Przemysł Zbrojeniowy

Boxery jadą do Wielkiej Brytanii. Kontrakt na transfer technologii

Fot. WFEL
Fot. WFEL

Brytyjska spółka WFEL otrzymała pierwszy kontrakt podwykonawczy od holendersko-niemieckiego konsorcjum ARTEC GmbH na produkcję rodziny kołowych transporterów opancerzonych Boxer na potrzeby British Army. Docelowy udział brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego w tym programie ma wynieść nawet 60% wartości zamówienia.

Umowa obejmuje transfer technologii z Niemiec do Wielkiej Brytanii, w tym m.in. zespołów napędowych dla wersji kołowego transportera opancerzonego, wozu ewakuacji medycznej i wersji specjalistycznych. WFEL ma odgrywać kluczową rolę w łańcuchu dostaw wozów Boxer dla brytyjskiej armii. Spółka ta jest znanym od lat producentem systemów przeprawowych, które znalazły uznanie wielu użytkowników na całym świecie. W związku z jej dołączeniem do programu Boxer konieczne były znaczące inwestycje w zakłady produkcyjne w Stockport i Telford w celu dostosowania ich do produkcji zupełnie nowych podzespołów.

Nasze zespoły ściśle współpracują z członkami konsorcjum ARTEC, w szczególności z personelem KMW, których kulminacją jest udzielenie zamówienia, które z przyjemnością otrzymujemy. Możemy teraz iść naprzód, rozwijając własne partnerstwa w łańcuchu dostaw w Wielkiej Brytanii, tworząc i utrzymując wysoki poziom zatrudnienia, i nie możemy się już doczekać, aż w końcu zobaczymy te wspaniałe pojazdy w użyciu w British Army

- dyrektor zarządzający WFEL Ian Anderton

W listopadzie 2019 roku Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o zawarciu kontraktu z brytyjsko-niemiecką spółką joint venture Rheinmetall BAE Systems Land Systems (RBLS) na dostawę ponad 500 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer dla British Army za kwotę blisko 2,8 mld funtów. Kontrakt ten był pokłosiem zwycięstwa Boxera w programie Mechanised Infantry Vehicle (MIV), który dotyczył pozyskania nowej rodziny kołowych transporterów opancerzonych dla armii brytyjskiej.

Wśród zamówionych ponad 500 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych Boxerów znajdują się wersje takie jak: transporter piechoty, wóz ewakuacji medycznej, wóz dowodzenia oraz wozy bazowe przewidziane pod zabudowę specjalistyczną. Wszystkie te pojazdy w założeniu mają trafić na wyposażenie brygad zmechanizowanych brytyjskich wojsk lądowych. Wszystko wskazuje także na to, że jest to dopiero pierwsze z kilku zamówień, gdyż zapotrzebowanie British Army na Boxery jest szacowane na blisko 1500 egzemplarzy.

Komentarze