Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

JELCZ przygotowuje się do rozbudowy swoich zakładów

Autor. fot. Justyna Orzechowska

W czwartek, 19 stycznia br. Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek złożył wizytę w JELCZ Sp. z o.o. W jej trakcie zaprezentowano lokalizację przyszłych inwestycji, które są związane z rozbudową zakładów, a co za tym idzie także zwiększeniem zatrudnienia w spółce.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Gospodarzami spotkania byli: prezes zarządu Wioletta Krawczyk-Namyślak oraz członek zarządu Marcin Runowicz. W spotkaniu uczestniczył także poseł Paweł Hreniak członek sejmowej Podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP oraz burmistrz miasta Jelcz-Laskowice Bogdan Szczęśniak wraz ze swoim zastępca ds. inwestycji, infrastruktury technicznej i rolnictwa Romualdem Piórko. Głównym tematem spotkania był dalszy rozwój spółki JELCZ w tym planowana nowa inwestycja. Spółka jest głównym dostawcą podwozi dla Polskich Sił Zbrojnych w tym pod zabudowy specjalistyczne do programów Wisła, Narew czy Pilica, ale także do DMO Regina oraz pojazdy specjalne do zestawów Jak. Rosnące wyzwania stojące przez spółką niosą z sobą potrzebę jej szybkiego rozwoju i zaangażowania wszystkich stron.

Autor. fot. Justyna Orzechowska
Działania spółki JELCZ to przykład, że Polska Grupa Zbrojeniowa systematycznie zwiększa swoje moce produkcyjne, aby sprostać wymaganiom naszego głównego partnera jakim jest Wojsko Polskie. Rośnie liczba zamówień oraz projektów, w których JELCZ odgrywa kluczowa rolę. Dlatego podjęliśmy decyzję o inwestycjach w nowe hale i zwiększanie zatrudnienia. Temu służyła dzisiejsza wizyta, w czasie której wspólnie z zarządem spółki, panem posłem Pawłem Hreniakiem i burmistrzem miasta Bogdanem Szczęśniakiem zapoznawaliśmy się na miejscu z terenami pod przyszłą inwestycję
podkreślił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek

Czytaj też

Analizując dynamiczny wzrost zamówień kierowanych zwłaszcza w ostatnim czasie do spółki, należy wskazać, że tylko od września minionego roku JELCZ zawarł kilka znaczących kontraktów: dwie duże umowy na dostawę pojazdów w układzie 4x4 i 6x6 na kwotę blisko 880 mln złotych z terminem realizacji odpowiednio do 2026 i 2027 roku. W październiku tego roku konsorcjum PGZ-Pilica+ zawarło w Zamościu umowę ramową z Agencją Uzbrojenia MON na dostawy dwudziestu jeden Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich (PSR-A) Pilica+, w ramach którego spółka JELCZ Sp. z o.o. odpowiada za dostarczenie kilku typów podwozi dostosowanych do wymagań systemu. W połowie grudnia natomiast została zawarta umowa wykonawcza na dostawy pojazdów i podwozi specjalnych Jelcza dla modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zakontraktowanych w Stanach Zjednoczonych oraz w Korei Południowej. Przedmiotem tego kontraktu jest realizacja łącznie 59 podwozi specjalnych oraz pojazdów amunicyjnych, które stanowić będą nośnik zarówno dla pozyskiwanych z Korei Południowej wyrzutni K239 Chunmoo jak i zamawianych w Stanach Zjednoczonych systemów HIMARS. Wartość zamówienia wynosi ok. 330 mln zł brutto, a dostawy pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2023-2024. Warto nadmienić iż w minionym roku spółka przekazała do wojska ponad 350 podwozi w różnych konfiguracjach w ramach już realizowanych zobowiązań wieloletnich.

Reklama
Rozwój spółki JELCZ Sp. z o.o. jest bardzo istotny dla lokalnej społeczności. Przedsiębiorstwo jest ikoną polskiej myśli motoryzacyjnej, której rozwój miał przecież kluczowe znaczenia dla rozwoju naszego miasta i całej jego infrastruktury. Jako przedstawiciel lokalnych władz deklaruje współpracę z zarządem spółki w celu wsparcia realizacji planowanej inwestycji, ponieważ rozwój JELCZ Sp. z o.o. zawsze będzie ważny dla naszego miasta
deklaruje Burmistrz Jelcza-Laskowic Bogdan Szczęśniak

Czytaj też

Jako członek sejmowej Podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP cieszę się, że spółka JELCZ jest aktywnym uczestnikiem procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Planowane inwestycje, o których dziś rozmawialiśmy, to nie tylko nowe hale, ale także wzrost zatrudnienia, co będzie korzystne dla miasta i społeczności lokalnej. Z zadowoleniem obserwuję wszystkie inwestycje, jakie w ostatnim czasie realizuje Polska Grupa Zbrojeniowa, bo służą one Wojsku Polskiemu i bezpieczeństwu Polski
podkreślił poseł Paweł Hreniak
Zawarte w ostatnich miesiącach kontrakty tworzą potencjał na niespotykany od lat skok rozwojowy, jednak aby wykorzystać tą niepowtarzalną szansę niezbędne są istotne nakłady inwestycyjne. Zarząd przedsiębiorstwa mając świadomość stojących przed spółką wyzwań, dzięki wsparciu prezesa zarządu PGZ S.A. pana Sebastiana Chwałka oraz pana posła Pawła Hreniaka i władz lokalnych, z odwagą podejmuje kolejne wyzwanie
podkreśla prezes zarządu Wioletta Krawczyk-Namyślak
Autor. fot. Justyna Orzechowska

Kadra operacyjna spółki ma już na swoim koncie realizację ciągników i holowników przyczep oraz naczep, a także transporterów specjalnych do dostarczonych przez firmy amerykańskie elementów systemu IBCS/Patriot realizowanych w ramach programu Wisła. Rok 2022, który zapisał się w historii zakładu dostarczeniem pierwszych 19 ciągników do zestawu Jak, który jest pierwszym tego typu pojazdem o tak wysokiej mobilności przeznaczonym do pokonywania przeszkód terenowych, służącym do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego pokazuje, że spółka JELCZ to niekwestionowanym lider w segmencie dostaw podwozi pod zabudowy specjalistyczne dla Wojska Polskiego. Inwestycje planowane w JELCZ Sp. z o.o. są więc jednym ze strategicznych elementów rozbudowy potencjału produkcyjnego całej grupy kapitałowej.

Komunikat prasowy JELCZ Sp. z o.o..

Reklama

Komentarze (7)

 1. rwd

  Niesamowite, zakład zrobił 350 podwozi przez rok, jeśli to całość ich produkcji to należy zamknąć i zaorać, bo przynoszą wstyd przemysłowi motoryzacyjnemu.

  1. Paweł P.

   100% racji, zamknąć, wtedy wstydu nie będzie /s

  2. kowalsky

   Zapewne połowa zysków poszła na premie dla Zarządu i Rady Nadzorczej. Jak mówił prezydent w filmie "19 Południk" - "mafia nie walczy" ('ale urzęduje" - dodałbym od siebie).

 2. bc

  Potrzeba fabryki silników na licencji, może CAT z Cougara i Himarsa?

 3. Avengers

  Jedni sa prezesami inni pracownikami, Ciekawe co tak naprawde decyduje o rolach spolecznych. Karma?

 4. Piotr Glownia

  O potrzebie nowej zrobotyzowanej hali produkcyjnej pisałem już 4 lata temu, a 3 lata temu zacząłem w komentarzach wspominać, że rząd potrzebuje zainwestować 500mln-1mld zł rocznie w jedną z firm PGZ.. Oczywiście rząd w ramach Planu Morawieckiego stawiał warunek, że firma musi przyjść z własnym kapitałem. Tylko pan Morawiecki pominął ten szczegół, że jego rząd składał zamówienia w PGZ na homeopatyczne ilości uzbrojenia. Sytuacja zmieniła się nieco w 2022. Aczkolwiek może to efekt powołania Agencji Uzbrojenia, niż jakiegoś ocknięcia się ze śmiertelnego letargu, przyspawanego do stołka premiera, naszego wiecznego wodza Kim Ir Morawieckiego.

 5. kowalsky

  Pogodni ludzie na pogodnych stanowiskach. Brawo my !

 6. thomson

  No to może przyszedł już czas, aby zacząć odbudowywać potencjał Jelcza z przed lat, zaczynając od produkcji cywilnych pojazdów specjalistycznych dla służb? Jelcz jako wóz Straży Pożarnej, holownik drogowy itp. Chyba nie będzie już lepszej okazji i szansy. Pora zacząć realizować marzenia.!!!

 7. Pucin:)

  Panie Prezesie PGZ -- Jelcz (tu również niechciany Star 266) to powinien już - napier...........!!!!! - ciężarówki na trzy zmiany : świątek, piątek i niedziela - straty jakie Rosja poniosła w ciężarówkach są 10-krotnie wyższe niż w czołgach - kto wygrał II WŚ >> Studebaker US-6!!!!!!!!! :) Nie T-34 v. Sherman lecz >>>>>> Studebaker US-6 + Jeep Willys MB oraz Universal Carrier !!!!!!!! :0

Reklama