i pasach startowych -- a więc w obszarach portów lotniczych, gdzie istnieje potrzeba weryfikacji i neutralizacji pakunków będących potencjalnym zagrożeniem. 

Duże roboty mobilne mogą być także wyposażone w osprzęt dodatkowy, taki jak wyrzutniki pirotechniczne, skanery rentgenowskie, czujniki CBRN (zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych) lub detektory materiałów wybuchowych. Ich ważnym atutem jest daleki zasięg operacyjny, zapewniający zwiększone bezpieczeństwo i komfort pracy dla funkcjonariuszy służb.

Roboty PIAP IBIS od 2011 r. pełnią służbę na polskich lotniskach, a pierwszym polskim portem lotniczym dysponującym takim wyposażeniem było lotnisko Warszawa-Okęcie. 

Czytaj też

Najmniejszym modelem wśród robotów sprzedanych w tym roku jest PIAP TRM, składający się z rurowego korpusu, w którym umieszczone są: kamera, mikrofon oraz oświetlacze światła białego i/lub podczerwieni. Napęd zapewniają dwa sprężyste, gumowe koła umieszczone po bokach robota. Urządzenie jest konstrukcyjnie przystosowane do upadków z dużej wysokości (nawet 9 m) na twarde podłoże, dlatego PIAP TRM może być wrzucony do obiektu (lub na miejsce akcji w otwartym terenie) ze znacznej odległości (15-20 m) i dokonywać tam zdalnej inspekcji.

Taktycznego Robota Miotanego można wyposażyć w akcesoria, tj. ładunki oślepiające lub ogłuszające. Umożliwia to wykorzystanie go np. do wprowadzania dezorganizacji i popłochu w grupie napastników. Unikatowe cechy robota PIAP TRM to bezgłośny układ napędowy, możliwość bezstopniowej regulacji kąta widzenia kamery w pełnym zakresie 360 stopni, bez konieczności użycia narzędzi oraz możliwość zastosowania różnego rodzaju oświetlaczy LED. Do atutów należą także niewielka masa (1,5 kg w wersji podstawowej) i wymiary zewnętrzne panelu sterowania, nagrywarka cyfrowa zintegrowana z panelem sterowania czy możliwość operowania kilkoma robotami z jednego panelu sterowania.

Reklama

Komentarze

    Reklama