Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kto wygra nagrodę za eksport polskiego uzbrojenia?

Armatohaubice samobieżne Krab na pokazie Jesienny Ogień 23.
Armatohaubice samobieżne Krab na pokazie Jesienny Ogień 23.
Autor. sierż. Aleksander Perz / 18. Dywizja Zmechanizowana

Która polska firma jest najlepszym eksporterem uzbrojenia? Odpowiedzi na to pytanie, będzie próbowało udzielić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło konkurs na „Najlepszego Polskiego Eksportera Uzbrojenia”. Jak czytamy na stronie resortu, konkurs skierowany jest do polskich firm prowadzących działalność eksportową w branży obronnej i w sektorze bezpieczeństwa. Pod uwagę brane są także małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).

Czytaj też

„Zapraszamy do udziału firmy o różnej wielkości i profilu działalności, które mogą pochwalić się osiągnięciami w zakresie eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego” – czytamy na stronie ministerstwa, które dodało, że przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje kandydatury do 9 sierpnia, a laureat otrzyma nagrodę „Najlepszego Eksportera Uzbrojenia”, która zostanie wręczona podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach.

Reklama

Polski eksport 2023 r.

Opisywana inicjatywa może wydawać się o tyle słuszna, że eksport polskiego uzbrojenia w ostatnim czasie niestety nie jest imponujący. Wskazują na to jednoznacznie dane przywołane w specjalnym raporcie red. Jarosława Ciślaka, który na łamach Defence24 przyjrzał się sprzętowi sprzedawanemu zagranicę przez polskie firmy zbrojeniowe w 2023 roku.

„Polski eksport nowego uzbrojenia obejmuje tylko Pioruny, 18 Krabów i może część z 87 (na razie bliżej nieokreślonych) opancerzonych pojazdów bojowych na Ukrainę. To bardzo słaby wynik polskiego eksportu uzbrojenia, ale taki stan trwa już od wielu, wielu lat” – zauważył ekspert.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. Golf

  Jest w ogóle takie pojęcie "eksport polskiego uzbrojenia?" Serio ??

  1. mick8791

   Owszem, jest! Patrz np na WBE!

 2. Seb66

  Emocje jak przy zbieraniu grzybów!! Nasz "eksport" 100 mechanizmów startowych Pioruna i po 3 rakiety? Czyli akcja podobna jak w Ministerstwie "Sprawiedliwości" wprowadzania tzw praworządności poprzez...rozdawanie ...paprotek przez...sądy by naród przestał nazywać ławników (nie mających w polski sądach kompletnie NIC do powiedzenia) włąśnie PAPROTKAMI! Bu ha ha ha !!

 3. Groniar

  Kuleje, ślimaczy się produkcją dla polskiej armii - nie jest wydolna, a tu takie kwiatki. "Widzi żaba, że konia kują...."

 4. WSK74PL

  Polska to najweselszy barak w obozie, było takie hasło za komuny. Niewiele się zmieniło, konkurs dla czempionów eksportu bez eksportu :)))) Eksport Bułgarii i Rumunii kładzie nas na łopatki, o Białorusi nie wspomnę, bo to barak w innym obozie ...

 5. szczebelek

  Jak możemy eksportować sprzęt, który sami kupujemy w ilościach homeopatycznych...

 6. Vixa

  Emocje sięgają zenitu...

 7. Dudley

  Nagroda, za co?

 8. PPPM

  Jaki eksport? Natomiast jeżeli chodzi o rozdawnictwo to rząd. Obecny i poprzedni.

Reklama