Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Lockheed Martin oferuje T-50A dla USAF. Jaki samolot szkolny przyszłości?

Fot. lockheedmartin.com
Fot. lockheedmartin.com

Koncer Lockheed Martin poinformował o złożeniu oferty dla amerykańskich sił powietrznych, poszukujących w ramach programu Advanced Pilot Training (APT) nowego samolotu szkolnego. Producent proponuje samolot T-50A, powstały w wyniku współpracy koncernu amerykańskiego z koreańską firmą Korea Aerospace Industries.

Powstały w wyniku współpracy koncernów Lockheed Martin i Korea Aerospace Industries samolot T-50A jest przeznaczony, zgodnie z informacjami producenta, do szkolenia przyszłych pilotów samolotów myśliwskich 5. generacji. Jeśli okaże się zwycięzcą konkursu, zastąpi przestarzałe maszyny Northrop T-38 Talon.

W informacji przekazanej mediom Lockheed Martin podał także, że miejscem ostatecznego montażu maszyn T-50A (Final Assembly and Checkout - FACO) byłyby zakłady firmy zlokalizowane w Greenville w stanie Południowa Kalifornia.

Czytaj też: Koreańska propozycja w programie nowego samolotu szkolnego U.S. Air Force.

Przedstawiciele koncernu poinformowali, że samolot T-50A jest już gotowy do produkcji seryjnej. Rob Weiss, zastępca prezesa Lockheed Martin, uważa również, że jego firma będzie w stanie dostarczyć samoloty w zakładanym w programie terminie.

Czytaj też: Amerykanie opublikowali wymagania przyszłego samolotu szkolnego.

Oprócz samolotu T-50A, Lockheed Martin oferuje towarzyszący mu system szkolenia naziemnego GBTS, realizowany, między innymi, za pomocą zaawansowanych symulatorów.

Amerykańskie siły powietrzne zamierzają zakupić ok. 350 nowych samolotów szkolnych, koszt przetargu jest szacowany na kilka miliardów dolarów.

Czytaj też: Boeing chce współpracować z Saab w przetargu na samolot T-X.

Reklama

Komentarze

    Reklama