Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izrael dostarczy amunicję do fińskich Leopardów 2

Leopard 2A6 fińskich sił zbrojnych. Fot. maavoimat.fi
Leopard 2A6 fińskich sił zbrojnych. Fot. maavoimat.fi

Minister obrony Finlandii zatwierdził umowę, na mocy której siły zbrojne tego państwa otrzymają nową amunicję dla czołgów Leopard 2.

Szef fińskiego resortu obrony Antti Kaikkonen zatwierdził w dniu 13 grudnia umowę, na mocy której fińskie siły zbrojne otrzymają dostawy izraleskiej amunicji czołgowej, przeznaczonej dla Leopardów 2. Dostawy amunicji odłamkowo-burzącej zostaną zrealizowane przez firmę Israeli Military Industries.

Wyboru amunicji dokonano w ramach procedury przetargowej, po przetestowaniu oferowanych produktów na poligonach fińskich. Za najlepszą uznano ofertę przedstawioną przez IMI. Dostawy zakontraktowanej amunicji przewidziano na rok 2021, umowa przewiduje dalsze zakupy w ramach opcji.

Amunicja tego rodzaju będzie nowością w fińskich siłach pancernych, zwiększającą ich możliwości zwalczania celów lekko opancerzonych i pozbawionych pancerza.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Danisz

  "Wyboru amunicji dokonano w ramach procedury przetargowej, po przetestowaniu oferowanych produktów na poligonach fińskich." - chciałoby się powiedzieć, że zupełnie tak jak w Polsce...

 2. Smk

  Ciekawe czy mitologiczne "kody źródłowe" im przekazali :)

  1. Davien

   No padłem, kody żródłowe do amunicji HE:)) Niezłe:)

  2. Wojciech

   Mitologicze? Nie używaj słówek, których znaczenia nie rozumiesz.

  3. Danisz

   przecież ten post to żart z prawicowych expertów notorycznie wypisującuch tu podobne mądrości

 3. Dar

  Moze by tak naszym leosiom kupic w koñcu rewelacyjne M338. !

 4. say69mat

  Możeeee ... zamówimy do poczciwych teciaków. Powinni mieć jakieś zapasy zdobycznej v/s zamówić produkcję i cześć. Skoro nasze narodowe championy przemysłu zbrojeniowego wyrastają ponad problemy naszej armii, w kwestii produkcji niezbędnej amunicji. Do ... cokolwiek leciwych czołgów. Tak na marginesie, jakim to cudem tego typu temat nie jest przedmiotem zainteresowania służb i prokuratury.Ponieważ zamawia się remont czołgów nie dysponując możliwościami produkcji odpowiedniej amunicji przeciwpancernej.

  1. Przecież mogą produkować amunicje czołgowa i być może produkują ale się mało chwalą, co do amunicji do teciaków to kiedyś ok roku 2000 kupili od Izraela

  2. werte

   Po co? Do teciaków mamy odłamkowej po uszy. Nam potrzebna jest p-panc.

  3. vis

   Raczej tylko rdzenie z Izraela ogólnie przebijalność rysi wynosiła około 540mm i pytanie czy nasze lufy wytrzymają większe ciśnienie nowszych modeli amunicji bo jeśli nie to niestety te pieniądze są wyrzucone w błoto.

 5. Fińska firma

  Trochę dziwne że nie bierze udział nammo?

Reklama