Przemysł Zbrojeniowy

Leopardy jadą na Słowację, słowackie BWP - na Ukrainę

Fot. kpt. Adriana Wołyńska, szer. Natalia Wawrzyniak

Niemcy podpisały ze Słowacją porozumienie, w ramach którego przekażą Słowacji 15 czołgów Leopard 2A4 w zamian za sprzęt, jaki Bratysława dostarczy Ukrainie. Jak podaje dziennik, nie chodzi jednak o czołgi, ale o bojowe wozy piechoty BVP (BMP-1, w Polsce BWP-1).

Wcześniej informowano, że Niemcy zaoferowali 15 czołgów Leopard 2A4 w zamian za 30 czołgów T-72, jakie Bratysława miała przekazać Ukrainie. Słowacy argumentowali, że taka oferta ich nie zadowala, bo doprowadzi do obniżenia zdolności bojowych. Bratysławie zależało na tym, by posiadać odpowiednią liczbę czołgów, by wyposażyć jeden batalion, liczący nie mniej niż 30 wozów.

Ostatecznie osiągnięte porozumienie polega na tym, że Słowacy otrzymają jedynie 15 czołgów z Niemiec, a „w zamian" na Ukrainę trafią nie czołgi T-72, ale bojowe wozy piechoty BVP-1 (BMP-1 produkowane na licencji w dawnej Czechosłowacji), pochodzące z rezerw mobilizacyjnych. Być może Słowacy uznali, że w świetle zakupu bwp CV-90 takie rozwiązanie nie będzie zbytnim uszczupleniem zdolności bojowych.

Czytaj też

Niemcy od dłuższego czasu lansują koncepcje „Ringtausch", czyli wymiany sprzętu z sojusznikami NATO, w ramach której Berlin przekazuje sprzęt zachodni starych typów państwom sojuszniczym, natomiast oni – wyposażenie posowieckie Ukrainie. Na tej zasadzie 20 czołgów T-72, prawdopodobnie z jednostek rezerwowych armii czeskiej miało zostać przekazane Ukrainie, w zamian za 15 Leopardów 2A4 od niemieckiego przemysłu. Z tego samego źródła będą też pochodzić czołgi przekazywane Słowacji, bo Bundeswehra nie ma własnych Leopardów 2A4.

W wypadku Czech ma to być wstęp do wprowadzania większej liczby nowo produkowanych, w ramach współpracy, Leopardów 2A7 do czeskiej armii. Otwarte jest pytanie, czy również Słowacja zdecyduje się na większe zakupy niemieckich czołgów. Oferta "pancernej wymiany" została złożona także Polsce, jednak Warszawie zaproponowano jedynie 20 Leopardów 2A4, 100 starych Leopardów 1A5 lub zakup nowych wozów, podczas gdy Polska w zamian za już przekazane Ukrainie czołgi oczekiwała co najmniej 44 Leopardów 2A4, by wyposażyć co najmniej jeden batalion. Niemcy wzbraniają się od zaoferowania bezpośrednio Ukrainie własnych czołgów (nawet Leopardów 1A5 z zapasów przemysłu), obawiając się "eskalacji"...

Czytaj też

Komentarze (14)

 1. wert

  gebelsowska POgarda dla Polski. w pełni. Ich "oferta" to jak splunięcie. Nie mówmy że deszcz pada, od tego mają davienoidów. My podpisujmy kontrakty z Koreańczykami i śpieszmy się aby z tego tortu jak najwięcej uszczknąć. Sama UKR do 2030 chce wydać 200-300mld dol na zach broń. W puli mamy +-BILION dol. Alians z Koreą likwiduje konkurenta daje kopa produkcyjnego, centra rozwojowe wspólną ekspansję i opanowanie rynku. Agentura już wyje, róbmy swoje ich mocodawcom zabierzmy kasę

  1. ginawa

   to ja ide zeby zrobicz bo za chwile do zarcia tylko czolgi beda. jak za komuny

  2. Prawy Polak

   I możemy sprzęt wyprodukowany z Koreańczykami zaoferować Ukrainie niech fryce się zesrają z zawiści razem z naszą opozycją targowicką

  3. Valdore

   @Prawy Polak Taak, akurat ci się Korea zgodzi by coś ich wysłąć na Ukrainę, dawno tak sie nei usmiałem. A Neimcy jak zechca to nawet tych K9 w Polsce nie będzie.

 2. LMed

  No cóż, dogadali się. Chyba nic dziwnego, Leo to świetne czołgi wszak. A że naszym milusińskim nie odpowiadają to wiadomo przecież. Skąd pretensje?

  1. wert

   rozumiem że jak zostaniesz oszwabiony to bijesz brawo kanciarzowi. Fakty są takie: 1 przekazaliśmy sprzęt. 2 gebelsy w ogniu krytyki prasy swojej i międzynarodowej ogłaszają Ringtausch, mowa jest o WYMIANIE, nie o częściowej czy szrotem 3 wywołani do tablicy ofertą mówią: SPARWDZAM 4 finisz wiadomy. Zastanów się nad etymologią słowa "oszwabić"

  2. LMed

   Takie typowe dla ciebie bajdurzenie i pielęgnowanie fobii, kolego wert. Generalnie nie odpowiadają nam te czołgi i dlatego upatrzyliśmy sobie inne, zresztą droższe, słabiej opancerzone z latającą wieżą a jakże. Tyle w temacie.

  3. Chyżwar

   @LMed Typowa proniemiecka propaganda. Zamiast czterdziestu paru A4 od wątpliwego sojusznika będzie 116 M1 znacznie od nich lepszych. Na dodatek broń pochodzi z państwa, które jest wiarygodnym sojusznikiem. Na temat K2, programu PIP i dodatkowym opancerzeniu przeznaczonym dla eksportowej wersji tego czołgu nawet nie chciało ci się czytać. A gdybyś nawet się z tym zapoznał i tak nadal pisałbyś te same banialuki.

 3. gdy

  Czyli my oddalismy 500 czolgow za darmi (i kilkanscie Krabow) a inne kraje oddaja 20 za 15/ Ma to sens. Polska wierzy w USa *(i po Jalcie i po zdradzie Tajwanu w 80 tych na rzecz Chin) i w UK, wierzmy Ukrainie po WOlyniu. NAsza wiara jest monumantalna.

  1. Laky

   O rusek komentuje😂😂😂😂😂a co tam z waszą kacapską gospodarką za rok będzie?😂😂😂😂😂

  2. hbinet

   Rusek, nie Rusek. Przestańcie każde niepasujący do Waszego płytkiego myślenia komentarz opatrzać od razu epitetem Rusek. Akurat ten komentarz broni się sam za siebie faktami historycznymi. Będzie inna historia - będą inne argumenty. Prawda jest taka że świat jest pełny zdradzonych sojuszników Ameryki.

  3. RadamelFalcao

   Krytyczne głosy też są potrzebne, akurat fakty to fakty. Jak bedzie teraz nikt nie wie, ale o historii trzeba pamiętać

 4. Ktos

  I teraz widac roznice miedzy politykami Slowacji i naszymi specami. Tamci najpierw sie dogadali podpisali porozumienie i teraz bedzie wymiana. Nasi najpierw oddali sprzed za kupe kasy a teraz narzekaja ze Niemcy zli. Po prostu zostali zrobieni w konia bo nie maja pojecia o negocjacjach. Ale co sie dziwic jak polowa z lapanki albo znajomi znajomych.

  1. Chyżwar

   Ja bym powiedział inaczej. Niemcy sami zaczęli coś bredzić. Nasi politycy posłali czołgi na Ukrainę po czym powiedzieli "sprawdzam". Jak wyszło wiadomo. Używane czołgi załatwiliśmy sobie tam, gdzie trzeba. Czyli w USA. A Niemiaszki przy okazji łgali jak najęci i stracili twarz.

  2. wert

   daliśmy bo nasze "prezenty" miały daleko większe znaczenie dla obrony UKR a więc i dla nas. Nie ma się co podniecać gebelsami, obstawiam że nasi wcale nie liczyli na Ringtausch. (sprawdź może chronologię tego pojęcia) chodziło o POkazanie "wiarygodności" niemca. I to się udało całkowicie dlatego gebelsowe davienoidy tak wyją i wykręcają kota ogonem. Gorsza sprawa to minimalizm jankesów, 116 Abramsów zamiast ponad 300! Tu też obstawiam brudne łapki sąsiada który WSZELKIMI sPOsobami broni swojej pozycji w tzw UE. mSilna Polska? Nie do POmyślenia

  3. Valdore

   @Chyzwar oj prawda jak widac zabolała. A dla twojej zerowej wiedzy Niemcy nie były zobowiazane do przekazania Polsce czegokolwiek bo nasze czołgi poszły na Ukraine zanim Niemcy wprowadziły ten program u siebie

 5. Dudley

  Wg niemieckiego sposobu liczenia, to za 250 T72 Polsce powinni zaoferować 125 Leo2A4. Nawet jeśli trwało by to ponad 1 rok. Oferowanie Leo1 to jest niepoważne traktowanie sojusznika.

  1. mick8791

   A wpadłeś "geniuszu" na to, że Niemcy najzwyczajniej w świecie NIE mają do dyspozycji 125 Leo2A4? Bo się ich od wielu lat pozbywali - w końcu sama Polska przejęła ich ponad 200. A nasz rząd sobie założył, że Niemcy dadzą... Szkoda, że przed przekazaniem T-72 zapomnieli zapytać Niemców czy mają "na stanie" odpowiednią ilość Leo2A4, a jeśli tak to czy są w stanie nam je oddać! I żeby nie było - bardzo dobrze, że przekazaliśmy nasze T-72 Ukrainie! Sam pomysł z wydawaniem kasy na ich "modyfikacje" był głupi jak sto kilo gwoździ! No ale wiadomo - kroplówka dla Bumaru...

  2. piotr04

   mick8791 Nie pisz że uwierzyłeś w to niemieckie kłamstwo że polski rząd zażyczył sobie nowych leopardów ,gdyż to nieprawda jest Jest to kłamstwo rozpowszechniane przez stronę niemiecką w celu poprawienia swej opinie gdy nie wywiązali się ze swej publicznej deklaracji Gdyby to uczynili kosztowałoby ich to nawet miliard euro jakby mieli odkupywać od niemieckich firm zbrojeniowych Leo 2a4 aby je Polsce przekazać Niemcom się nie wierzy Tak było jest i będzie

  3. Ktos

   piotr 04 ale tu nikt nie pisal o LAO2A7. Po prostu nasi spece nie wpadli na pomysl zeby zadzownic do Niemiec i sie spytac czy dadza nam odpowiadnia ilosc czolgow za 200 T72. Tacy geniusze. Tu nie ma nic do rzeczy jakas niemiecka niechec. Tak samo jak Polska nie moze dac ukrainie 2000 czolgow bo tyle po prostu nie ma.

 6. Ahmed Kaczynsky

  Niemcy doskonale wiedzą że są szantażowani rurą gazową gazpromu która sami sobie zakręcili wokół szyi. Bez dostaw gazu leżą i kwiczą zarówno oni jak i ich największa europejska gospodarka. No i warto pamiętać że w ramach zjednoczenia Niemiec umówili się z Rosją że ta zabierze 1 100 000 swoich żołnierzy z baz w DDR i w zamian umożliwi powrót do Niemiec chętnym z ponad pięciu milionów jeńców wojennych i ich rodzin jacy od 1942 roku żyli na Syberii i Kazachstanie. Rosja zagwarantowała sobie że ci "repatriańci" będą mieli w Niemczech swobodny dostęp do rosyjskiej kultury i propagandy, cerkwi, gazet i telewizji. W ten sposób powstała w RFNie kacapcska V kolumna licząca dziś ponad dwa miliony osób, które zatrudnione są w wrażliwych działach gospodarki, w przemyśle zbrojeniowym, w Bundeswehrze, i wywierają znaczący wpływ i presję w polityce tego kraju.

  1. ginawa

   70 % naszego elsportu to niemcy. czyli padamy zaraz po nich.

  2. Wieszako

   Niemieccy jeniec wojni zaczęli wracać z ZSRR w 1947 na większą skalę w latach 50 do lat 60 już za bardzo nie było ich na Syberii.

 7. DDR

  Warszawa zażyczyła sobie nowe Leopardy za stare graty wysłane na Ukraine a jak Berlin powiedział nie to zaczęła się jazda na maxa w PiSowskich publikatorach W końcu nic dziwnego dla Polaków Niemcy są dobrzy wtedy jak dają pieniądze a jak Niemcy nie chcą dawać pieniędzy i bronią własnych interesów to są wyzywani od nazistów

  1. Chyżwar

   Jawohl rzeczniku interesów niemieckich.

 8. Buka

  Powinniśmy dostać od Niemców 100 Leo 2a4 za teciaki i bwp ale nie szkopy wolą dać ruskim kasę Krym i pół Ukrainy za gaz

  1. Taki jeden

   Czyni powinniśmy dostać ?; Czy nocy mają jakoś obowiązek rozdawania sprzętu za darmo ?

  2. Chyżwar

   @Taki jeden Nie bardzo rozumiem to, co napisałeś. Ale bardzo sobie cenię Panie, które w nocy rozdają sprzęt za darmo. Co prawda one takiego obowiązku nie mają, ale tak robią i dzięki temu życie staje się przyjemniejsze.

 9. Deff

  Powinniśmy oddać kilka leo4 sąsiadom. Skoro dostaliśmy je za 1euro i kiedyś i tak będziemy musieli z nich zrezygnować dajmy je Czechom i Słowakom i niech się niemiaszki odwala. A zaoszczędzona kasę z 2PL wsadzmy w K2pl

  1. Bren2

   Czemu nie, Czesi ci podziękują, wezmę czołgi, aw przyszłym roku i tak zamówią nowe czołgi Leopard 2A7+ z Niemiec. Bo dla wszystkich krajów naszego regionu, a właściwie całej Europy, Berlin jest o wiele ważniejszy niż Warszawa. Tak było, jest i będzie.

  2. Prawy Polak

   Świetny pomysł , bo i tak Niemcy ciężką kasę na częściach , amunicji i pod,espłach od nas ciągną jak pijawki

 10. szym1

  Ciekawe czy dostaną te 15 czołgów od razu, czy będą dostawać po jednym miesięcznie, jak to nam oferowali

 11. Greedo

  Oby tylko te słowackie BVP dotarły jeszcze w tym miesiącu. . Ukraińcy muszą uzupełniać straty i tworzyć nowe jednostki. Same czołgi ziemi nie odbiją.

 12. Chyżwar

  O niemieckim podejściu do tego tematu należałoby głośno na ulicach wrzeszczeć. Tak samo jak o ich roli w blokowaniu Polsce FO. Być może dzięki temu w kraju "użytecznych idiotów" byłoby mniej.

  1. Bodek

   Użyteczni idioci nie uwierzą. . Nie uprzedzając zdarzeń wrócę tu za kilka godzin.....

  2. Bobo

   Zawsze powtarzam, w unii 28 państw, wszystkim dobrze tylko nam i Węgrom źle, choć tylko u nas coś z praworządności, w wielkiej Brytanii już placza że wyszli. W kolejce ustawiają się kolejni chętni do unii. Na Ukrainie walczą bo chcą do nato i niedobrej unii. Czyli co cały świat zwariował tylko w PIS i TVP normalni?

  3. Vixa

   Przecież wiesz, że Ci powiedzą że to wina PiSu, że funduszy niet;(

 13. Bart patriota

  Niemcy liczą na to, że jak dadzą stare czołgi to się dogadają na nowy kontrakt na nowe maszyny. Czyli przede wszystkim biznes i ojro. Nie znam bardziej pazernego narodu.

 14. Rattus Antideluvialis

  Niemcy obawiają się, ten sprzęt byłby przydatny Ukrainie....