Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Iran zwiększa produkcję rakiet dla terrorystów i Rosji

Irańska rakieta Qadr. jej odpowiednikiem dysponuje ruch Huti
Irańska rakieta Qadr. jej odpowiednikiem dysponuje ruch Huti
Autor. Tasnim News Agency/ CC BY 4.0

Iran w ciągu ostatniego roku znacznie rozbudował dwa kluczowe zakłady wytwarzające rakiety balistyczne - poinformował w poniedziałek Reuters na podstawie analizy zdjęć satelitarnych. Celem jest zwiększenie produkcji, by zbroić Rosję, jemeńskich Huti i libański Hezbollah - dodała agencja za źródłami w USA i Iranie.

Wykonane w ciągu niecałego roku zdjęcia dwóch kompleksów, zlokalizowanych w pobliżu Teheranu, pokazują, że w tym czasie wzniesiono tam ponad 30 nowych budynków - zaznaczył Reuters. Jak dodano, wiele obiektów zostało otoczonych solidnymi wałami ziemnymi, co jest standardową procedurą ochronną w miejscach, gdzie gromadzi się wiele łatwopalnych materiałów.

Reklama

Trzej irańscy urzędnicy, pragnący zachować anonimowość, potwierdzili Reutersowi, że fabryki są rozbudowywane w celu zwiększenia produkcji rakiet balistycznych z konwencjonalnymi ładunkami. Jeden z nich zaznaczył, że pozwoli to również na zwiększenie produkcji dronów. Bezzałogowce i komponenty rakiet zostaną sprzedane Rosji, drony dostarczone Huti, a rakiety Hezbollahowi - powiedział irański oficjel. Również urzędnicy amerykańscy potwierdzają, że Iran dostarcza pociski rakietowe tym odbiorcom - powiadomił Reuters.

Czytaj też

Teheran wcześniej zaprzeczał, by przekazywał pociski Rosji i Huti. W lutym agencja informowała, że Iran wysłał do Rosji rakiety balistyczne, które miały być użyte przeciwko Ukrainie.

Reklama

Huti i Hezbollah są elementami antyizraelskiej osi wspieranej przez Iran. Obie grupy zwiększyły swoją aktywność po wybuchu wojny w Strefie Gazy jesienią ubiegłego roku. Od tego czasu kontrolujący południe Libanu Hezbollah regularnie ostrzeliwuje, również rakietami, południe Izraela. Z przygranicznych terenów obu państw ewakuowano kilkadziesiąt tysięcy cywilów, rosną obawy o wybuch pełnowymiarowej wojny. Władający częścią Jemenu Huti zaczęli atakować statki przepływające przez Zatokę Adeńską i Morze Czerwone - jeden z kluczowych szlaków międzynarodowego handlu morskiego.

Czytaj też

Amerykańscy eksperci, którzy przeanalizowali zdjęcia irańskich fabryk, stwierdzili, że nie wynika z nich jasno, jaki rodzaj rakiet będzie produkowany w nowych obiektach. Sam Iran posiada ponad 3 tys. pocisków rakietowych różnych typów, w tym zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych - przypomniał Reuters.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. user_1050711

    Zakłady produkujące dla Huti, czyli aby atakować niemal całą społeczność międzynarodową, A W TYM STATKI KRAJÓW NATO - ten obiekt nie powinien już istnieć. Tolerowanie tego stanu rzeczy dla mnie jest dowodem wielkiej słabości NATO, krytej buńczucznymi zapewnieniami o gotowości do obrony jego członków. Jest to zapewnianie Iranu o jego bezkarności, a że produkcja zbrojeniowa jest badzo opłacalna, tylko patrzeć także następców. I wtedy oczywiście będzie już za późno, by ten terroryzm państwowy przeciw wszystkim zatrzymać.

    1. GB

      NATO nie jest w stanie wojny z Iranem.... Tak trudno to zrozumieć?

Reklama