Przemysł Zbrojeniowy

Kolejna wysoka ocena międzynarodowa dla C3IS JAŚMIN

Fot. Teldat
Fot. Teldat

Wysoką ocenę uzyskał Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Poziomu Operacyjnego/Taktycznego HMS C3IS JAŚMIN. Rozwiązanie to od kilku lat szeroko wykorzystywane w SZ RP zostało uznane przez Sojusznicze Dowództwo NATO ds. Transformacji  ACT (Allied Command Transformation) za tak zaawansowane SpW w tej dziedzinie, że można je traktować jako referencyjne, będące odniesieniem dla innych tego typu wyrobów funkcjonujących na rynku. Oceny dokonano podczas warsztatów „TIDE Sprint”, zrealizowanych przez ww. dowództwo w kwietniu br., do których z grona licznie zgłoszonych tej klasy produktów z całego świata wybrano tylko trzy, w tym jedyny wspomniany polski.

HMS C3IS JAŚMIN, także jako jedyny tego typu narodowy system, odniósł już wcześniej sukcesy w kraju i zagranicą. Są nimi głównie owocna eksploatacja tego SpW w Siłach Zbrojnych RP oraz:

- wielokrotne potwierdzenie przez to rozwiązanie posiadania najwyższych zdolności interoperacyjnych (zapewniających skuteczne i sprawne współdziałanie z sojusznikami), co dowiedziono:

    • licznymi certyfikatami NATO oraz umieszczeniem niniejszego systemu na sojuszniczej liście zaufanych produktów AFPL (Approved Field Product List) i tym samym udokumentowanie, iż rozwiązanie to zapewnia też wymagany poziom bezpieczeństwa;
    • w trakcie wielu ważnych i największych w swoim rodzaju międzynarodowych przedsięwzięć wojskowych (liczne z nich odbywały się na terenie wielu państw z wykorzystaniem dużej ilości wojsk i sprzętu bojowego, w tym najnowszej generacji), np.: sojuszniczego programu MIP (Multilateral Interoperability Programme) oraz ćwiczeń ANAKONDA, DRAGON, BOLD QUEST, NATO CWIX / CWID, COMBINED ENDEAVOR, ALLIED SPIRIT, COMBINED RESOLVE i SABER STRIKE;

- liczne referencje eksploatacyjne wydane dla ww. systemu, także unikalne otrzymane od AON/ASzWoj;
- kilkanaście liczących się nagród/wyróżnień, m.in. otrzymanych od: Prezydenta RP, MON, Ministra NiSW oraz Rady Programowej MSPO. 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów TELDAT

Komentarze