Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izrael: marynarka wzmacnia elektroniczną obronę

System wystrzeliwania wabików wykorzystywany w ramach kompleksu DESEAVER MK-4
System wystrzeliwania wabików wykorzystywany w ramach kompleksu DESEAVER MK-4
Autor. Elbit Systems

Izraelska marynarka wojenna przetestowała nowej generacji system wystrzeliwania wabików DESEAVER MK-4 opracowany przez firmę Elbit Systems. System ten pozwala na koordynowanie działania wielu wyrzutni dając możliwość zwalczania wielu różnych zagrożeń jednocześnie, nadlatujących z różnych kierunków.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

System DESEAVER MK-4 to według izraelskiej kwalifikacji czwartej generacji system walki elektronicznej (WE) dozowania środków przeciwdziałania EW CMDS (EW Counter Measure Dispensing System). Jest to obecnie rozwiązanie gotowe do zastosowania, ponieważ przetestowano je na pokładzie izraelskich okrętów w realnych warunkach operacyjnych.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Elbit Systems w czasie prób: „przetestowano zdolność nowego morskiego systemu walki elektronicznej do skutecznego reagowania na złożone scenariusze ataku rakietowego, w tym wystrzeliwanie wabików z kilku wyrzutni przeciwko wielu równoczesnym zagrożeniom" nadlatujących z wielu kierunków. W tym celu cały zestaw skompletowano z kilku oddzielnie sterowanych i stabilizowanych wyrzutni, zdolnych do szybkiego i dokładnego wystrzeliwania pasywnych i aktywnych wabików, zgodnie z wybranymi algorytmami antyrakietowymi.

Reklama
System wystrzeliwania wabików wykorzystywany w ramach kompleksu DESEAVER MK-4
System wystrzeliwania wabików wykorzystywany w ramach kompleksu DESEAVER MK-4
Autor. Elbit System
„Jesteśmy dumni z naszej ciągłej współpracy i wsparcia izraelskiej marynarki wojennej. Pomyślne zakończenie tych prób stanowi kolejny dowód niezawodności naszej technologii i zaawansowanych możliwości ochrony przed nowymi i ewoluującymi zagrożeniami”.
Oren Sabag - dyrektor generalny Elbit Systems ISTAR & EW

Ta koordynacja jest możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu sterowania wabików, który koordynuje działanie różnych podsystemów walki elektronicznej, wybierając najbardziej skuteczny sposób działania. DESEAVER MK-4 jest antyrakietowym systemem soft kill. Oznacza to, że obronę zabezpiecza się poprzez zmylenie głowicy naprowadzającej atakującej rakiety przeciwokrętowej, a nie przez jej zestrzelenie. System ten może działać samodzielnie wchodząc w skład zintegrowanego, okrętowego systemu walki, ale może też wejść w skład szerszego systemu walki elektronicznej, również oferowanego przez firmę Elbit Systems.

Czytaj też

Zestawy Walki Elektronicznej tej firmy są wykorzystywane nie tylko w izraelskiej marynarce wojennej, ale są wybierane również przez brytyjską Royal Navy – m.in. dla fregat typu 31. Jest więc potencjalnie możliwe, że systemy walki elektronicznej z Izraela znajdą się również na polskich fregatach budowanych w ramach programu „Miecznik".

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. Wuc Naczelny

    Śmiem wątpić ż odpalenie czegoś takiego przy wejściu do portu w Gdyni jest sensowne. Nawet jak ominie fregatę, walnie w zacumowanego ohapa. Jak ominie ohapa, to może walnie w zbiornik rafinerii gdańskiej, jak ominie i to, to może walnie w lokalny blaszany Auchan w godzinie szczytu. Lista bez końca.

  2. Odyseus

    Przy tych dzisiejszych systemach obrony okrętu jestem ciekawy realnego starcia dwóch okrętów czy coś by sobie samymi rakietami zrobili

Reklama