Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

GDLS będzie serwisować Abramsy na Bliskim Wschodzie

Autor. Military_Material/Pixabay

Producent czołgów podstawowych M1 Abrams, koncern General Dynamics Land Systems, otrzymał kontrakt na zapewnienie serwisu dla czołgów tego typu, które eksploatowane są przez państwa Bliskiego Wschodu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Podpisanie umowy miało miejsce w trakcie targów IDEX 2023 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wartość kontraktu to ponad 11 mln USD i obejmuje serwis czołgów, które są eksploatowane przez siły zbrojne Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Maroko i Iraku.

Czytaj też

Finansowanie programu zostanie zapewnione w ramach programu FMF - Foreign Military Funding. Arabia Saudyjska obecnie eksploatuje 374 czołgi M1A2S oraz zamówiła kolejne 153 czołgi tego typu, które są jeszcze dostarczane. Po zakończeniu dostaw, kraj ten będzie posiadać 527 czołgów.

Reklama

Egipt obecnie eksploatuje co najmniej 1130 czołgów M1A1, które są produkowane w Egipcie, w fabryce nr. 200 w Kairze. Docelowo Egipt planuje posiadać 1500 czołgów tego typu. Obecnie planowana jest również modernizacja czołgów do standardu M1A2 (najprawdopodobniej otrzyma on oznaczenie M1A2E), o czym poinformowano w trakcie targów EDEX 2021.

Czytaj też

Maroko zakupiło 222 czołgi M1A1SA (Special Armor) oraz otrzymało zgodę na zakup 162 kolejnych czołgów. Marokańczycy mają też możliwość modernizacji czołgów, w tym do wariantu M1A2M lub ewentualnie modernizację wyposażenia do standardu czołgów M1A1SA (Situational Awareness) eksploatowanych przez US Army lub standardu czołgów M1A1FEP (Firepower Enhancement Program) do niedawna eksploatowanych przez USMC.

Irak zakupił w roku 2008 146 czołgów M1A1M, które zostały dostarczone w latach 2010-2015. Następnie rząd Iraku otrzymał zgodę na zakup kolejnych 174 czołgów M1A1M, kontrakt ten nie został jednak zrealizowany ze względu na tarcia między rządami USA i Iraku.

Reklama

Komentarze (1)

 1. PPPM

  Skoro Egipt może produkować Abramsy, dlaczego nie my? W czym jest problem? Nie sądzę, żeby przed produkcją Abramsów Egipt miał kompetencje pancerne.

  1. Konzument

   Może dlatego że nasz kraj jest dziurawy i amerykanie nie chcą ryzykować, żeby poufne informacje nie dostały się w ruskie ręce. Cała pisowska banda jest sprzedawczykami bez wartości i honoru. Na najwyższych stanowiskach dalej przesiadują ruscy zwolennicy.

  2. ZED

   Konsument, jeśli nasz kraj jest dziurawy, to Egipt to jedna wielka dziura, dodatkowo mająca od zawsze zaskakująco dobre stosunki z Rosją. Działalność wszelkiej maści agencji FR od FSB po GRU jest tam na porządku dziennym, a jednak mogą produkować abramsy.

  3. wert

   doczytałeś że produkuja M1A1 do których GDLS nie ma już wsparcia?. Do Arabów idą małpie wersje których najnowesze wersje maja osiągnąć poziom naszych FEP. "Troche" im brakuje do SEPv3

Reklama