Przemysł Zbrojeniowy

Jest zamówienie na niemieckie samoloty VIP

A350. Fot. Airbus
A350. Fot. Airbus

Rząd Republiki Federalnej Niemiec złożył sztywne zamówienie na trzy duże samoloty do przewożenia najważniejszych osób w państwie. Tak jak wcześniej zapowiadano będą one należały do rodziny Airbus A350.

Dokładnie będzie to wersja ACJ350-900 XWB (ACJ – Airbus Corporate Jets), do tej pory zamawiana wyłącznie przez firmy prywatne. Berlin chce wykorzystywać te maszyny do całego wachlarza misji. Poza przewozem VIP-ów samoloty te mają służyć także do ewakuacji medycznej i przerzutu żołnierzy.

Pierwsza z zamawianych maszyn ma zostać dostarczona już w roku 2020, a dwie kolejne – dwa lata później. Do tego czasu pierwszy z samolotów – doraźnie przystosowany do wypełniania zadań – ma służyć m.in. do szkolenia załóg, tak że kiedy pojawią się dwa kolejne, bardzo szybko osiągną pełną gotowość operacyjną. Procedura ta bardzo przypomina polską procedurę dotyczących samolotów Boeing 737.

A350 XWB to pierwszy samolot Airbusa wykorzystujący kadłub i skrzydła z kompozytu, dzięki czemu jest m.in. bardziej ekonomiczny i łatwiejszy w pilotażu. Można powiedzieć, że jest to europejska odpowiedź na Boeinga 787 Dreamliner. Do dziś złożono zamówienia na 900 samolotów, dostarczono natomiast około 200. Kolejka była więc długa i ścisła. Niemieckim władzom udało się w nią jednak wcisnąć ze względu na zmniejszenie zmówienia przez jedną z linii lotniczych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.