Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Francusko – niemiecki bezzałogowiec klasy mikro odpalany z wyrzutni

Bezzałogowy system GLMAV będzie odpalany z wyrzutni, co pozwoli osiągać mu gotowość do działań w bardzo krótkim czasie. Na zdjęciu mikro-bsl Aeryon Scout. Fot. Dkroetsch/Wikimedia Commons.
Bezzałogowy system GLMAV będzie odpalany z wyrzutni, co pozwoli osiągać mu gotowość do działań w bardzo krótkim czasie. Na zdjęciu mikro-bsl Aeryon Scout. Fot. Dkroetsch/Wikimedia Commons.

Francusko – niemiecki instytut badawczy z Saint Louis prowadzi prace nad bezzałogowcem klasy mikro, odpalanym z wyrzutni między innymi celu w szybkiego rozpoczęcia działań.

Jak informuje francuska agencja DGA, zakres badań obejmuje stworzenie bezzałogowego środka latającego o masie około 1 kg, który będzie wystrzeliwany z wyrzutni rurowej. Jego główną zaletą ma być bardzo krótki czas rozpoczęcia działań po odpaleniu, wynoszący około 15 sekund.

GLMAV (Gun Lanuched Micro Air Vehicle) będzie odpalany z wyrzutni o średnicy około 8 cm, o masie zbliżonej do 10 kg. Po wystrzeleniu będzie on napędzany przez dwa śmigła przeciwbieżne. GLMAV ma być zdolny do operowania w odległości do 500 m od stacji naprowadzania.

Nowy dron jest opracowywany przez instytut badawczy z Saint Louis ISL, jednostkę finansowaną wspólnie przez ministerstwa obrony Niemiec i Francji. W wywiadzie dla DGA przedstawiciel instytutu podkreślił, że jego konstrukcja była konsultowana także z jednostką specjalną GIGN. Prace nad opracowaniem systemu GLMAV mają zostać ukończone w 2015 lub 2016 roku.

(JP)

Reklama

Komentarze (1)

  1. Miroo

    No i proszę... Dziś już nawet Francja rozumie, że trzeba wspólnie z innymi w Europie - i to tymi, z którymi do tej pory było bardzo nie po drodze... Tyle już projektów europejskich zbrojeniowych woleli po swojemu zrobić jedynie ale.. Jakiś czas temu wielu mądrych specjalistów Stosunków Międzynarodowych dobrze przewidziało: Europa się zintegruje gdy dotkną ją poważne kryzysy... USE powstać muszą bo z osobna albo nie zintegrowani - biali ludzie z Europy w swoich małych (jak na skalę świata) krajach będą coraz bardziej tracić na znaczeniu...

Reklama