Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kadłub An-132 gotowy. Pierwszy lot jeszcze w tym roku

Fot. Antonov
Fot. Antonov

Ukraiński koncern Antonow poinformował o zakończeniu montażu kadłuba samolotu An-132D, który powstaje we współpracy z saudyjskimi zakładami KACST (King Abdulaziz City for Science and Technology). Prototyp ma wznieść się w powietrze przed końcem 2016 roku, a w ciągu dwóch lat ruszy produkcja seryjna. 

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Antonowem i KACST, samolot będzie produkowany w Arabii Saudyjskiej, jednak prototyp ma zostać opracowany i wyprodukowany przez zakłady w Kijowie. Prace nad kadłubem, zbudowanym w znacznym stopniu z kompozytów, zakończono zgodnie z harmonogramem 8 lutego.

Niebawem rozpocznie się kładzenie instalacji i montowanie kluczowych komponentów, które w znacznej części pochodzą od renomowanych producentów zachodnich. Dzięki temu koncern Antonow chce wejść na nowe rynki i otworzyć się na odbiorców przyzwyczajonych do „markowych” produktów. Do napędu demonstratora An-132D mają posłużyć silniki Pratt&Whitney Canada PW150 z sześciołopatowymi śmigłami R408 firmy Dowty Propellers Company. W pełni cyfrową awionikę dostarczy koncern Honeywell, a system podtrzymywania życia Liebherr.

Będący głęboką modernizacją popularnego średniego samolotu transportowego An-32, nowy An-132 ma charakteryzować się dwukrotnie większym zasięgiem, lepszą ładownością oraz krótkim startem i lądowaniem z nieutwardzonych lotnisk. Maszyną zainteresowani są nie tylko odbiorcy z Bliskiego Wschodu, ale również z Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Południowej.

Demonstrator, jakim jest An-132D, posłuży zarówno do testów technicznych i certyfikacyjnych, jak również w roli maszyny pokazowej dla potencjalnych nabywców. W pierwszej kolejności będą to klienci z Arabii Saudyjskiej. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.