Przemysł Zbrojeniowy

Włosi wybrali roboty PIAP Gryf

Fot. Łukasiewicz-PIAP
Fot. Łukasiewicz-PIAP

Pod koniec września 2021 roku Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP dostarczył roboty pirotechniczne PIAP Gryf na potrzeby włoskiego rządu. Jest to kolejna już dostawa polskich robotów na półwysep apeniński.

Tym razem Włosi zakupili większą konstrukcję mobilnego robota pirotechnicznego - PIAP Gryf. To najbardziej znany i sprawdzony model średniego robota Instytutu wykorzystywany już w kilku armiach na świecie od Korei Południowej po Indonezję, Nigerię, Senegal oraz Rumunię.

Włoski kontrakt to kolejny sukces eksportowy Łukasiewicz - PIAP. Warto przypomnieć, że w tym roku Instytut dostarczył roboty mobilne również do Izraela (roboty miotane PIAP TRM) oraz do Indonezji (kolejna dostawa robotów PIAP Gryf).

Robot pirotechniczny PIAP Gryf, o masie 48 kg, przystosowany jest do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych. Przy jego użyciu można w bezpieczny sposób rozpoznać, podjąć i przetransportować podejrzany przedmiot do miejsca jego neutralizacji. W skrajnych sytuacjach neutralizacja może zostać zrealizowana na miejscu ujawnienia niebezpiecznego ładunku z użyciem akcesoriów robota.

Hybrydowy układ jezdny (kołowo-gąsienicowy) robota umożliwia sprawne poruszanie się po każdej nawierzchni, w zróżnicowanym terenie, a także w budynkach (w tym pokonywanie schodów). Koła mogą być szybko zdemontowane, co dodatkowo zmniejsza jego gabaryty i tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach, np. na pokładzie samolotu.

PIAP Gryf został wyposażony m. in. w kamery jezdne z oświetlaczami podczerwieni do użytku w dzień i w nocy, kamerę o wysokiej rozdzielczości, wyposażoną w zoom optyczny o 33-krotnym powiększeniu i kamerę chwytakową ułatwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych.

image
Hybrydowy, kołowo-gąsienicowy układ jezdny robota PIAP-Gryf. Fot. Łukasiewicz-PIAP

Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i lekkiego panelu kontrolnego, który dzięki swojej nowej konstrukcji pozwala na intuicyjne operowanie joystickami wszystkimi stopniami swobody manipulatora jaki i płynnym poruszaniem się robota. Duży wyświetlacz dotykowy umożliwia  ocenienie zawartości podejrzanego ładunku, bagażu czy budowy improwizowanego ładunku wybuchowego z bezpiecznej odległości.

Nowością w tym projekcie jest wyposażenie robota PIAP Gryf w opracowany przez Instytut uchwyt do wyrzutnika odrzutowego (typu recoiling disrupter). W ramach odbiorów obyło się strzelanie na poligonie policyjnym niedaleko Rzymu. Specjalnie zaprojektowane i zainstalowane sprężyny w najnowszym uchwycie do wyrzutnika dobrze absorbują odrzut, przez co robot bardzo dobrze wypadł na testach strzeleckich.

Komentarze